همکاری OpenAI و Thrive Global برای توسعه مربی سلامت هوش مصنوعی

همکاری OpenAI و Thrive Global برای توسعه مربی سلامت هوش مصنوعی

OpenAI و Thrive Global برای توسعه‌ی مربی سلامت هوش مصنوعی در حال همکاری هستند که هدف آن استفاده از هوش مصنوعی برای کمک به افراد در بهبود سلامتی‌شان است.

به‌گزارش تک‌ناک، رهبران حوزه‌ی هوش مصنوعی، به‌خصوص در زمینه‌ی ربات‌های شخصی‌سازی‌شده که می‌توانند نگرانی‌های فردی درزمینه‌ی سلامت را درک و به آن‌ها رسیدگی کنند، روز‌به‌روز به قابلیت‌های این فناوری در بخش سلامت خوشبین‌تر می‌شوند.

ورج می‌نویسد که OpenAI و Thrive Global ازطریق «Thrive AI Health» روی توسعه‌ی «مربی سلامت هوش مصنوعی» سرمایه‌گذاری می‌کنند. سم آلتمن، مدیرعامل OpenAI و هافینگتن در مقاله‌ای در مجله‌ی تایم اعلام کردند که این ربات با استفاده از بهترین علوم داوری‌شده و داده‌های بیومتریک شخصی و آزمایشگاهی و سایر اطلاعات پزشکی که انتخاب می‌کنید با آن به‌اشتراک بگذارید، آموزش داده خواهد شد.

این شرکت دکاردو لاو، مدیر سابق گوگل را به‌عنوان مدیرعامل استخدام کرد. لاو پیش‌از‌این روی فیت‌بیت و سایر پوشیدنی‌های سلامتی کار کرده است. Thrive AI Health با مؤسسه‌های دانشگاهی و مرکزهای پزشکی متعددی از‌جمله استنفورد مدیسین و مؤسسه‌ی علوم اعصاب راکفلر در دانشگاه وسترن ویرجینیا و دانشکده‌ی پزشکی آلیس والتون مشارکت‌های تحقیقاتی برقرار کرده است.

مربی سلامت هوش مصنوعی

مربیان سلامت مبتنی‌بر هوش مصنوعی به ترند محبوبی تبدیل شده‌اند. برای مثال، فیت‌بیت روی مربی چت‌بات هوش مصنوعی کار می‌کند و Whoop نیز مربی مبتنی‌بر ChatGPT توسعه داده است تا به کاربران بینش بیشتری درباره‌ی معیارهای سلامتشان بدهد.

در سان‌فرانسیسکو، وسواس به داده‌های سلامت اصلی اساسی است. خیلی دور نیست که کسی را بدون حلقه‌ی هوشمند اورا ببینید یا درباره‌ی داده‌های خواب خود از تشک Eight Sleep خود صحبت نکند.

هدف Thrive AI Health ارائه‌ی اطلاعات ارزشمند به افرادی است که در‌غیر‌این‌صورت به آن دسترسی ندارند. برای احتیاط‌کردن به دلایل زیادی نیاز نیست؛ زیرا به‌اشتراک‌گذاشتن اطلاعات سلامتی شما با هر کسی به‌جز پزشک معالج می‌تواند به نشت اطلاعات منجر شود.

همچنین، احتمال دارد این ربات اطلاعات غلط و حتی کشنده ارائه دهد. علاوه‌بر‌این، خطر کاهش کیفیت مراقبت‌های بهداشتی به پاسخ‌های سریع و اشتباه بدون نظارت انسانی نیز وجود دارد.

ربات هنوز در مراحل اولیه‌ی خود است و از رویکرد «عادت‌های اتمی» پیروی می‌کند. هدف آن تشویق ملایم به تغییرات کوچک در پنج ناحیه‌ی مهم زندگی است: خواب، تغذیه، تناسب‌اندام، مدیریت استرس و ارتباط اجتماعی.

Thrive AI Health با ایجاد تغییرات جزئی، مانند پیشنهاد پیاده‌روی ۱۰ دقیقه‌ای بعد از برداشتن فرزندتان از مدرسه، قصد دارد تأثیر مثبتی بر افرادی با بیماری‌های مزمن مانند بیماری‌های قلبی بگذارد. این برنامه ادعا نمی‌کند که مانند پزشک می‌تواند به تشخیص واقعی برسد؛ بلکه به‌دنبال راهنمایی کاربران به‌سمت سبک زندگی سالم‌تر است.

مربی سلامت هوش مصنوعی

پیشبرد سیستم پزشکی با هوش مصنوعی درصورت کارکرد درست، می‌تواند برای جامعه بسیار مفید باشد. امروزه، پیشرفت‌های امیدوارکننده‌ای در بخش سلامت با هوش مصنوعی صورت گرفته است؛ مانند مطالعه‌ای که نشان می‌دهد رادیولوژیست با پشتیبانی ابزار هوش مصنوعی تخصصی می‌تواند سرطان سینه را از تصاویر ماموگرافی به همان دقت رادیولوژیست تشخیص دهد.

همچنین، در‌حال‌حاضر داروهای طراحی‌شده با هوش مصنوعی در آزمایش‌های بالینی هستند؛ مانند دارویی برای درمان فیبروز. تیمی از محققان MIT در سال ۲۰۲۰ از هوش مصنوعی برای کشف آنتی‌بیوتیکی برای از‌بین‌بردن باکتری E.coli استفاده کردند.

برای آلتمن و هافینگتن، قسمت دشوار ماجرا ایجاد اعتماد برای محصولی است که برخی از اطلاعات خصوصی‌ شما را درعین‌حال که با محدودیت‌های قدرت هوش مصنوعی سروکار دارد، مدیریت می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram