اجرای مدل‌های هوش مصنوعی به‌صورت محلی روی مرورگر اپرا

اپرا

به‌گفته اپرا، کاربران از این به‌بعد می‌توانند مدل‌های زبان بزرگ هوش مصنوعی را به‌صورت محلی روی مرورگر این شرکت اجرا کنند.

به‌گزارش تک‌ناک، شرکت اپرا اعلام کرد که به کاربران اجازه می‌دهد تا مدل‌های زبان بزرگ (LLM) را به‌صورت محلی روی کامپیوتر خود دانلود و روی مرورگر این شرکت استفاده کنند. این ویژگی ابتدا برای کاربران مرورگر Opera One منتشر می‌شود که به‌روزرسانی‌های جریان توسعه‌دهنده را دریافت می‌کنند و به کاربران امکان می‌دهد تا از بین افزون‌بر ۱۵۰ مدل از بیش از ۵۰ خانواده دست به انتخاب بزنند.

این مدل‌ها شامل Llama شرکت متا و Gemma شرکت گوگل و Vicuna هستند. ویژگی یادشده به‌عنوان بخشی از برنامه کاهش ویژگی‌های هوش مصنوعی اپرا در‌دسترس کاربران قرار خواهد گرفت تا امکان دسترسی زودهنگام به برخی از ویژگی‌های هوش مصنوعی را برای آنان فراهم کند.

اپرا افزود کرد که از چهارچوب منبع‌باز Ollama در مرورگر خود برای اجرای این مدل‌ها روی کامپیوتر کاربران استفاده می‌کند. در‌حال‌حاضر، همه مدل‌های موجود زیرمجموعه‌ای از کتابخانه Ollama هستند؛ اما در آینده، اپرا به‌دنبال گنجاندن مدل‌هایی از منابع مختلف است.

 شرکت مرورگر وب اُپرا اعلام کرده است که اکنون به کاربران اجازه می‌دهد تا مدل‌های زبانی بزرگ (LLMs) را به صورت محلی بر روی رایانه خود دانلود و استفاده کنند

این شرکت اشاره کرد که مرورگر اپرا برای اجرای هر مدل بیش از ۲ گیگابایت فضای ذخیره‌سازی را در سیستم محلی کاربران اشغال می‌کند. بنابراین، برای جلوگیری از پرشدن فضای ذخیره‌سازی، باید مراقب فضای خالی خود باشید. جان استندال، نایب‌رئیس اپرا، در بیانیه‌ای گفت:

اپرا برای اولین‌بار دسترسی مستقیم به مجموعه بزرگی از LLM‌های محلی شخص ثالث را مستقیماً در مرورگر فراهم کرده است. انتظار می‌رود که با تخصصی‌شدن بیشتر برای کارهای در دست، اندازه آن‌ها کاهش یابد.

 شرکت مرورگر وب اُپرا اعلام کرده است که اکنون به کاربران اجازه می‌دهد تا مدل‌های زبانی بزرگ (LLMs) را به صورت محلی بر روی رایانه خود دانلود و استفاده کنند

این ویژگی درصورتی مفید است که قصد داشته باشید مدل‌های مختلف را به‌صورت محلی آزمایش کنید. باوجوداین، اگر به‌دنبال صرفه‌جویی در فضای ذخیره‌سازی خود هستید، ابزارهای آنلاین زیادی مانند Poe و HuggingChat متعلق به Quora برای کاوش در مدل‌های مختلف وجود دارد.

اپرا از سال گذشته با ویژگی‌های مبتنی‌بر هوش مصنوعی سر‌و‌کار داشته است. ماه می سال گذشته، این شرکت دستیار صوتی Aria را راه‌اندازی کرد که در نوار کناری قرار داشت و در ماه آگوست نیز، آن را برای کاربران iOS دردسترس قرار داد.

ژانویه امسال، اپرا اعلام کرد که در حال توسعه مرورگری مبتنی‌بر هوش مصنوعی با موتور اختصاصی خود برای iOS است؛ زیرا قوانین بازارهای دیجیتال اتحادیه اروپا (DMA) از اپل خواسته است تا الزام موتور وب کیت را برای مرورگرهای موبایل کنار بگذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.