PCIe 7.0 نوری شرکت Cadence به سرعت 128GT/s دست پیدا می‌کند

PCIe 7.0 نوری شرکت Cadence به سرعت 128GT/s دست پیدا می‌کند

شرکت Cadence در کنفرانس PCI-SIG DevCon 2024، راه‌حلی اختصاصی برای اتصال نوری PCIe 7.0 با سرعت فوق‌العاده‌ی 128GT/s را به‌نمایش گذاشت.

به‌گزارش تک‌ناک، شرکت Cadence در اوایل این ماه در کنفرانس PCI-SIG DevCon 2024، راه‌حل اختصاصی خود را برای اتصال نوری PCIe 7.0 رونمایی کرد. این اولین نمایش اتصال 128GT/s برای رابط PCIe 7.0 با استفاده از فناوری نوری در جهان است. با‌توجه‌به اینکه نهایی‌شدن مشخصات نهایی PCIe 7.0 هنوز زمان می‌برد، این بیشتر نمایشی از توانایی بالقوه‌ی فناوری مذکور محسوب می‌شود.

با‌این‌حال، ارائه‌ی راه‌حل عملی برای اتصال نوری در استانداردی که قرار است تا پایان دهه‌ی ۲۰۲۰ استفاده شود، به‌وضوح برتری فنی شرکت Cadence را نشان می‌دهد.

تامزهاردور می‌نویسد که Cadence در این رویداد، توانایی ارسال و دریافت اطلاعات با سرعت 128GT/s را با استفاده از مالکیت معنوی (IP) خود برای PCIe 7.0 و اتصال نوری واقعی، کم‌تأخیر، غیرتجدیدشونده و خطی به‌اثبات رساند. این سیستم به‌طور مداوم به نرخ خطای بیت قبل از تصحیح خطا (BER) حدود ~3E-8 دست پیدا کرد که بسیار بهتر از الزامات مشخصات PCIe (1E-6) است.

این امر نشان‌دهنده‌ی اولین نمایش پایدار 128GT/s روی کانکتورهای نوری استاندارد است. همچنین، هیستوگرام‌های گیرنده‌ی چشم PAM4 که Cadence به‌نمایش گذاشت، نشان‌دهنده‌ی خطی‌بودن و حاشیه‌ی امنیتی عالی هستند.

در آگوست سال گذشته، کنسرسیوم PCI-SIG گروه کاری ویژه‌ای برای رابط‌های نوری PCIe تشکیل داد که روی استانداردسازی این فناوری در صنعت کار کند. تا‌به‌امروز، رابط PCI Express به‌طور کامل به اتصالات مسی وابسته بوده است.

با افزایش طول اتصالات PCIe در کاربردهایی مانند سرورهای هوش مصنوعی (AI) و رایانش با عملکرد بالا (HPC)، استفاده از تجدیدکننده‌های سیگنال (Retimers) پیچیده و گران‌قیمت و پرمصرف است و در‌عین‌حال محدودیت‌هایی نیز دارد؛ زیرا تنها می‌توان از دو تجدیدکننده در هر مسیر استفاده کرد. بنابراین، تصمیم به بررسی اتصال نوری قطعا گامی مهم به‌شمار می‌رود.

مانند Cadence، چندین شرکت دیگر نیز در‌حال‌حاضر راه‌حل‌های اختصاصی اتصال خارجی PCIe را ارائه می‌دهند. این موضوع لزوماً با برنامه‌ی کنسرسیوم PCI-SIG برای استانداردسازی اتصال نوری PCIe در تضاد نیست؛ زیرا هدف از توسعه‌ی استاندارد نوری، ایجاد رویکردی یکپارچه برای رابط PCIe روی فیبر نوری است. PCI-SIG تأکید کرده است که به‌دنبال ایجاد استاندارد برای هیچ فناوری نوری خاصی نیست؛ بلکه قصد دارد مشخصاتی مستقل از فناوری را توسعه دهد که از طیف وسیعی از فناوری‌های نوری پشتیبانی کند.

PCIe 7.0 نوری فناوری‌ای است که در سال‌های آتی مورد‌نیاز خواهد بود. با‌این‌حال، Cadence در این رویداد طیف وسیعی از تنظیمات PCIe ازجمله PCIe 7.0 الکتریکی و پیکربندی‌های مختلف PCIe 6.0 را به‌نمایش گذاشت. این موارد شامل راه‌اندازی‌های پشت‌سر‌هم با قابلیت همکاری فرستنده/گیرنده (RP/EP)، نمایش پروتکل در حالت FLIT در غرفه‌های Cadence و Lecroy، آزمایش JTOL با تجهیزات Anritsu و Tektronix و نمایش‌های قابلیت همکاری در سطح سیستم با پلتفرم PCIe نسل 5 در غرفه SerialTek بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram