همه آنچه باید از استاندارد فوق ‌العاده سریع PCIe 7.0 بدانید

همه آنچه باید از استاندارد فوق ‌العاده سریع PCIe 7.0 بدانید

از SATA و U.2 گرفته تا USB و HDMI، مادربردها درگاه های اتصال مختلفی دارند که به شما امکان می‌دهند تا تمامی اجزا و قطعات جانبی لازم را به رایانه شخصی‌تان وصل کنید.

به گزارش سرویس اخبار فناوری تکناک، در بینشان، PCI Express از مهم‌ترین اتصالات است چون پهنای باند زیاد و کافی را فراهم می‌کند که کارت‌های گرافیک پریمیوم برای رندرینگ همه‌ی بازی‌های مورد علاقه شما به آن نیاز دارند.

درواقع، PCIe برای سایر قطعات جانبی ازجمله کارت‌های ضبط، SSD، کارت‌های شبکه، هاب USB و کارت‌های صدا نیز بسیار استفاده می‌شود.  PCI-SIG برای همگامی با سرعت‌ فزاینده‌ برای سخت‌افزارهای جدید، چندین دهه است که استاندارد PCIe را بهبود می‌بخشد. نسل هفتم PCI Express سریع‌ترین نسخه‌ی این رابط تا به امروز است. بنابراین، ما فهرستی از تمام بهبودهایی را گردآوری کردیم که قرار است استاندارد PCIe 7.0 داشته باشد.

PCIe 7.0 چیست؟

از SATA و U.2 گرفته تا USB و HDMI، مادربردها درگاه های اتصال مختلفی دارند که به شما امکان می‌دهند تا تمامی اجزا و قطعات جانبی لازم را به رایانه شخصی‌تان وصل کنید.

PCIe 7.0 در سال 2022 معرفی شد و جدیدترین عضو خانواده‌ی Peripheral Component Interconnect Express است . این عضو جدید قرار است سرعت انتقال داده در اتصالات را فوق‌العاده افزایش دهد. به‌عنوان جانشین استاندارد نسل ششم PCIe که هنوز منتشر نشده، PCIe Gen 7 در مراحل اولیه‌ی توسعه است و PCI-SIG هنوز مشخصات رسمی آن را نهایی نکرده است.

بااین‌وجود، طبق اطلاعات فاش‌شده ازجانب کنسرسیوم، PCIe 7.0 براساس ویژگی‌های جدیدی ساخته می‌شود که برای بازدهی بالا و تأخیر کم برای نسخه‌ی قبلی معرفی شده بود و مانند دیگر اعضای سری PCIe، با سخت‌افزارهای قدیمی سازگار خواهد بود.

ویژگی‌های PCIe 7.0 چیست؟

۱. نرخ انتقال داده و پهنای باند شگفت‌انگیز

دو برابرشدن پهنای باند و سرعت داده در هر نسل از PCIe، از ویژگی‌هایی است که PCI-SIG همیشه در خانواده‌ی اتصالات وسیع خود داشته است. نسل هفتم PCIe نیز از این قاعده مستثنی نیست و پهنای باند شگفت‌انگیز 512 گیگابایت بر ثانیه در پیکربندی x16  را دارد. به‌همین‌ترتیب، نرخ انتقال داده نیز از 64 GT/s به 128 GT/s افزایش یافته است.

اشاره به این نکته نیز ضروری است که در جدول رسمی مشخصات این استاندارد، هیچ اشاره‌ای به فرکانس عملیاتی PCIe 7.0 نشده است. تا PCIe 5، فرکانس سومین معیاری بود که در هر نسل دوبرابر می‌شد. اما PCI Express 6.0 فرکانسی مشابه‌با نسخه‌ی قبلی داشت و برای جبران، از روش سیگنالینگ هوشمندانه و جدیدی برای دستیابی‌به پهنای باند و سرعت انتقال بالاتر استفاده می‌کرد.

دلیل زیادنشدن فرکانس در نسل ششم این بود که گزارش شده بود که دوبرابر‌شدن فرکانس از 16 گیگاهرتز به 32 گیگاهرتز باعث می‌شود تا خطاهای سیستم بیشتر شود. بنابراین، جالب خواهد بود که ببینیم متخصصان PCI-SIG چه اقدامات جدیدی را برای افزایش پهنای باند و نرخ انتقال داده بدون به‌خطر‌انداختن پایداری سیستم انجام می‌دهند.

نسل PCIe پهنای باند نرخ انتقال داد فرکانس

PCIe 4.0 (x16)

64 GB/s 16 GT/s 8GHz

PCIe 5.0 (x16)

128 GB/s 32 GT/s

16GHz

PCIe 6.0 (x16)

256 GB/s

64 GT/s

16GHz

PCIe 7.0 (x16) 512 GB/s 128 GT/s

?? (Perhaps 32GHz)

۲. سیگنالینگ PAM4، درست مانند PCIe 6.0

PAM4 یا مدولاسیون چهار-پالس- دامنه، یک مکانیسم سیگنالینگ جدید است که در PCIe 6.0 پیاده‌سازی شده است. این مکانیسم تعداد بیت‌های ارسال‌شده در هر سیکل کلاک را دوبرابر می‌‌کند. پیش از این، همه‌ی انواع PCIe از دو سطح ولتاژ 0 و 1 برای ارسال یک بیت داده در هر دوره سیگنال استفاده می‌کردند.

از SATA و U.2 گرفته تا USB و HDMI، مادربردها درگاه های اتصال مختلفی دارند که به شما امکان می‌دهند تا تمامی اجزا و قطعات جانبی لازم را به رایانه شخصی‌تان وصل کنید.

اما PAM4  از چهار سطح ولتاژ مختلف استفاده می کند: 00، 01، 10، و 11 به‌جای دو، که به‌طور موثر ظرفیت انتقال را به دو بیت اطلاعات در هر سیکل کلاک افزایش می‌دهد. براساس آخرین پیش‌نویس PCIe 7.0، PAM4 به استاندارد آینده باز خواهد گشت.

چه‌زمانی PCIe 7.0 وارد بازار می‌شود؟

ازآنجایی‌که هنوز PCIe 7.0 تکمیل نشده و درحال توسعه است، چیزهای زیادی است که درباره‌ی این استاندارد نمی‌دانیم. اگر تخمین‌های PCI-SIG درست باشد و جدول مشخصات استاندارد در سال 2025 نهایی شود، پس به این زودی دستگاه‌هایی با رابط‌های جدید را نخواهیم دید.

تازه، PCIe 6.0 هنوز رسما معرفی نشده است و باوجوداینکه پنج سال پیش عرضه شده است، هنوز هیچ پردازنده‌ی گرافیک برای سیستم‌های شخصی از Nvidia، AMD یا Intel نبوده که از سرعت فوق‌العاده سریع PCIe Gen 5 استفاده کند. با‌توجه‌به ادعاهای PCI-SIG که قرار است PCIe Gen 7 تا سال 2027 عرضه شود، مدتی طول می‌کشد تا این استاندارد پیشرفته در بین مصرف‌کنندگان محبوبیت گسترده‌ای پیدا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram