ReactOS در برخی دستگاه‌ها با نیازمندی‌های کمتری بوت می‌شود

طبق گزارش‌های جدید، ویندوز منبع‌باز ReactOS در تلفن‌های هوشمند لومیا و آیفون‌ها و برخی از دستگاه‌های دیگر با نیازمندی‌های کمتری از ویندوز 11 بوت می‌شوند.

به‌گزارش تک‌ناک، ReactOS (free software Windows NT-like operating system) که به‌طور غیررسمی به‌عنوان «ویندوز منبع‌باز» شناخته می‌شود، در هفته‌ی گذشته به‌روزرسانی مهمی دریافت کرده است. در جدیدترین خبرنامه‌ی ReactOS، تیم توسعه‌ی آن اعلام کرده است که بوت 64 بیتی (AMD64 و ARM64) UEFI (رابط فریم‌ور یکپارچه‌ی توسعه‌پذیر) در بسیاری از دستگاه‌ها در‌دسترس قرار دارد. این دستگاه‌ها شامل کامپیوترها، لومیاهای نوکیا، آیفون‌های اپل و Steam Deck شرکت ولو است.

نئووین می‌نویسد که تصاویر زیر نشان‌دهنده‌ی اجرای ReactOS و FreeLoader روی این دستگاه‌هاست. در همین حال، این تصاویر نشان می‌دهد که Windows boot manager روی لپ‌تاپ فریم‌ورک اجرا شده است.

این بخشی از تلاش برای بهبود FreeLoader است که بوت‌لودر پیش‌فرض در ReactOS است. تیم توسعه در بیانیه‌ی خود می‌نویسد:

نسخه‌های AMD64 ما می‌توانند روی تعداد زیادی سخت‌افزار بوت شوند. در حال پشتیبانی از دستگاه‌های مدرن با فریم‌ور UEFI کلاس 3 هستیم. از ابتدای سال، کار با هدف تحول FreeLoader، بوت‌لودر پیش‌فرض برای ReactOS، برای پشتیبانی از UEFI روی پلتفرم‌های x86 و AMD64 و ARM32 و ARM64 در حال انجام است.

علاوه‌بر پشتیبانی از بوت ReactOS، قابلیت‌های دیگری در دست توسعه است؛ مانند بارگذاری زنجیره‌ای EFI و نسخه‌ی FreeLoader سازگار با bootmgfw. این‌ها قابلیت‌های مدیریت بوت را اضافه می‌کنند و به سیستم‌های ویندوزی پیشرفته امکان راه‌اندازی بوتلودر دلخواهمان را می‌دهند.

همان‌طور‌که متوجه شده‌اید، دستگاه‌هایی با فریم‌ور UEFI کلاس 3 می‌توانند ReactOS را اجرا کنند. این یعنی مانند ویندوز 11، به UEFI با قابلیت Secure Boot برای سیستم نیازی نیست. بنابراین، به داشتن سیستمی کاملاً پیشرفته احتیاجی ندارید. تیم توسعه درادامه می‌گوید:

برای کسانی که شاید نمی‌دانند، فعال‌سازی Secure Boot اتفاقی است که UEFI کلاس 3+ را تشکیل می‌دهد و امنیت فریم‌ور را درمقایسه‌با کلاس 3 بهبود می‌بخشد.

علاوه‌بر‌این، تیم توسعه‌ی ReactOS مشغول کار روی بهبود سازگاری و پشتیبانی برنامه‌ NT6+ است. NT6+ مجموعه اصطلاحاتی است که سیستم‌عامل‌های ویندوز مانند ویستا، 7، 8، 8.1، 10 و 11 را که بر‌پایه ی طراحی جدیدتری از معماری NT است، شامل می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.