تشخیص زودهنگام ۱۹ نوع سرطان با یک کشف جدید

تشخیص زودهنگام ۱۹ نوع سرطان با یک کشف جدید

دانشمندان دانشگاه آکسفورد موفق به شناسایی ۶۱۸ پروتئین شده‌اند که مرتبط با ۱۹ نوع سرطان هستند و می‌توانند تا هفت سال قبل از تشخیص بیماری و بروز علائم، شناسایی شوند.

به گزارش تک‌ناک، دراین مطالعه که توسط محققان مؤسسۀ Cancer Research انگلستان و Oxford Population Health انجام شده است، پروتئین‌های خونی را شناسایی کرده‌اند که به‌طور بالقوه می‌توانند افراد را از وجود سرطان تا هفت سال قبل از تشخیص، آگاه کنند.

محققان کشف کردند که این پروتئین‌ها ممکن است در مراحل اولیۀ سرطان نقش داشته باشند، یعنی به شکل دقیق در همان‌جایی که می‌توان از آن جلوگیری کرد.

آنها بر این باورند که برخی از این پروتئین‌ها می‌توانند برای تشخیص سرطان، بسیار زودتر از آنچه که در حال حاضر امکان‌پذیر است، استفاده شوند. در آینده، این کشف می‌تواند به درمان بیماری در مراحل بسیار زودتر یا جلوگیری از آن کمک کند.

روش مطالعه و یافته‌های اولیه

مؤسسۀ Cancer Research به محققان کمک مالی می‌کند تا به عنوان بخشی از استراتژی بلندمدت خود برای جلوگیری از سرطان با تحقیقات متعدد، به دنبال اولین نشانه‌های سرطان باشند. محققان در این مطالعه، از تکنیک قدرتمندی به نام پروتئومیکس استفاده کردند. پروتئومیکس به دانشمندان این امکان را می‌دهد که مجموعۀ بزرگی از پروتئین‌ها را در نمونه‌های بافتی یک نقطه از زمان، تجزیه و تحلیل کنند تا ببینند چگونه با یکدیگر تعامل دارند و تفاوت‌های مهم در پروتئین‌ها را میان نمونه‌های بافتی مختلف بیابند.

در اوّلین مطالعه، دانشمندان نمونه‌های خونی بیش از 44000 نفر را از بیوبانک انگلستان گرفتند، همچنین نمونه‌های خون بیش از  4900 نفر که تشخیص سرطان داشتند، تجزیه و تحلیل کردند.

محققان با استفاده از پروتئومیکس، مجموعه‌ای از 1463 پروتئین از نمونه خون هر فرد را مورد بررسی قرار دادند. آنها پروتئین‌های افرادی که سرطان داشتند و افرادی که به آن مبتلا نبودند را باهم مقایسه کردند تا تفاوت‌های مهم میان آنها را جست‌وجو کنند و دریابند که کدام یک با خطر ابتلا به سرطان مرتبط است. همچنین دانشمندان 182 پروتئین را شناسایی کردند که سه سال قبل از تشخیص سرطان در خون متفاوت بودند.

در مطالعۀ دوم، دانشمندان داده‌های ژنتیکی بیش از 300000 مورد سرطان را بررسی کردند تا پروتئین‌های خونی که در توسعۀ سرطان نقش داشته‌اند را بتوانند با درمان‌های جدید مورد هدف قرار دهند.

محققان 40 پروتئین در خون پیدا کردند، که در زمینۀ خطر ابتلا به 9 نوع مختلف سرطان تأثیرگذار است. در حالی که تغییر این پروتئین‌ها امکان دارد شانس ابتلا به سرطان را افزایش یا کاهش دهد، دانشمندان کشف کردند که این تغییر در برخی موارد شاید باعث عوارض جانبی ناخواسته نیز شود.

با وجود این، محققان تأکید کردند که آنها باید تحقیقات بیشتری انجام دهند تا نقش دقیق این پروتئین‌ها را در توسعۀ سرطان کشف کنند و متوجه شوند که کدام یک از پروتئین‌ها، قابل اطمینان‌ترین نوع پروتئین برای آزمایش هستند، همچنین اینکه چه آزمایش‌هایی می‌تواند برای تشخیص پروتئین‌های موجود در سرطان انجام شود و اینکه کدام داروها می‌توانند این پروتئین‌ها را هدف قرار دهند.

نظرات کارشناسان و رهنمودهای آینده

دکتر کرن پاپیر، اولین نویسندۀ این مطالعه گفت: برای نجات جان افراد از سرطان، باید بهتر درک کنیم که در مراحل اولیۀ بیماری چه اتفاقی رخ می‌دهد. داده‌های هزاران نفر از افراد مبتلا به سرطان، بینش‌های بسیار هیجان‌انگیزی را در مورد اینکه چگونه پروتئین‌های موجود در خون ما می‌توانند بر خطر ابتلا به سرطان تأثیر بگذارند، نشان داده است. اکنون ما باید این پروتئین‌ها را به صورت عمیق مطالعه کنیم تا ببینیم کدام یک می‌توانند به‌طور قابل اعتمادتری برای پیشگیری مورد استفاده قرار گیرند.

دکتر جاشوا اتکینز، یکی دیگر از محققان این مطالعه عنوان کرد: ژن‌هایی که ما با آنها به دنیا می‌آییم و پروتئین‌های ساخته شده از آنها، در شیوۀ شروع و رشد سرطان بسیار تاثیرگذار هستند. به لطف هزاران نفری که به بیوبانک بریتانیا نمونه خون دادند، ما در حال ساخت تصویر جامع‌تری از چگونگی تأثیر ژن‌ها بر رشد سرطان طی سالیان متمادی هستیم.

دکتر کارل اسمیت برن، نویسندۀ ارشد این مطالعه نیز بیان کرد: ما پیش‌بینی کرده‌ایم که چگونه امکان دارد بدن به داروهایی که پروتئین‌های خاص را هدف قرار می‌دهند، پاسخ دهد. قبل از انجام هر آزمایش، ما نشانه‌های اولیه‌ای داریم که مشخص می‌کند به دلیل عوارض جانبی احتمالی و ناخواسته، از هدف قرار دادن کدام پروتئین اجتناب کنیم. این تحقیق ما را به توانایی پیشگیری از سرطان با داروهای هدفمند نزدیک‌تر می‌کند.

پروفسور روث تراویس، یکی دیگر از محققان این مطالعه گفت: برای اینکه بتوانیم از سرطان جلوگیری کنیم، باید عواملی را که در مراحل اولیۀ توسعۀ آن هستند، درک کنیم. این مطالعات مهم هستند چرا که سرنخ‌های جدیدی را در مورد علل و بیولوژی سرطان‌های متعدد ارائه می‌دهند، از جمله بینش‌هایی دربارۀ آنچه که سال‌ها قبل از تشخیص سرطان رخ می‌دهد. ما اکنون فناوری داریم که می‌تواند هزاران پروتئین را در هزاران مورد سرطان بررسی و شناسایی کند که کدام پروتئین‌ها در ایجاد سرطان‌های خاص نقش دارند و کدام‌ یک ممکن است اثرات مشترکی در انواع مختلف سرطان داشته باشد.

دکتر ایین فولکز، مدیر اجرایی تحقیقات و نوآوری در تحقیقات سرطان انگلستان هم تأکید کرد: پیشگیری از سرطان به معنای مراقبت از اولین علائم هشداردهندۀ این بیماری است. این تحقیقات فشرده و پر زحمت هستند و برای یافتن سیگنال‌های مولکولی انجام می‌شوند، که باید به آنها توجه بیشتری داشته باشیم. اکتشافات حاصل از این تحقیق، اولین گام حیاتی به سوی ارائه درمان‌های پیشگیرانه است که مسیر نهایی برای  زندگی طولانی‌تر و بهتر مردم و عاری از ترس از سرطان خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram