کشفی جدید برای درمان مؤثر سرطان

کشفی جدید برای درمان مؤثر سرطان

محققان روش جدیدی برای درمان سرطان با استفاده از نانوپزشکی بر پایۀ مواد مغذی ارائه داده‌اند.در این روش با ترکیب میسل‌های نانویی تیروزین و درمان لیزری، سرطان به‌طور مؤثر از بین می‌رود و از عود آن جلوگیری می‌شود.

به گزارش تک‌ناک، در این روش مجدد مسیرهای متابولیک خاموش در سلول‌های سرطانی فعال‌سازی می‌شوند، که رشد ملانوما را در پی دارد و می‌تواند در مبارزه با سرطان کمک کند.

یک گروه بین‌المللی از محققان با استفاده از مواد مغذی برای فعال کردن مجدد مسیرهای متابولیک غیرفعال در سلول‌های سرطانی،‌ روش جدیدی را برای درمان سرطان ایجاد کرده‌اند. این گروه تحقیقاتی از یک اسید آمینه که به‌طور گسترده در دسترس است و تیروزین نام دارد و به شکل نانودارو به بدن تحویل داده می‌شود، برای تغییر متابولیسم ملانوم که شکل شدید سرطان پوست است، استفاده و در نتیجه رشد سرطان را مهار کردند.

استرالیا بالاترین میزان سرطان پوست را در جهان دارد. این رویکرد جدید می‌تواند با درمان‌های فعلی برای درمان بهتر ملانوم ترکیب شود. این تکنیک پتانسیل درمان انواع سرطان‌های دیگر را نیز دارد. این مطالعه به سرپرستی پروفسور ونبو بو از دانشگاه فودان و پروفسور دایونگ جین از دانشگاه فناوری سیدنی، به تازگی در مجلۀ Nature Nanotechnology منتشر شده است.

توسعۀ نانومیسل‌های تیروزین

تیروزین فراهمی زیستی محدودی در موجودات زنده دارد. با وجود این، محققان از یک تکنیک نانوتکنولوژی جدید برای بسته‌بندی آن در ذرات ریز به نام نانومیسل استفاده کردند که به غشای سلول‌های سرطانی جذب و به راحتی تجزیه می‌شوند و جذب را افزایش می‌دهند.

محققان این درمان نوآورانه را بر روی موش‌ها و سلول‌های ملانوم مشتق از انسان در آزمایشگاه آزمایش کردند و فهمیدند که نانومیسل‌های تیروزین مسیرهای متابولیک غیرفعال را دوباره فعال می‌کنند، سنتز ملانین را تحریک و رشد تومور را مهار می‌کنند.

رشد سریع کنترل‌نشده یک ویژگی کلیدی است که سلول‌های سرطانی را از سلول‌های طبیعی متمایز می‌کند. پروفسور جین در این زمینه گفت: «سلول‌های سرطانی در برخی از مسیرهای متابولیک بیش از حد فعال و در برخی دیگر سرکوب می‌شوند تا محیط لازم برای گسترش سریع ایجاد کند.»

به گفتۀ وی در گذشته چند داروی مبتنی بر متابولیسم برای سرطان ساخته شده بود، امّا با سرکوب مسیرهای متابولیک بیش از حد فعال عمل می‌کنند، که از جملۀ آنها می‌توان به مهارکننده‌های آروماتاز ​​که مانع سنتز استروژن در سرطان سینه می‌شوند و مهارکننده‌های HK2 که گلیکولیز را در سرطان‌های مختلف هدف قرار می‌دهند، اشاره کرد.

جین تصریح کرد: «تحقیقات ما برای اولین بار نشان می‌دهد که سرطان را می‌توان با فعال کردن مجدد مسیرهای متابولیکی که غیرفعال هستند، متوقف کرد. این کار را می‌توان با استفاده از مواد مغذی ساده مانند: اسیدهای آمینه، قندها و ویتامین‌ها، که بی‌خطر و در دسترس هستند و به خوبی توسط بدن تحمل می‌شوند، انجام داد.»

بهبود مکانیسم و ​​درمان

انواع مختلف سرطان به مواد مغذی به گونه‌ای مختلف پاسخ می‌دهند. سلول‌های ملانوما از ملانوسیت‌ها یا سلول‌های پوستی که ملانین تولید می‌کنند، ایجاد می‌شوند. تیروزین برای تولید ملانین مورد نیاز است و می‌تواند تولید ملانین را تحریک کند، از این رو در درمان ملانوما مؤثر می‌باشد. فعال شدن مجدد سنتز ملانین، سلول ملانوما را مجبور می‌کند تا گلیکولیز که فرآیند تبدیل قند به انرژی است را کاهش دهد، که به نظر می‌رسد این فرآیند مکانیسم اثر ضد سرطانی آن باشد.

سلول‌های ملانوما مستعد استرس گرمایی نیز هستند. محققان با ترکیب درمان نانومیسل تیروزین با لیزر نزدیک به مادون قرمز، توانستند ملانوم را در موش‌ها پس از شش روز ریشه‌کن کنند و در طول دورۀ مطالعۀ مجدد، سرطان آنها عود نکرد. یافته‌ها حاکی از یک درمان نویدبخش جدید در استفاده از نانوپزشکی برای درمان سرطان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram