کوچک‌ترین و ارزان‌ترین سوئیچ شبکه جهان ساخته شد

کوچک‌ترین و ارزان‌ترین سوئیچ شبکه جهان ساخته شد

تیم رباتیک Murex از آکادمی فیلیپس اکستر، نیوهمپشایر، کوچک‌ترین و ارزان‌ترین سوئیچ شبکه‌ی جهان به نام mrxSwitch v2.0 را معرفی کرد.

به‌گزارش تک‌ناک، تیم رباتیک زیرآبی Murex آکادمی فیلیپس اکستر، نیوهمپشایر، ادعا می‌کند که کوچک‌ترین سوئیچ شبکه‌ی جهان را با قیمت بسیار ارزان‌تری از نمونه‌های بزرگ‌تر ساخته است. سوئیچ mrxSwitch v2.0 که برای استفاده در ربات‌های کنترل از راه دور زیرآبی طراحی شده، پنج پورت اترنت 100 مگابیت‌بر‌ثانیه با ابعاد تنها 44/9 در 42/2 میلی‌متر دارد.

تازمهاردور می‌نویسد که سوئیچ‌های شبکه با این اندازه معمولاً برای سیستم‌های بسیار فشرده استفاده می‌شوند. در‌حالی‌که اولویت تیم رباتیک Murex استفاده از mrxSwitch v2.0 در ربات‌های زیرآبی کنترلی (ROV) یا ربات‌های زیرآبی خودکار (AUV) است، این سوئیچ برای دستگاه‌های اینترنت اشیاء (IoT) و سایر دستگاه‌های الکترونیکی با محدودیت فضا نیز کاربردی به‌نظر می‌رسد.

سوئیچ mrxSwitch v2.0 به کامپیوتری کوچک مانند رزبری پای (Raspberry Pi) یا کامپیوتری با مصرف اندک (NUC) اجازه می‌دهد تا با دوربین‌های تحت‌شبکه و موتورهای محرک یا هر ابزار دیگری برای کنترل ربات زیرآبی ارتباط برقرار کند. پنج کانکتور بژرنگ ۴ پین روی برد پورت‌های شبکه هستند که برای صرفه‌جویی در فضا از اتصال Molex PicoBlade استفاده می‌کنند؛ زیرا چندین پورت RJ-45 این برد کوچک را حجیم می‌کنند.

نکته‌ی جالب اینکه تراشه‌ی داخلی روی برد که وظیفه‌ی سوئیچینگ را بر‌عهده دارد، از ناخن انگشت هم کوچک‌تر و بزرگ‌ترین قطعه‌ی آن ترانسفورماتور دو پورت به‌اندازه‌ی بند انگشت است. سوئیچ mrxSwitch v2.0 درمقایسه‌با نسخه‌ی قبلی خود 30 درصد کوچک شده و هزینه‌ی BOM آن نیز با وجود PCB سفارشی با ظاهری زیبا، 15 درصد کاهش یافته است.

تیم رباتیک Murex در بخش رنجر (Ranger) مسابقات ربات‌های زیرآبی دبیرستان حضور می‌یابد که MATE ROV برگزار می‌کند. به‌دلیل نیاز به قطعات بسیار کوچک، فضا در محفظه‌ی ضد‌آب ربات بسیار باارزش است. اکثر سوئیچ‌های شبکه با این اندازه به‌دلیل محدودیت کاربرد قیمت گرانی دارند. قیمت گزینه‌های موردحمایت MATE از 75 تا 175 دلار است؛ به‌همین‌دلیل، این تیم تصمیم گرفت محصول اصلی خود را طراحی کند.

قیمت BOM فعلی mrxSwitch v2.0 فقط 7 دلار است. سرعت 100 مگابیت‌برثانیه برای استانداردهای فوق‌العاده سریع امروز بسیار کند است؛ اما شما فقط 7 دلار برای آن پرداخت می‌کنید. فراموش نکنیم که سال گذشته برخی از علاقه‌مندان به صدای باکیفیت، سوئیچ شبکه‌ی رده‌ی صوتی با قیمت 4,349 دلار خریدند که تعداد پورت‌های کمتری با همین سرعت داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram