اسنپدراگون ایکس پلاس در دو نسخه در حال آزمایش است

کوالکام در حال آزمایش دو نسخه از اسنپدراگون ایکس پلاس است. انتظار می‌رود این تراشه‌ها نسخه‌های ضعیف‌تر از اسنپدراگون ایکس الایت باشند.

به‌گزارش تک‌ناک، کوالکام قصد دارد خط‌تولید پردازنده‌های خود برای لپ‌تاپ‌ها را گسترش دهد. انتظار می‌رود پردازنده‌ قدرتمند اسنپدراگون ایکس الایت نیمه اول سال ۲۰۲۴ در لپ‌تاپ‌های جدید به‌کار رود. طبق گزارش‌ها، کوالکام در حال تولید نسخه‌ ضعیف‌تر این پردازنده است که احتمالاً با نام اسنپدراگون ایکس پلاس (Snapdragon X Plus) شناخته می‌شود.

اطلاعات جدید حاکی از آن است که در‌حال‌حاضر، دو نسخه از این پردازنده در حال آزمایش هستند و ممکن است آن‌ها ویژگی مهمی را با برادر قدرتمندتر خود به‌اشتراک بگذارند. جزئیات بیشتر این ویژگی‌ها به‌زودی مشخص خواهد شد. wccftech به‌نقل از WinFuture می‌نویسد که هر دو نسخه از اسنپدراگون ایکس پلاس از مودم داخلی اسنپدراگون X65 5G بهره‌مند خواهند شد. شماره شناسایی داخلی این دو نسخه به‌ترتیب X1P44100 و X1P46100 است.

فعلاً جزئیات فنی بیشتری از این پردازنده در‌دسترس نیست. این موضوع می‌تواند به‌معنای استفاده از هسته‌های پردازشی و بهینه‌سازی انرژی کمتر در اسنپدراگون ایکس پلاس باشد؛ درست مانند رویکردی که اپل هنگام تمایز بین تراشه‌های M3 و M3 Pro و M3 Max در پیش گرفت.

هرچند اسنپدراگون ایکس پلاس از‌نظر عملکرد خام رقیب اسنپدراگون ایکس الایت نخواهد بود، کوالکام ممکن است آن را به ویژگی‌هایی مجهز کند که برای کاربران علاقه‌مند به داشتن لپ‌تاپ‌های مجهز به پردازنده‌ ARM با قیمت مقرون‌به‌صرفه جذاب‌تر باشد.

یکی از این ویژگی‌های احتمالی، مودم داخلی اسنپدراگون X65 5G است. با آزمایش این قابلیت‌، می‌توانیم انتظار ورود لپ‌تاپ‌های بیشتری با قابلیت اتصال 5G به بازار را داشته باشیم. در این زمینه، اپل با اضافه‌نکردن این مودم‌ها به مک‌بوک‌های خود، در حال عقب‌افتادن است؛ به‌ویژه با در‌نظر‌گرفتن این موضوع که سری آیپد این شرکت از همان تراشه‌ها استفاده می‌کند و با مودم‌های 5G می‌توان آن‌ها را تهیه کرد.

گزارش مذکور به زمان عرضه‌ رسمی اسنپدراگون ایکس پلاس اشاره نمی‌کند؛ اما با‌توجه‌به اینکه انتظار می‌رود اولین لپ‌تاپ‌های مجهز به اسنپدراگون ایکس الایت در نیمه‌ دوم سال ۲۰۲۴ وارد بازار شوند، می‌توانیم حدس بزنیم که تراشه‌های اسنپدراگون ایکس پلاس در اواخر همین سال عرضه خواهند شد. امیدواریم با ورود این تراشه‌ها، کوالکام رقابت مورد‌نیاز را به بازار لپ‌تاپ‌های مبتنی‌بر ARM بیاورد و رقابت تنگاتنگی با اپل داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.