نگاهی به تفاوت‌های کلیدی هدست‌های Quest 3  و Vision Pro

بحث بر سر برتری هدست های واقعیت مجازی باعث ایجاد درگیری در رسانه های اجتماعی شده است و چند کاربر استدلال می کنند که هدست محبوب و مقرون به صرفه متا یعنی Quest 3 VR نسبت به Vision Pro برتری دارد و عملکرد قابل مقایسه ای را با کسری از قیمت ارائه می دهد.

به گزارش تکناک، نمی توان انکار کرد که هدست ویژن پرو اپل یکی از بهترین های موجود است. این هدست بسیاری از هدست های واقعیت مجازی با ویژگی های بسیار زیادی را شکست می دهد که می تواند شما را به سمت اپل بکشاند حتی اگر طرفدار محصولات اپل نباشید. با این حال، چند کاستی دارد که می تواند باعث شود در تصمیم خود تجدید نظر کنید.

وقتی صحبت از بازی واقعیت مجازی می شود، یک تمایز واضح وجود دارد. متا چندین سال است که به طور مداوم پرفروش ترین هدست های واقعیت مجازی را با تمرکز اصلی روی بازی تولید کرده است. این شرکت سرمایه گذاری قابل توجهی در صنعت واقعیت مجازی کرده است و توسعه دهندگان را تشویق می کند تا با وجود تعداد کمتر کاربران اولیه، بازی هایی را برای پلتفرم Quest ایجاد کنند.

Quest3 در مقابل Vision Pro در بازی

Quest 3 می‌تواند بازی‌های طراحی‌شده برای Quest 2 و Quest اصلی را اجرا کند و دسترسی به کتابخانه رو به رشدی از بازی‌های مربوط به سال 2019 را فراهم می‌کند. با صدها بازی ویژه واقعیت مجازی در دسترس، کاربران می‌توانند از طیف متنوعی از تجربیات در محیط های 360 درجه با صدای فراگیر لذت ببرند.

در مقابل، Vision Pro دارای مجموعه محدودی از بازی های واقعیت مجازی است. دارندگان ویژن پرو می‌توانند بازی‌های آی‌پد را در صفحه های مسطح بزرگ بازی کنند، و در حالی که Apple Arcade کتابخانه گسترده‌ای از محتوای تعاملی ارائه می‌دهد، ممکن است با تنوع و عمق تجربه بازی واقعیت مجازی ارائه شده توسط سری Meta’s Quest مطابقت نداشته باشد. این به دلیل محدودیت در اعمال و حرکات خاص، روی گیم پلی بازی تأثیر می گذارد.

بازی‌های ویژن پرو با محدودیت‌هایی مواجه هستند که می‌تواند برای انتقال بسیاری از بازی‌های واقعیت مجازی موجود به هدست اپل چالش‌هایی ایجاد کنند. به طور قابل‌توجهی، مشکلاتی مربوط به کارهایی مانند هدف‌گیری، کشیدن ماشه و حرکت در آن سوی دیوارهای فیزیکی بدون کنترل‌کننده واقعیت مجازی اختصاصی، به وجود می‌آیند.

پیش‌بینی می‌شود که یک استودیوی بزرگ بازی ممکن است یک کنترلر واقعیت مجازی برای Vision Pro ایجاد کند تا مکمل یک بازی جذاب باشد و محدودیت‌ها را برطرف کند. با این حال، تحقق این راه حل ممکن است چند ماه طول بکشد.

در حالی که Vision Pro از قدرت پردازش و کیفیت گرافیکی قابل توجهی برخوردار است، در حال حاضر به دلیل چالش های حل نشده ذکر شده در بالا، از نظر عملکرد از Quest 3 فاصله دارد.

Meta Quest 3 در مقابل Vision Pro در نمایش و نور

اپل تمایل دارد در مورد مشخصاتی که فاش می‌کند گزینشی عمل کند، مانند عدم ارائه ظرفیت باتری آیفون در برابر ارائه زمان مورد انتظار. در حالی که ممکن است بسیاری از کاربران تا زمانی که راضی هستند نگران چیزی نباشند، دسترسی به چنین جزئیاتی برای مقایسه مفید خواهد بود.

در رابطه با Vision Pro، برخی از کاربران در مورد میدان دید کوچکتر از حد انتظار (FoV) ابراز نگرانی کرده اند. FoV اندازه‌گیری می‌کند که چقدر از دید شما توسط نمایشگر هدست واقعیت مجازی پر شده است. انسان ها دارای محدوده بینایی گسترده ای هستند، به طور متوسط ​​بیش از 200 درجه افقی، با 100 تا 120 درجه مرکزی برای درک عمق بسیار مهم است. یک هدست واقعیت مجازی با FoV گسترده حس غوطه وری در دنیای مجازی را افزایش می دهد.

Quest 3  میدان دید بهتری نسبت به Vision Pro دارد

Quest 3 دارای یک میدان دید افقی 110 درجه است که دید لبه های صفحه را به حداقل می رساند. در مقابل، برخی از منتقدان، مانند مارکز براونلی در یوتیوب، حاشیه سیاه را در اطراف صفحه نمایش در ویژن پرو مشاهده کرده‌اند. در حالی که این موضوع برای همه مطرح نیست، یک اجماع کلی وجود دارد که  Quest 3  FoVبهتری را ارائه می دهد.

Vision Pro در وضوح مرکزی، عالی است و دارای وضوح بیش از دو برابر Quest 3 است. این وضوح بالاتر برای کارهایی مانند خواندن چاپ های کوچک یا بررسی جزئیات تصاویر ثابت، مفید است. وضوح بهبود یافته یکی از ویژگی های برجسته Vision Pro است و علت قیمت بالاتر آن است.

Vision Pro از نمایشگرهای میکرو OLED استفاده می کند که محدوده دینامیکی گسترده تری را در مقایسه با پنل های LCD در Quest 3 ارائه می دهد. هنگامی که حرکت وجود دارد، برخی از کاربران باتجربه واقعیت مجازی، پایداری قابل توجهی را در نمایشگر Vision Pro مشاهده کرده‌اند که در نتیجه کمی تاری در حرکت ایجاد می‌شود.

در حالی که Vision Pro کیفیت تصویر استثنایی را ارائه می دهد، موارد خاصی وجود دارد که  Quest 3 متا به عنوان برنده ظاهر می شود.

قیمت Meta Quest 3 در مقایسه Vision Pro

ارزش در واقع ذهنی است، اما بسیاری موافق هستند که  Quest 3 متا دارای یک مزیت قابل توجه در این دسته است. بسیاری این هدست را بهترین هدست واقعیت مجازی می دانند که تا به حال ساخته شده است، به ویژه با توجه به مقرون به صرفه بودن و شهرت تولید آن توسط سازنده پیشرو واقعیت مجازی در جهان.

Vision Pro با قیمت گزاف 3500 دلار عرضه می شود که تأثیر قابل توجهی بر بودجه شما می گذارد. در مقابل، Quest 3 با قیمت 500 دلاری برای دسترسی گسترده‌تر طراحی شده است. مقرون به صرفه بودن Quest 3 نشان می دهد که Meta ممکن است سود کمی در این دستگاه داشته باشد.

فراتر از فاکتور هزینه، Quest 3 در انجام بسیاری از وظایف ،مشابه آنچه که به Vision Pro اختصاص داده شده است. چه بخواهید چندین پنجره مرورگر را مشاهده کنید یا در حین پختن یک غذا ویدیو تماشا کنید، هر دو هدست واقعیت مجازی چنین قابلیت هایی را ارائه می دهند.

وقتی نوبت به اتصال به مک برای کارهایی مانند اسکن یا چاپ می رسد، Vision Pro و Quest 3 راه حل هایی را ارائه می دهند. اپل با Vision Pro یک پنجره برای Mac شما فراهم می کند، در حالی که Meta با نصب برنامه macOS در Quest 3 حداکثر سه پنجره را از طریق Horizon Workrooms ارائه می دهد.

از نظر سرگرمی، ویژن پرو می تواند فیلم های سه بعدی و بازی های دو بعدی Apple Arcade را با کنترلر بازی اجرا کند. به طور مشابه، Quest 3 از فیلم های سه بعدی پشتیبانی می کند و می تواند با یک کنترلر بازی برای بازی های دو بعدی به ایکس باکس کلود متصل شود.

با این حال، تفاوت قابل توجه در حوزه بازی های واقعیت مجازی نهفته است. Quest 3 با کتابخانه گسترده ای از بازی های واقعیت مجازی و سازگاری با SteamVR در صورت اتصال به رایانه بازی واقعیت مجازی، از Vision Pro پیشی می گیرد. انتخاب بازی های اپل در حال حاضر محدود است و رسیدن به متا در این زمینه ممکن است سال ها طول بکشد.

توصیه نویسنده

اگر بدون در نظر گرفتن هزینه، بهترین ویژگی ها را در اولویت قرار دهید، Apple Vision Pro ممکن است انتخاب ارجح باشد. ردیابی چشم، حرکات دست، ناوبری و کیفیت تصویر، تجربه ای منحصر به فرد و نوآورانه را در فضای واقعیت مجازی ارائه می دهد.

با این حال، برای کسانی که از قبل هدست واقعیت مجازی ندارند و قیمت اولیه 3500 دلاری Vision Pro را مانعی می دانند، Quest 3 یک گزینه فوق العاده است. با برچسب قیمت فقط 500 دلار، مقدمه ای عالی برای امکانات یک هدست واقعیت ترکیبی را ارائه می دهد.

برای دارندگان فعلی Quest 3، ممکن است توجیه هزینه های قابل توجه ارتقاء به Vision Pro چالش برانگیز باشد. علاوه بر این، Quest 3 با قیمت فقط 500 دلار، از جنبه‌های خاص، بهتر از Vision Pro است و بودجه قابل توجهی برای هزینه‌های دیگر در اختیار شما قرار می‌دهد.

با این وجود، انتخاب نهایی همچنان بر عهده کاربر است. اگر خواسته‌های شما صرفاً به اکوسیستم اپل بستگی دارد، ممکن است مجبور شوید برای دریافت Vision Pro  3499دلار خرج کنید. در غیر این صورت Meta Quest 3 بهترین انتخاب برای یک تجربه کلی واقعیت مجازی است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.