TSMC تراشه‌ ماشین‌ خودران تسلا را تامین می‌کند

سامسونگ پس از باخت کوالکام به TSMC و اجبار به تعویق عرضه سری پرچم‌دار Exynos  خود، نبرد دیگری را از دست داد و سفارشی از تسلا دریافت نخواهد کرد.

سامسونگ پس از باخت کوالکام به TSMC و اجبار به تعویق عرضه سری پرچم‌دار Exynos  خود، نبرد دیگری را از دست داد و سفارشی از تسلا دریافت نخواهد کرد.

به گزارش تکناک، تسلا در حال جایگزینی سامسونگ با TSMC است و این شرکت سفارش بزرگی از تراشه‌های رانندگی کمکی (FSD) تسلا دریافت کرده است.

این تراشه‌ها با پردازنده‌های 4 نانومتری و 5 نانومتری تولید خواهند شد. البته در حال حاضر،TSMC از اظهار نظر خودداری کرده‌است، اما این نشان دهنده ضرر دیگری در بخش چیپست سامسونگ است.

تبدیل تسلا به یک مشتری کلیدی برای TSMC

طبق گزارشات، به احتمال زیاد تسلا در سال 2023 به یکی از هفت مشتری برتر TSMC تبدیل خواهد شد. این یک نقطه عطف مهم است و در واقع، اولین ظهور یک مشتری جدید شرکت خودروهای انرژی در میان مشتریان اصلی TSMC است. سامسونگ مطمئناً به عنوان یک مشتری، به خصوص پس از دست دادن بخش Snapdragon کوالکام، از تسلا قدردانی می کند.

digikala

تسلا مشغول توسعه یک سیستم رانندگی کاملاً خودکار (رایانه کاملا خودران) است ودر این پروژه از یک تراشه با ادغام امکانات محاسبات پرسرعت، هوش مصنوعی و سایر عملکردها استفاده می کند.

قبل از این، تسلا روی یک استراتژی چند تامین کننده برنا‌مه‌ریزی کرده ‌بود و سفارشات خود را به سامسونگ و TSMC می‌داد. نسل قبلی FSD های 14 نانومتری، عمدتاً در کارخانه آستین سامسونگ تولید می‌شدند. این تراشه نام Hardware 3.0  را یدک می کشد و بعداً به فرآیند 7 نانومتری ارتقا یافت. اکنون، تسلا به قلمرو 4 نانومتری/5 نانومتری وارد شده و تراشه‌ها را فقط از TSMC سفارش خواهد داد.

سرعت پردازش تصویر Hardware 3.0  ۲۱ برابر بیشتر از نسخه 2.5 است. همچنین هزینه یک واحد آن 20 درصد کمتر است و دارندگان خودروهای قدیمی می توانند به صورت رایگان آن را ارتقاء دهند. تراشه FSD توسعه یافته تسلا، خود دارای قدرت محاسباتی تا 144 TOPs است. هشت دوربین از این سیستم پشتیبانی و کار پردازش بصری را تکمیل می‌کنند. نسل بعدی به زودی توسط TSMC عرضه (Hardware 3.5 or 4.0) و سه برابر قدرت مدل فعلی را ارائه می دهد.

این مطمئناً یک ضربه دیگر به سامسونگ است. به نظر می رسد همه چیز با Snapdragon 8 نسل 1 آغاز شده است. این تراشه 4 نانومتری دارای مشکلات گرمایشی و راندمان انرژی کم بود. همچنین، GPU تقویت شده آن در این رقابت موثر بود. این شرکت با عجله به سراغ  TSMC رفت و تراشه‌های جدیدی را با نام Snapdragon 8+ نسل ۱ ارائه کرد. اکنون Snapdragon 8 نسل 2 نیز از تراشه TSMC استفاده می کند و قصد بازگشت به عقب ندارد. طبق برخی گزارش‌ها، این برند دیگر در مدل‌های میان‌رده‌ سامسونگ نیز مورد استفاده نخواهد بود. Snapdragon 7 نسل 2 نیز به TSMC متکی خواهد بود.

در حال حاضر، به نظر می رسد که بخش Tensor گوگل نقشی کلیدی در آینده تجارت چیپست سامسونگ ایفا خواهد کرد.

digikala

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.