وسترن دیجیتال پرظرفیت‌ترین تراشه حافظه فلش را رونمایی کرد

وسترن دیجیتال پرظرفیت‌ترین تراشه حافظه فلش را رونمایی کرد

وسترن دیجیتال پرظرفیت‌ترین تراشه‌ی حافظه‌ی فلش جهان را رونمایی کرد. این تراشه با فناوری QLC سه‌بعدی ساخته شده و ظرفیت 2 ترابایت را در خود جای داده است.

به‌گزارش تک‌ناک، در حرکتی غیرمنتظره، وسترن دیجیتال از اولین تراشه‌ی حافظه‌ی فلش 2 ترابایتی QLC NAND سه‌بعدی پرده برداشت. این حافظه‌ی فلش جدید توانایی بازآفرینی بازار درایوهای حالت جامد با ظرفیت فراوان را دارد و می‌تواند به تولید SSDهای بسیار سریع‌تر و بزرگ‌تر و کم‌مصرف‌تر منجر شود.

این تراشه با استفاده از فناوری تولید اثبات‌شده‌ی BiCS8 با 218 لایه ساخته شده و آن‌قدر کوچک است که روی نوک انگشت جای می‌گیرد. وسترن دیجیتال داده‌های مقایسه‌ای زیادی درباره‌ی عملکرد این حافظه‌ی فلش ارائه کرد و برتری‌هایی را در‌زمینه‌ی مصرف انرژی و چگالی و عملکرد I/O درمقایسه‌با حافظه‌های فلش رقیب نشان داد. رابرت سودربری، معاون اجرایی و مدیر‌کل بخش فلش وسترن دیجیتال گفت:

واقعاً هیجان‌زده‌ایم که پیش‌نمایشی از تراشه‌ی BiCS8 2Tb 3D QLC را با شما به‌اشتراک بگذاریم. این تراشه را برای پاسخ‌گویی به نیازهای ذخیره‌سازی مراکز داده و هوش مصنوعی طراحی کرده‌ایم. به‌زودی این محصول را به‌طور رسمی معرفی خواهیم کرد. در‌حال‌حاضر، این تراشه بزرگ‌ترین تراشه‌ی حافظه در جهان است.

تامزهاردور می‌نویسد که تراشه‌ی 2 ترابایتی (256GB) QLC NAND سه‌بعدی واقعاً دستاورد بزرگی است؛ زیرا محصول پایه که وسترن دیجیتال با فناوری تولید BiCS8 با 218 لایه معرفی کرد، تراشه‌ی TLC سه‌بعدی 1 ترابایتی بود.

در‌حال‌حاضر، اطلاعات دقیقی از معماری داخلی این تراشه‌ی 2 ترابایتی، مانند سرعت رابط کاربری و تعداد لایه‌ها یا تأخیر آن دردسترس نیست. بااین‌حال، وسترن دیجیتال داده‌های مقایسه‌ای عملکرد و مصرف انرژی را به‌اشتراک گذاشته است. با‌توجه‌به اینکه شرکت مذکور این تراشه را برای مراکز داده و به‌ویژه نیازهای ذخیره‌سازی هوش مصنوعی طراحی کرده است، می‌توان حدس‌هایی درباره‌ی اهداف عملکردی آن زد.

تراشه‌ی 256 گیگابایتی QLC NAND سه‌بعدی به سازندگان اجازه می‌دهد تا SSD یک‌ترابایتی را تنها با چهار تراشه‌ی حافظه و درایو 2 ترابایتی را با استفاده از هشت تراشه بسازند که این امر هزینه‌های آن‌ها را کاهش چشمگیری می‌دهد. ایجاد بسته‌ای با 16 تراشه امکان دستیابی به ظرفیت خیره‌کننده‌ی 4 ترابایت در یک بسته‌ی تراشه را فراهم می‌کند.

بنابراین، با فرض اینکه وسترن دیجیتال و شریک تولیدکننده‌اش، Kioxia، بتواند این تراشه‌های 2 ترابایتی QLC NAND سه‌بعدی را در حجم انبوه و با بازده مناسب تولید کند، این دستگاه جدید می‌تواند هزینه درایوهای حالت جامد با ظرفیت بسیار زیاد را به‌طور کامل تغییر دهد.

همان‌طور‌که در تصاویر بالا می‌بینید، شرکت وسترن دیجیتال ادعا می‌کند که تراشه‌های QLC درمقایسه‌با رقبا 15 تا 19 درصد چگال‌تر هستند. همچنین، سرعت I/O این تراشه 50 درصد سریع‌تر از حافظه‌های NAND رقیب است و در‌عین‌حال برای برنامه‌ریزی هر گیگابایت اطلاعات به 13 درصد انرژی کمتری نیاز دارد.

همچنین، در تصاویر روش این شرکت برای ساخت تراشه مشهود است. وسترن دیجیتال یک تراشه فقط با مدار کنترل CMOS و دیگری با سلول‌های حافظه روی‌هم چیده‌شده می‌سازد. سپس دومی را برمی‌گرداند و با استفاده از فناوری اتصال هیبریدی (شبیه به فناوری Xtacking شرکت چینی YMTC) این دو قطعه را به‌هم متصل می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram