عملکرد ناامیدکننده اسنپدراگون X Elite در نتایج بنچمارک‌ها

عملکرد ناامیدکننده اسنپدراگون X Elite در نتایج بنچمارک‌ها

پردازنده‌ی اسنپدراگون X Elite کوالکام که برای رقابت با پردازنده‌ی M1 اپل ساخته شده، براساس بنچمارک‌ها حتی از پردازنده‌ی به‌کاررفته در آیفون 12 مینی کندتر است.

به‌گزارش تک‌ناک، پردازنده‌ی اسنپدراگون X Elite که در بطن کامپیوترهای Copilot Plus در حال ورود به بازار است‌، بر‌اساس بنچمارک‌های اولیه، چشم‌انداز چندان روشنی را برای آینده‌ی آن ترسیم نمی‌کند. در نقدی که یکی از کاربران ردیت به نام r/caponica23 منتشر کرد، عملکرد لپ‌تاپ گلکسی بوک 4 اج سامسونگ که از پردازنده‌ی اسنپدراگون X Elite استفاده می‌کند، در نتایج بنچمارک‌ها حتی به پای آیفون 12 مینی نمی‌رسد.

تامزهاردور می‌نویسد که اجرای نرم‌افزارهای GeekBench و CrystalDiskMark به‌همراه آزمایش‌های باتری، بازی و… روی این لپ‌تاپ، نتایج ناامیدکننده‌ای را برای پردازنده‌ی اسنپدراگون X Elite به‌همراه داشت. لپ‌تاپ سامسونگ در آزمون تک‌هسته‌ای امتیاز 1,829 و در آزمون چند‌هسته‌ای امتیاز 11,379 را با باتری کسب کرد.

عملکرد گلکسی بوک 4 اج سامسونگ با اتصال به برق، تنها اندکی افزایش یافت و در آزمون تک‌هسته‌ای و چندهسته‌ای به‌ترتیب امتیاز 1,841 و 11,537 را ثبت کرد. این ارقام بسیار کمتر از نتایجی است که کوالکام در رویدادهای مطبوعاتی به‌نمایش گذاشته بود. در آن رویدادها، آن‌ها امتیاز تک‌هسته‌ای 2,977 و امتیاز چندهسته‌ای 15,086 را نشان داده بودند.

در بخش بازی نیز، عملکرد پردازنده‌ی کوالکام ضعیف بود و در اجرای بازی Resident Evil 7: Village با رزولوشن 1080p و فعال‌بودن حالت Performance در فناوری FSR شرکت AMD، تنها نرخ 40 تا 50 فریم‌بر‌ثانیه را ارائه می‌داد.

بااین‌همه، باید بدانید که چند دلیل احتمالی برای این عملکرد ناامیدکننده وجود دارد. آشکارترین دلیل نقص سخت‌افزاری است. در آزمایش‌های ردیت، سرعت کلاک CPU هرگز از 2/52 گیگاهرتز فراتر نرفت. این موضوع نگران‌کننده‌ای است؛ چرا‌که اسنپدراگون X Elite از سرعت کلاک بوست حداکثر 4 گیگاهرتزی پشتیبانی می‌کند.

دراین‌میان، ادعا می‌شود که گلکسی بوک 4 اج سامسونگ سرعت CPU را برای خنک نگه‌داشتن دستگاه و حفظ عملکرد باتری محدود کرده است؛ اما این ادعا با دیگر نتایج بنچمارک گیک‌بنچ برای لپ‌تاپ سامسونگ همخوانی ندارد. برخی از این نتایج جزو بهترین امتیازها در بین کامپیوترهای کوپایلت پلاس هستند.

با‌این‌حال، چندین آزمایش گیک‌بنچ دیگر از مدل‌های مختلف اسنپدراگون X Elite منتشر شده‌اند که آن‌ها نیز امتیاز تک‌هسته‌ای 1700 تا 1800 را گزارش می‌دهند که بسیار کمتر از امتیاز آیفون 12 است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram