پایان ویندوز ۱۰ جهش در بازار کامپیوتر را رقم زد

پایان ویندوز ۱۰ جهش در بازار کامپیوتر را رقم زد

به‌نظر می‌رسد که پایان ویندوز 10 روح تازه‌ای به کالبد بازار کامپیوتر دمیده است. تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند که این بازار در سال جاری 5 درصد و در سال 2025، 8 درصد رشد خواهد کرد.

به‌گزارش تک‌ناک، کانالیس (Canalys)، شرکت تحلیل داده‌های صنعت فناوری اطلاعات، مجموعه‌ای جدید از داده‌ها و پیش‌بینی‌های خود را درباره‌ی محموله‌های کامپیوتر آمریکا منتشر کرده است. بر‌اساس این داده‌ها، انتظار می‌رود تا پایان سال 2024 تعداد محموله‌ها 5 درصد افزایش یابد و به 69 میلیون واحد برسد و تا سال 2025، این رقم با رشدی 8 درصدی به 78 میلیون واحد افزایش پیدا کند.

تامزهاردور می‌نویسد که با‌توجه‌به معیارهای موجود و دیدگاه کارشناسان بازار، به‌نظر می‌رسد که بازار کامپیوتر آمریکا در ۱/۵ ساله آینده شاهد بهبودی پایدار و سالم باشد. انتظار می‌رود این حرکت با عرضه‌‌ی محصولات جدید شرکت‌های AMD و اینتل در آینده‌ی نزدیک تقویت شود. پردازنده‌های کامپیوتری اسنپدراگون X که به‌تازگی کوالکام منتشر روانه‌ی بازار کرده است، نیز احتمالاً تأثیرگذار باشند.

ویندوز 10

گرگ دیویس، تحلیلگر کانالیس، می‌گوید:

تخفیف‌های مداوم پس از تعطیلات باعث افزایش تقاضای مصرف‌کنندگان برای کامپیوتر در ابتدای سال ۲۰۲۴ شد. با‌این‌حال، در سه‌ماهه‌ی اول شاهد افزایش عملکرد بخش بازرگانی نیز بوده‌ایم. رشد محموله‌ها در کسب‌وکارهای کوچک و متوسط نشان می‌دهد که به‌روزرسانی مورد‌انتظار ناشی از پایان عمر ویندوز ۱۰ در حال انجام است. با‌توجه‌به اینکه مشتریان سازمانی نیز به‌دنبال همین مسیر هستند، چشم‌انداز کوتاه‌مدت برای بازار همچنان بسیار مثبت است.

بنابراین، این جهش در بازار صرفاً به‌دلیل عرضه‌ی سخت‌افزار جدید نیست؛ بلکه بدین‌دلیل است که به‌زودی پشتیبانی از نرم‌افزارهای موجود به‌طور کامل متوقف می‌شود. کاربران سرسخت ویندوز که به ارتقا به ویندوز ۱۱ تمایلی ندارند یا به‌دلیل نبود ماژول TPM 2.0 به‌طور کلی از ارتقا محروم هستند، به‌احتمال زیاد کامپیوتر جدیدی می‌خرند تا کامپیوتری کارآمد داشته باشند، نه لزوماً به این دلیل که مشتاق پرداخت هزینه برای یک واحد پردازش عصبی (NPU) باشند.

دیویس ادامه می‌دهد:

این زمان‌بندی با افزایش در‌دسترس‌بودن قابلیت‌های هوش مصنوعی روی دستگاه در بازار هم‌زمان است. محصولات و تجربیات کاربری جدیدی قرار است مصرف‌کنندگان و کسب‌وکارها را در اکوسیستم‌های ویندوز و اپل هیجان‌زده کند. پیش‌بینی می‌شود که ایالات متحده در پذیرش کامپیوترهای مجهز به هوش مصنوعی پیشرو باشد.

بنابراین، به‌نظر می‌رسد که با وجود مقاومت‌های آشکار دربرابر هوش مصنوعی در اکثر بخش‌های هنر و سرگرمی و روزنامه‌نگاری، آمار فروش چیز دیگری می‌گوید یا حداقل به تحلیلگران و اعضای این صنعت اجازه می‌دهد تا چیز دیگری بگویند. مطمئناً این کامپیوترهای مجهز به هوش مصنوعی به‌خوبی به‌فروش می‌روند؛ چون دسته‌ای جدید هستند و نه‌فقط به‌روزرسانی نیمه‌اجباری برای سازگاری با سیستم‌عامل.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram