ارزش Worldcoin پس از برکناری آلتمن 10درصد کاهش یافت

Worldcoin

طبق گزارشی جدید، پس از برکناری سم آلتمن از سمت مدیر‌عاملی OpenAI، ارزش توکن Worldcoin نزدیک به 10‌درصد کاهش یافته است.

به‌گزارش تک‌ناک، براساس پست روز جمعه هیئت‌مدیره‌ی شرکت OpenAI، سم آلتمن، مدیرعامل سابق این شرکت، از سمت خود استعفا داد و از هیئت‌مدیره آن خارج ‌شد. بااین‌حال، سؤالاتی درباره‌ی نقش آلتمن در نهادهای دیگری مانند Worldcoin، پروژه‌ی کریپتویی که او یکی از بنیان‌گذارانش بود، هنوز به جواب نرسیده‌اند. این در حالی است که ارزش توکن آن به‌دنبال این اخبار کاهش یافته است.

تک‌کرانچ می‌نویسد که بر‌اساس داده‌های کوین‌مارکت‌کپ، ارزش توکن Worldcoin با نماد WLD در یک روز بیش از 13‌درصد کاهش یافت و به مبلغ 1.91 دلار رسید. هنگامی‌که درباره‌ی آینده‌ی آلتمن در ورلدچین یا برنامه‌های آتی این شرکت سؤال شد، هیئت‌مدیره‌ی OpenAI به درخواست تک‌کرانچ برای ارائه نظر پاسخ نداد.

پروژه‌ی کریپتوگرافی آلتمن می۲۰۲۳ با رهبری شرکت Blockchain Capital در دور سوم جذب سرمایه موفق شد ۱۱۵‌میلیون دلار سرمایه جذب کند. مارس۲۰۲۳، تک‌کرانچ گزارش داد که آلتمن عضو هیئت‌مدیره‌ی ورلدچین است؛ اما در تصمیمات عملیاتی آن مشارکت نمی‌کند.

تیاگو سادا، رئیس محصول در Tools for Humanity و یکی از عوامل اصلی در Worldcoin، در پادکست Chain Reaction تک‌کرانچ در سپتامبر۲۰۲۳ گفت:

ورلدچین با استفاده از دستگاه Orb، با اسکن عنبیه‌ی چشم کاربران، آنان را شناسایی می‌کند و به آنان کد عنبیه یا شناسه‌ی جهانی اختصاص می‌دهد. این کد دسترسی کاربران به برنامه‌های پروژه را فراهم می‌کند و به آنان پاسپورت دیجیتال ارائه می‌دهد. ظاهراً فرایند تأیید به افراد اجازه می‌دهد هویت خود را ثابت کنند و از کد عنبیه برای اطمینان از مراجعه‌نکردن و دریافت کد دیگری استفاده می‌شود.

آگوست۲۰۲۳، ورلدچین با مخالفت کشورهایی از‌جمله کنیا روبه‌رو شد که پروژه را متوقف کرد و از چشمان شهروندان خود اسکن بیشتری نگرفت. Worldcoin با انتقادهایی مواجه شده است که ادعا می‌کنند این شرکت اقتصادهای در‌حال‌توسعه را هدف قرار داده است. این پروژه به اکثر شرکت‌کنندگان (به‌استثنای آمریکا و برخی از کشورهای دیگر) در ازای ثبت‌نام، 25 توکن WLD با ارزش تقریبی 48 دلار اعطا می‌کند که ممکن است به‌عنوان سوءاستفاده در نظر گرفته شود.

سادا اظهار کرد که اهدای توکن‌های رایگان و حضور در کشورهای در‌حال‌توسعه منصفانه بوده است؛ زیرا بیشتر پروژه‌ها به‌ویژه در حوزه‌ی کریپتوگرافی و فناوری، بر بازارهای نوظهور تمرکز دارند و آن‌ها آسان‌ترین بازارها برای فعالیت هستند.

اگرچه OpenAI دیروز، ۱۷نوامبر۲۰۲۳ (۲۶آبان۱۴۰۲)، اعلام کرد که هیئت‌مدیره دیگر به توانایی‌های آلتمن برای ادامه‌ی رهبری شرکت اعتماد ندارد، بیانیه‌ی منتشرشده کاملاً توضیح نداده است که آلتمن چرا اخراج شد و وضعیتش با سایر سازمان‌های مرتبط مانند Worldcoin چگونه خواهد بود.

بر‌اساس پستی وبلاگی که OpenAI ابتدای نوامبر منتشر کرده، برنامه‌ی Worldcoin بیش از چهار‌میلیون بار دانلود شده و تعداد کاربران فعالش در سراسر جهان بیش از دو برابر است. به‌گفته‌ی وب‌سایت این شرکت، در هفت روز اخیر بیش از 2.4‌میلیون نفر انسان منحصر‌به‌فرد در ورلدچین حدود 53,800 حساب کاربری جدید ایجاد و بیش از 59,000 تراکنش روزانه در کیف‌پول انجام شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.