یوتیوب آموزش هوش مصنوعی با ویدئوهایش را ممنوع کرد

یوتیوب به OpenAI هشدار داده که استفاده از ویدئوهایش برای آموزش هوش مصنوعی Sora و ChatGPT نقض توافق‌نامه خدمات این پلتفرم پخش ویدئو آنلاین است.

یه‌گزارش تک‌ناک، درحالی‌که هیجان اولیه‌ مربوط به ChatGPT شرکت OpenAI فروکش کرده، این شرکت به‌هیچ‌وجه بیکار ننشسته است. چند ماه پیش، OpenAI با معرفی Sora، مدل تبدیل متن به ویدئو، حسابی همگان را شگفت‌زده کرد. این فناوری می‌تواند ویدئوهای بسیار واقع‌گرایانه‌ای تولید کند که به‌راحتی می‌توانند افراد را فریب دهند.

اگرچه گفت‌وگوها و تصویرها و فیلم‌هایی که با تلقین به این سیستم‌ها ساخته می‌شوند، شگفت‌انگیز هستند، جنبه‌ منفی نیز در این روند جدید وجود دارد. این سیستم‌ها خروجی‌ها را از صفر خلق نمی‌کنند؛ بلکه برای آموزش خود به انبوهی از داده‌ها متکی هستند. این داده‌ها می‌توانند شامل تصویرها و ویدئوها و حتی مقاله‌ها باشند.

درحالی‌که برخی منابع برای این نوع استفاده مناسب هستند، برخی دیگر این‌گونه نیستند. اینجاست که برخی شرکت‌ها با مشکل مواجه می‌شوند؛ زیرا کاملاً مشخص نیست که داده‌های آموزشی از کجا می‌آیند.

مسئله نگران‌کننده‌تر این است که مدیر ارشد فناوری شرکت OpenAI، میرا موراتی، در مصاحبه‌ای با وال‌استریت ژورنال در ماه گذشته، دقیقاً مطمئن نبود یا به‌طور واضح بیان نکرد که داده‌های آموزشی سورا از کجا آمده‌اند.

مدیرعامل یوتیوب، نیل موهن، اکنون با هشدار به OpenAI اعلام کرده است که استفاده از ویدئوهای پلتفرم آن‌ها مجاز نیست. این در حالی‌ است که هنوز مشخص نیست آیا از ویدئوهای یوتیوب برای آموزش استفاده شده است یا خیر.

بر‌اساس اظهارات مدیرعامل یوتیوب در مصاحبه‌ای با امیلی چانگ در بلومبرگ اورجینالز، استفاده‌ این‌چنینی از داده‌ها نقض صریح توافق‌نامه‌ خدمات یوتیوب تلقی می‌شود. موهن اعلام کرد:

سیاست‌های ما به دانلود رونوشت‌ها یا بخش‌هایی از ویدئوها برای مقاصدی مانند آموزش هوش مصنوعی مجوز نمی‌دهد. این‌ها قواعد اساسی برای مدیریت محتوا روی پلتفرم ما هستند.

در همین زمینه، اگرچه شرکت مادر یوتیوب، یعنی گوگل، در حال توسعه‌ جمنای، هوش مصنوعی چندوجهی خود است که آن هم به داده‌های آموزشی وابستگی دارد، موهن خاطرنشان کرد که گوگل قبل از تصمیم‌گیری درباره استفاده از ویدئوهای یوتیوب، بهتر است به قراردادهای جداگانه‌ای پایبند باشد که یوتیوب با سازندگان محتوا دارد.

در آینده مشخص خواهد شد که آیا OpenAI به این موضوع واکنش نشان خواهد داد و جزئیات دقیق‌تری درباره روش آموزش مدل Sora ارائه خواهد کرد یا خیر. ارائه چنین توضیحاتی در‌صورت تمایل این شرکت برای انتشار عمومی ابزارهایش، امری ضروری به‌نظر می‌رسد. بدیهی است که این حوزه همچنان با تحولات رو‌به‌رشدی مواجه خواهد بود و با وجود ابهام‌های فراوان، افق آن مملو از قابلیت‌های هیجان‌انگیز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.