آیا تسلا رودستر قابلیت پرواز دارد؟

آیا تسلا رودستر قابلیت پرواز دارد؟

ایلان ماسک باری دیگر با ادعای جسورانه‌ای در اخبار اعلام کرده است که تسلا رودستر جدید می‌تواند پرواز کند.

به گزارش تک‌ناک، تسلا رودستر، خودروی اسپرت برقی که اولین بار در سال ۲۰۱۷ رونمایی شد، به «ماشین همیشه در راه آینده» تبدیل شده است. عرضۀ آن که در ابتدا برای سال ۲۰۲۰ برنامه‌ریزی شده بود، بارها به تعویق افتاد و باعث نگرانی و حتی تمسخر در میان طرفداران شد.

با وجود وعده‌های تسلا، این سؤال مطرح می‌شود که آیا این خودرو روزی به بازار عرضه خواهد شد یا خیر. امّا در اوایل سال جاری، ایلان ماسک، با اظهارات قبلی دربارۀ نسل بعدی رودستر، امیدها را زنده کرد. او از رونمایی نسخۀ به‌روز شدۀ این خودرو در سال ۲۰۲۵ خبر داد و گفت که طراحی آن نهایی شده است.

با وجود این از زمان عرضۀ آن هیچ خبری منتشر نشده است و این موضوع در جلسۀ ارائه سهامداران تسلا نیز ذکر نشد. حال، ایلان ماسک بار دیگر با ادعای جسورانه‌ای در اخبار اعلام کرده است که رودستر جدید می‌تواند پرواز کند.

تسلا رودستر

امّا آیا این ادعا واقعاً قابل قبول می‌باشد یا تنها یک تبلیغات دیگر برای جلب توجه به رودستر است؟

جزئیات کمی در مورد قابلیت‌های پرواز این خودرو ارائه شده است. ماسک در توییتی به «بستۀ آپشن اسپیس‌ایکس» اشاره می‌کند که شامل پیشرانه‌های موشکی کوچک برای افزایش شتاب و سرعت خودرو است. او حتی به شوخی گفته است که این پیشرانه‌ها می‌توانند برای پروازهای کوتاه نیز استفاده شوند.

هر چند اعتقاد بر این است که تبدیل تسلا رودستر به یک وسیلۀ نقلیه پرنده به چالش‌های فنی قابل توجهی نیاز دارد. وزن‌های سنگین خودرو، مسائل مربوط به ایرودینامیک و مقررات هوانوردی، فقط برخی از مشکلاتی هستند که باید بر آنها غلبه کرد. با وجود این ابهامات، نمی‌توان هیجان و کنجکاوی که ادعای ماسک ایجاد کرده را نادیده گرفت. اگر این ادعا اثبات  شود، تسلا رودستر نه تنها به عنوان یک خودروی اسپرت برقی، بلکه به عنوان اولین وسیلۀ نقلیۀ پرندۀ تولید انبوه در تاریخ، انقلابی در حمل و نقل و انتقال ایجاد خواهد کرد.

تنها زمان مشخص می‌کند که ایلان ماسک در این ادعای جسورانۀ خود نیز مانند همیشه درست می‌گوید یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram