استروژن ممکن است برای بهبود آشفتگی روان موثر باشد

محققان بیمارستان Cedars-Sinai کشف کرده اند که یک هورمون خاص (استروژن) می تواند از آسیب مغزی و علائم رفتاری در موش های مبتلا به عفونت دستگاه ادراری جلوگیری کند و یک اثر محافظتی در برابر آشفتگی روان داشته باشد.

محققان بیمارستان Cedars-Sinai کشف کرده اند که یک هورمون خاص (استروژن) می تواند از آسیب مغزی و علائم رفتاری در موش های مبتلا به عفونت دستگاه ادراری جلوگیری کند و یک اثر محافظتی در برابر آشفتگی روان داشته باشد.

به گزارش تکناک، روان آشفتگی یک مسئله شایع در میان زنان مبتلا به عفونت های دستگاه ادراری (UTIs) است، به ویژه آنهایی که یائسه شده اند.

محققان بیمارستان Cedars-Sinai متوجه شده اند که تجویز استروژن که هورمونی است که معمولا در درمان به روش جایگزینی هورمون استفاده می شود، می تواند از علائم منگی در موش های آزمایشگاهی جلوگیری کند. این مطالعه که در مجله Scientific Reports منتشر شد، نشان می‌دهد که استروژن ممکن است یک اثر محافظتی در برابر آشفتگی روان داشته باشد.

دکتر شوری لاهیری، مدیر بخش مراقبت های ویژه علوم اعصاب و تحقیقات مراقبت های عصبی در بیمارستان Cedars-Sinai و نویسنده ارشد این مطالعه گفت: علاقه دوباره ای نسبت به درمان با روش جایگزینی هورمون به سراغ ما آمده است و این مطالعه، که بر اساس آزمایش قبلی ما است، نشان می دهد که ممکن است این روش درمانی ابزاری برای کاهش روان آشفتگی باشد.

لاهیری گفت: روان آشفتگی که به معنای تغییر در توانایی های ذهنی است شامل عدم آگاهی از محیط اطراف می شود و یک مشکل رایج در زنان مسن مبتلا به UTI است.

او افزود: حتی دانشجویان تازه وارد رشته پزشکی هم می دانند که اگر یک زن مسن به بیمارستان مراجعه کند و گیج و غیر هوشیار به نظر برسد، یکی از اولین اقداماتی که باید انجام شود ، بررسی این است که آیا بیمار UTI دارد یا خیر.

در مطالعات قبلی، تیم تحقیقاتی لاهیری ارتباطی بین روان آشفتگی و یک پروتئین تنظیم کننده سیستم ایمنی به نام اینترلوکین 6 (IL-6) پیدا کردند. بیماری های مانند آسیب ریه یا UTI باعث می‌شود IL-6 از طریق خون به مغز برسد و علائمی مانند بی‌حسی و سردرگمی ایجاد کند. استروژن یک سرکوب کننده شناخته شده IL-6 است، بنابراین محققان آزمایش هایی را برای آزمایش اثرات آن بر روان آشفتگی ناشی از UTI طراحی کردند.

محققان موش ها را  قبل و بعد از یائسگی با UTI مقایسه کردند و رفتار آنها را در چندین نوع محیط تخصصی مشاهده کردند. آنها متوجه شدند که موش هایی که در آنها یائسگی ایجاد شده بود علائم روان آشفتگی مانند اضطراب و گیجی را نشان دادند، در حالی که بقیه این علائم را نداشتند.

هنگامی که آنها موش ها را با استروژن درمان کردند، سطح IL-6 در خون و رفتار شبه روان آشفتگی تا حد زیادی کاهش یافت. به گفته لاهیری، تفاوت‌های رفتاری به شدت میزان UTI مربوط نمی‌شود، زیرا سطح باکتری‌ها در ادرار بین دو گروه مورد بررسی تفاوت قابل‌توجهی نداشت.

محققان همچنین با استفاده از چیزی که لاهیری «UTI در ظرف آزمایشگاه» نامید، به تأثیرات مستقیم استروژن بر نورون‌ها پرداختند.

لاهیری گفت: ما نورون‌های منفرد را در معرض یک ترکیب التهابی IL-6 قرار دادیم تا آسیبی شبیه UTI ایجاد کنیم. اما وقتی استروژن را به این ترکیب اضافه کردیم،این آسیب کاهش یافت. بنابراین، ما نشان دادیم که حداقل دو راه وجود دارد که استروژن به کاهش علائم روان آشفتگی کمک می کند و آن هم این است که استروژن سطح IL-6 را در خون کاهش می دهد و مستقیماً از نورون ها محافظت می کند.

اما هنوز سوالاتی در مورد چگونگی عملکرد استروژن برای محافظت از نورون ها باقی می ماند و قبل از انجام یک آزمایش بالینی، محققان باید شناسایی کنند که کدام بیماران مبتلا به عفونت ادراری بیشتر در معرض روان آشفتگی هستند و در چه مرحله ای درمان با استروژن ممکن است موثرتر باشد.

دکتر نانسی سیکوت، رئیس دپارتمان نورولوژی در Cedars-Sinai گفت: در حال حاضر، درمان روان آشفتگی ناشی از عفونت ادراری با استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها رایج است، حتی اگر هیچ آزمایش بالینی وجود نداشته باشد که نشان دهد این عمل مؤثر است یا خیر. حتی تحقیقات علمی هم از این مسئله پشتیبانی نمی‌کنند. این کار گام مهمی در تعیین اینکه آیا تعدیل پاسخ ایمنی از طریق جایگزینی استروژن یا سایر روش‌ها، درمان موثرتری است یا خیر،می باشد.

این تیم همچنین در حال آزمایش برای درک تأثیرات مختلف روان آشفتگی بر زنان در مقابل مردان است که موضوع این مطالعه نبود. به گفته لاهیری، درمان موثر روان آشفتگی می تواند در دراز مدت اهمیت داشته باشد، زیرا این مسئله یک عامل خطرناک شناخته شده برای اختلالات شناختی بلندمدت مانند بیماری آلزایمر و زوال عقل است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.