اولین نوت بوک مبتنی بر هوش مصنوعی گوگل عرضه شد

گوگل پس از پیش نمایش اولین نوت بوک مبتنی بر هوش مصنوعی خود در رویداد I/O 2023 با عنوان Project Tailwind، آن را با نام جدیدی، تحت عنوان NotebookLM عرضه می‌کند.

به گزارش تکناک، نماد LM به معنی استفاده از “مدل زبان” است و نام جدید بر نحوه استفاده آن در دسته بندی اسناد اشاره دارد. در ابتدا، این ویژگی در Google Docs اعمال می‌شود و در قالب‌های اضافی به زودی ارائه می‌شوند.

پس از انتخاب یا آپلود اسناد ذخیره شده در فضای ابری خود، می توانید با  NotebookLM سه کار را انجام دهید. اولین قابلیت به طور خودکار یادداشت ها و منابع شما را خلاصه می کند. سپس کاربر قادر به مطرح کردن سوالاتی مانند موارد زیر خواهد بود:

  • یک دانشجوی پزشکی می‌تواند یک مقاله علمی در مورد علوم اعصاب آپلود و از NotebookLM درخواست کند واژه‌نامه‌ای از اصطلاحات کلیدی مرتبط با دوپامین ایجاد کند.
  • نویسنده‌ یک زندگی‌نامه می‌تواند یادداشت‌های تحقیقاتی را بارگذاری کند و سؤالاتی از این قبیل بپرسد: «تمام زمان‌هایی که هودینی و کانن دویل با هم تعامل داشتند را به صورت خلاصه بیان کن.»

NotebookLM همچنین می تواند “ایده های خلاقانه جدید” ایجاد کند:

  • یک سازنده محتوا می‌تواند ایده‌های خود را برای ویدیوهای جدید آپلود کند و بپرسد: «یک اسکریپت برای یک ویدیوی کوتاه درباره این موضوع ایجاد کن».
  • یک کارآفرینی می تواند پیشنهاد خود را آپلود کند و بپرسد: “سرمایه گذاران بالقوه چه سوالاتی می پرسند؟”

NotebookLM یک محصول آزمایشی است و به گفته گوگل، به نظر می‌رسد رویکرد « مبتنی بر منبع» آن خطر «ارائه پاسخ‌های اشتباه» مدل را کاهش می‌دهد. با این حال، می‌گوید هنوز باید پاسخ‌های هوش مصنوعی را بررسی کرد.

گوگل می‌گوید: ما خواهان ساخت محصولی با همکاری کاربران خود هستیم. با هدف تبدیل NotebookLM به محصولی واقعاً مفید، منتظر بازخورد مردم و جوامع در مورد عملکرد و مکان ویژگی‌ها هستیم.

از لحاظ حفظ حریم خصوصی، فایل ها و گفتگو با هوش مصنوعی برای سایر کاربران قابل مشاهده نخواهد بود و طبق گفته گوگل از هیچ داده جمع آوری شده برای آموزش مدل های جدید هوش مصنوعی استفاده نمی شود.

از امروز، Notebook LM برای گروه کوچکی از کاربران ایالات متحده آمریکا در دسترس خواهد بود. از اینجا می توان برای ثبت نام در لیست انتظار اقدام کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.