این کشف مانع انتقال بیماری از کنه به انسان می شود

گروهی از دانشمندان دانشگاه ایالتی واشنگتن پروتئینی را کشف کرده اند که به باکتری خطرناکی کمک می کند تا زنده بماند و در کنه پخش شود.

به گزارش تکناک، این باکتری که Anaplasma phagocytophilum نام دارد باعث آناپلاسموز می شود، بیماری ای که می تواند افراد را بسیار بیمار کند.

محققان که یافته‌های خود را در مجله mBio به اشتراک گذاشتند، هدفشان دستیابی به بینشی در مورد عملکرد پروتئین برای کشف روش‌هایی برای متوقف کردن عفونت باکتریایی در کنه و انسان است. جیسون پارک، نویسنده اصلی این مطالعه اظهار داشت: مسدود کردن این پروتئین می‌تواند به طور موثر چرخه انتقال را مختل کرده و از بیماری جلوگیری کند.

آناپلاسموز یک تهدید جدی برای سلامت انسان و حیوانات است. این بیماری توسط کنه های پا سیاه غربی منتقل می شود که حیوانات آلوده را گاز می گیرند و سپس باکتری ها را به انسان منتقل می کنند. این بیماری می تواند باعث تب، سردرد، لرز، درد عضلانی و گاهی اوقات عوارض مرگبار شود. می توان این بیماری را با آنتی بیوتیک درمان کرد، اما بسیاری از موارد تشخیص داده یا گزارش نمی شوند.

طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا، موارد آناپلاسموز در ایالات متحده از 348 در سال 2000 به 5655 در سال 2019 افزایش یافته است. پارک معتقد است که تعداد واقعی بسیار بیشتر است. او گفت: این بیماری یک مشکل رو به رشد است که اغلب نادیده گرفته می شود و کمتر به رسمیت شناخته می شود.

بیشتر تحقیقات قبلی در مورد Anaplasma phagocytophilum بر نحوه تأثیر آن بر پستانداران متمرکز شده بود، اما اطلاعات کمی در مورد چگونگی زنده ماندن و انتشار آن در کنه ها وجود دارد. تیم تحقیقاتی WSU متوجه شدند که باکتری‌ها پروتئینی به نام AteA ترشح می‌کنند که به آنها کمک می‌کند تا به سلول‌های کنه حمله کرده و دوباره برنامه‌ریزی کنند. AteA با بخشی از سلول به نام اکتین قشری تعامل دارد که مانند داربستی عمل می کند که شکل و حرکت سلول را پشتیبانی می کند.

پارک گفت: AteA اولین پروتئین ترشح شده ای است که می دانیم برای کنه ها مهم است. ما هنوز در تلاشیم تا بفهمیم این پروتئین دقیقا چه کاری انجام می دهد، اما به نظر می رسد برای بقای باکتری در کنه ها ضروری است.

همچنین محققان متوجه شدند که AteA برای آلوده کردن پستانداران به باکتری مورد نیاز نیست و این مسئله نشان می‌دهد که این باکتری به‌ طور ویژه ای برای فعل و انفعالات کنه‌ها سازگار است. آنها گمان می کنند که پروتئین های دیگری وجود دارد که به باکتری ها کمک می کند بین کنه و میزبان پستانداران جابجا شوند.

پارک اکنون در حال بررسی این موضوع است که چگونه باکتری ها در یک کنه یا پستاندار قرار می گیرند و چگونه فعالیت پروتئین هایی مانند AteA را بر این اساس تنظیم می کنند. او گفت: باکتری ها نوعی سوئیچ ژنتیکی دارند که به آنها می گوید کجا هستند.

پارک امیدوار است که تحقیقات او به راه های جدیدی برای جلوگیری از آناپلاسموز و سایر بیماری های منتقله از طریق کنه منجر شود. او گفت: به جای اینکه منتظر بمانیم تا مردم بیمار شوند و آنها را با آنتی بیوتیک درمان کنیم، می‌خواهیم در وهله اول از انتشار باکتری‌ها جلوگیری کنیم.

این مطالعه در مجله mBio منتشر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.