با این چسب پزشکی دیگر کسی از خونریزی نمی‌میرد

چسب پزشکی جدید از کرم های پهن الهام گرفته شده است.

محققان دانشگاه مک گیل یک چسب پزشکی با الهام از طبیعت ساخته اند که ممکن است جان انسان ها را نجات دهد.

به گزارش تکناک، سالانه حدود 2 میلیون نفر در جهان بر اثر خونریزی یا از دست دادن خون جان خود را از دست می دهند.

بیش از 30 درصد مرگ و میر ناشی از جراحت و خونریزی کنترل نشده است. برای جلوگیری از خونریزی، پزشکان اغلب به زخم فشار وارد کرده و آن را با پانسمان طبی می‌بندند.

اما وقتی اعمال فشار چالش برانگیز است و میتواند اوضاع را بدتر کند یا اینکه اگر سطح زخم بسیار خونی باش و قابلیت پانسمان نداشته باشد؟ تکلیف چیست؟ در این راستا محققان با الهام از طبیعت، چسبی پزشکی ساختند که می‌تواند جان انسان‌ها را نجات دهد. این چسب از ترکیبات موجودات دریایی مانند صدف‌ها و کرم‌های پهن الگوبرداری شده است.

گوانگیو بائو، نویسنده اصلی، که اخیرا در مقطع دکتری فارغ التحصیل شده، و زیر نظر پروفسور جیانیو لی از گروه مهندسی مکانیک پایان نامه خود را انجام داده می گوید: زمانی که چسب جدید روی محل خونریزی قرار میگیرد، با استفاده از مکش خون را جذب کرده و سطح را برای ایجاد چسبندگی پاکسازی میکند که موجب اتصال محکم چسب به بافت می شود. کل فرآیند استفاده سریع و بدون فشار است، که برای موقعیت‌های خونریزی غیر قابل فشار، که اغلب تهدیدکننده زندگی هستند، مناسب است.

در آزمایش این فناوری جدید، محققان دریافتند که این چسب باعث انعقاد خون می شود. همچنین می توان چسب را بدون ایجاد خونریزی مجدد جدا کرد یا حتی می تواند در داخل بدن باقی بماند تا جذب شود.

پروفسور جیانیو لی، نویسنده ارشد این مقاله می‌گوید: چسب ما نسبت به سایر محصولات تجاری، ایمنی و کارایی بسیار بهتری برای کنترل خونریزی را نشان داد. علاوه بر این، فراتر از کنترل خونریزی، چسب ما می‌تواند روزی جایگزین بخیه‌های زخم شود یا داروهایی را برای ارائه اثرات درمانی در اختیار قرار دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.