برندگان نوبل فیزیک در سال 2022 معرفی شدند

برندگان نوبل فیزیک در سال 2022 معرفی شدند

اَلَن اَسپه از فرانسه، جان. اِف کلاسر از آمریکا و آنتون زایلینگر از اتریش به عنوان برندگان نوبل فیزیک سال ۲۰۲۲ شناخته شدند.

به گزارش تک ناک،  جایزه نوبل فیزیک برای انجام آزمایشات درخصوص فوتون‌های درهم‌تنیده و نقض نابرابری‌های بل و پیشگام‌ بودن در علم اطلاعات کوانتومی به این افراد اعطا می شود.

اَلَن اَسپه (Alain Aspect) متولد ۱۵ ژوئن ۱۹۴۷ (۲۴ خرداد ۱۳۲۶) در فرانسه، فیزیکدان و برنده جایزه ولف در فیزیک است. وی مطالعات زیادی بر روی قضیه بِل انجام داده است.

جان اِف کلاسر (John F. Clauser) متولد اول دسامبر ۱۹۴۲ (۱۰ آذر ۱۳۲۱) در آمریکا است. او فیزیکدان نظری و تجربی است که به دلیل مطالعاتش در زمینه مکانیک کوانتومی شناخته شده است.

آنتون زایلینگر (Anton Zeilinger) متولد ۲۰ می ۱۹۴۵ (۳۰ اردیبهشت ۱۳۲۴) در اتریش است. او استاد دانشگاه وین است و قبلاً برنده جایزه ولف و مدال آیزاک نیوتن مؤسسه فیزیک انگلیس نیز شده است. وی در سال ۱۳۹۴ از دانشگاه شریف بازدید کرد.

سال گذشته این جایزه از سوی آکادمی علوم سوئد به سوکورو مانابه از آمریکا، کلاوس هاسلمن از آلمان و جورجیو پاریسی از ایتالیا تعلق گرفت. هر سه دانشمند برای مشارکت پیشگامانه در جهت فهم سیستم‌های پیچیده فیزیکی برنده جایزه نوبل شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.