توده سرطان تیروئید چیست؟

سرطان تیروئید سالانه حدود 45000 نفر را مبتلا می کند. علائم سرطان تیروئید شامل مشکلات تنفسی یا بلع و خشن شدن صدا است. یکی از علائم رایج سرطان تیروئید، تورم یا احساس وجود یک توده یا گره سفت در ناحیه گردن است.

به گزارش تکناک، گره های تیروئیدی شایع هستند و برخی شواهد نشان می‌دهند که 5 تا 7 درصد بزرگسالان به آن مبتلا هستند. اگرچه، داده های به دست آمده از کالبد شکافی ها نشان می دهد که تقریباً نیمی از افراد دارای گره های تیروئیدی بزرگتر از یک سانتی متر هستند.

گره های تیروئید ممکن است شبیه توده های مادرزادی و التهابی در گردن و اختلالات غیر تیروئیدی باشند. کمتر از 6.5 درصد گره های تیروئید، بدخیم هستند. بیش از 90 درصد گره های تیروئید خوش خیم هستند و مضر نیستند.

گره تیروئید چیست؟

توده روی غده تیروئید، گره تیروئید نامیده می شود. در بیشتر موارد، گره های تیروئید علائمی ندارند. در واقع، تنها موارد کمی وجود دارد که فرد متوجه بزرگ شدن این گره های تیروئیدی می شود.

هر چه گره های تیروئید بزرگتر باشند، ممکن است مشکلات بیشتری ایجاد کنند. اغلب، علائم شامل گرفتگی صدا و درد گردن است. گره های تیروئید می توانند به وجود آمدن غدد تیروئیدی که در گردن قابل مشاهده هستند، منجر شوند که  این غدد به گواتر معروف هستند.

چه چیزی باعث برآمدگی تیروئید می شود؟

3D Illustration Concept of Human Glands Lobes of Thyroid Gland Anatomy

گره های تیروئید ممکن است کیست های پر از مایع کلوئید که یک هورمون تیروئید است، باشند. گره های تیروئید ممکن است جامد با مایع یا میزان کلوئید کم باشند. برخی از گره های جامد خوش خیم هستند، در حالی که برخی دیگر سرطانی هستند.

عوامل خطرناک

تنها حدود 10 تا 15 درصد گره های تیروئید سرطانی هستند. در حقیقت داشتن گره های تیروئید عامل خطرناکی برای ابتلا سرطان تیروئید نیست.

عواملی که خطر ابتلا به سرطان تیروئید را افزایش می دهند عبارتند از:

  • سابقه خانوادگی سرطان تیروئید
  • قرار گرفتن سر یا گردن در معرض تشعشعات
  • بروز گره های سفت یا گره هایی که به ساختارهای دیگر چسبیده اند
  • تغییرات قابل توجه در صدا
  • اضافه وزن یا چاقی
  • مقادیر کم یا زیاد ید در رژیم غذایی

گره های سرطانی تیروئید در زنان بیشتر از مردان و در افراد جوان تر از 20 سال یا افراد مسن تر از 70 سال شایع تر است.

برخی از عوامل خطرناک قابل تغییر هستند، مانند قرار گرفتن در معرض اشعه، اضافه وزن یا چاقی و میزان ید موجود رژیم غذایی. با این حال، تعیین اینکه چقدر این عوامل خطرناک و آنهایی که نمی‌توان آنها را تغییر داد، در ایجاد سرطان تیروئید نقش دارند، دشوار است.

در واقع پزشکان نمی دانند چه چیزی باعث سرطان تیروئید می شود، بنابراین پیشگیری این بیماری ممکن است بعید باشد.

چگونه بفهمیم توده های تیروئید سرطانی هستند؟

تنها با احساس کردن آنها یا مشاهده بزرگ شدن گره های تیروئید، نمی توان فهمید که آیا آنها سرطانی هستند یا خیر. در عوض، پزشک می تواند آزمایش هایی مانند آزمایش های زیر را انجام دهد:

  • آسپیراسیون با سوزن ظریف: در این روش، پزشک از یک سوزن کوچک برای گرفتن نمونه بافت غده تیروئید برای بررسی میکروسکوپی استفاده می کند.
  • سونوگرافی: این آزمایشی است که با استفاده از امواج صوتی تصویری از تیروئید و گره انجام می شود.
  • اسکن تیروئید: این روش تشخیص شامل تزریق ید رادیواکتیو است که باعث می شود تیروئید برای ایجاد تصویر، روشن شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.