ثبت تصاویر شگفت انگیز از قدرتمندترین دستگاه MRI جهان

تصویری از مغز انسان که با دستگاه جدید Iseult MRI با قدرت 11.7 تسلا گرفته شده است و جزئیات ممکن را در سطح بالا نشان می‌دهد

قدرتمندترین دستگاه MRI جهان با اسکن مغز انسان زنده شروع به اثبات ارزش خود کرده است. تصاویر به دست آمده، نگاهی اجمالی با وضوح فوق‌العاده بالا به مغز ارائه می‌دهند که به ما در درک بهتر ماهیت هوشیاری و درمان بیماری‌های عصبی کمک می‌کنند.

به گزارش تکناک، دستگاه Iseult MRI که توسط کمیسیون انرژی‌های جایگزین و انرژی اتمی فرانسه (CEA) توسعه یافته است، دارای قدرت میدان مغناطیسی 11.7 تسلا (T) است. در مقایسه، دستگاه‌های MRI معمولی که امروزه در بیمارستان‌ها به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند، معمولاً 1.5 یا حداکثر 3 T هستند.

مزیت اصلی این قدرت اضافی این است که می‌توان تصاویری با وضوح بسیار بالاتر و بسیار سریعتر از مغز گرفت. تنها در چهار دقیقه، Iseult  می‌تواند تصاویری تا 0.2 میلی‌متر (0.008 اینچ) از بافت مغز را به صورت افقی، در برش‌هایی به ضخامت 1 میلی‌متر (0.04 اینچ) ثبت کند. این حجم معادل چند هزار نورون در یک زمان است.

برای اینکه دستگاه‌های MRI معمولی بتوانند عکس‌هایی چنین وضوحی بگیرند، بیماران باید بیش از دو ساعت کاملاً ثابت دراز بکشند و کوچک‌ترین حرکت باعث تار شدن عکس می‌شود که این کار اصلا امکان‌پذیر نیست.

همچنین به‌منظور افزایش راحتی، عرض سوراخ این دستگاه 90 سانتی‌متری است که بیماران می‌توانند سر خود را در آن قرار دهند. فضای سر اضافی می‌تواند به کاهش کلاستروفوبیک(فضای بسته‌هراسی) بودن این تجربه کمک کند.

تصاویر مقایسه‌ای از مغز انسان که با دستگاه جدید Iseult MRI در سطوح مختلف قدرت‌های 3 Teslas (T)، 7 T و 11.7 T گرفته شده است. همه این عکس‌ها در مدت زمان یکسانی گرفته شده‌اند  که این موضوع نشان می‌دهد که چقدر می‌توان با قدرت بالاتر، جزئیات بیشتری را با این دستگاه گرفت

Iseult چند سال پیش روی کدو تنبل آزمایش شد، اما اکنون اولین مغز انسان را که متعلق به 20 داوطلب سالم است، اسکن کرده است. این تصاویر خیره‌کننده پتانسیل فناوری جدید MRI را نشان می‌دهند و اطلاعاتی را در مورد نحوه عملکرد مغز از جمله نحوه رمزگذاری بازنمایی های ذهنی و علائم عصبی مرتبط با خود آگاهی به دست می‌دهند که قبلاً دست نیافتنی بودند.

Iseult باید به دانشمندان در درک، تشخیص و درمان بیماری‌های عصبی مانند آلزایمر و پارکینسون نیز کمک کند. این دستگاه باید بتواند علائم شیمیایی را که معمولاً خیلی ضعیف هستند و با اسکن‌های MRI معمولی دیده نمی‌شوند، از جمله مولکول‌هایی مانند گلوکز و گلوتامات که در متابولیسم مغز نقش دارند و اختلالاتی که می‌توانند در شرایطی مانند گلیوما و تخریب عصبی دخیل باشند، شناسایی کند. همچنین این دستگاه می‌تواند توزیع لیتیوم در مغز را که برای درمان اختلالات دوقطبی استفاده می‌شود، ردیابی کند.

به لطف پیچیدگی، Iseult بسیار بزرگتر از سایر دستگاه‌های MRI است. طول و عرض آن 5 متر، وزن 132 تن و با 182 کیلومتر سیم‌های ابررسانا ساخته شده است. برای خنک نگه داشتن این دستگاه به آهنرباهایی تا دمای 271.35- درجه سانتیگراد (456.43- درجه فارنهایت) حدود 7500 لیتر (1981 گالن) هلیوم مایع لازم است.

اندازه، پیچیدگی و بدون شک هزینه ممکن است استفاده از دستگاه Iseult MRI  را محدود کند، اما امیدواریم که این دستگاه به‌زودی در برخی از خدمات تخصصی به‌اندازه کافی مفید باشد.

محققان در ویدیوی زیر در مورد این فناوری بحث می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.