احتمال ابتلا حیوانات خانگی به ویروس کرونا

احتمال ابتلا حیوانات خانگی به ویروس کرونا

تحقیقات جدید نشان می دهد که افراد مبتلا به کرونا ، اغلب آن را به حیوانات خانگی خود نیز منتقل می کنند.

به گزارش تکناک، به نظر می رسد گربه هایی که روی تخت و کنار صاحب خود می خوابند در معرض خطر ابتلا به کرونا هستند.

مطالعات قبلی نشان داده‌اند که گربه ها و سگ ها می‌توانند کرونا را از صاحبان خود بگیرند، اما مشخص نبود که چقدر مستعد ابتلا به این بیماری هستند و چه چیزی احتمال ابتلای آنها را افزایش داده است. پاسخ به این سؤالات هم از نظر بهداشت عمومی و هم از نظر سلامت خود این حیوانات، بسیار حائز اهمیت است.

برای کسب اطلاعات بیشتر، محققان، گربه‌ها و سگ‌های افرادی را که کرونا داشتند مورد مطالعه قرار دادند.

حیوانات خانگی مورد مطالعه در این آزمایش شامل 48 گربه و 54 سگ از 77 خانواده بودند و به منظور سنجش میزان آنتی بادی‌های کرونا مورد آزمایش قرار گرفتند . میزان آنتی بادی نشانه‌ای از این بیماری است. صاحبان آنها نیز در مورد نحوه تعامل آنها با حیوانات خانگی خود مورد بررسی قرار گرفتند، از جمله اینکه آیا در حین بیماری آنها حیوان خود را نوازش می کردند و آنها را می بوسیدند و به آنها اجازه می دادند در تخت کنار خودشان بخوابند یا خیر. همچنین از آنها پرسیده شد در آن زمان چقدر در روز را با حیوان خانگی خود سپری می کردند.

سؤالات دیگر این بود که آیا حیوان خانگی آنها در زمان همه گیری کرونا، بیمار شده بود یا خیر و اگر شده بود چه علائمی داشت.

75 سگ و گربه ساکن در پناهگاه حیوانات و 75 گربه ولگرد هم از نظر میزان آنتی بادی مورد آزمایش قرار گرفتند.

67 درصد از گربه های خانگی و 43 درصد از سگ های خانگی، تست آنتی بادی شان مثبت شد که نشان می دهد آنها COVID-19 داشته اند. این میزان در مقایسه با تنها 9 درصد از سگ ها و گربه ها از پناهگاه حیوانات و 3 درصد از گربه های ولگرد است، به این معنی که آنها خیلی کمتر به کرونا مبتلا شده بودند یا اصلا نشده بودند.

20 درصد از سگ ها علائمی داشتند که عمدتاً شامل کمبود انرژی و از دست دادن اشتها بود. برخی از حیوانات سرفه یا اسهال داشتند، با این حال، همه علائم خفیف بود و به سرعت برطرف شد.

27درصد از گربه ها علائمی داشتند که شامل آبریزش بینی و مشکل تنفسی بود که این دو مورد شایع ترین علائم COVID-19 بود. اگرچه اکثر موارد خفیف بودند اما سه مورد از حیوانات در وضعیت وخیمی قرار داشتند.

در این تحقیق نشان داده شد که مدت زمانی که فرد با سگ خود سپری می کند و نوع تماسی که با سگ خود داشته است، تأثیری بر احتمال ابتلا حیوان ندارد.

گربه هایی که زمان بیشتری را با صاحبان خود می گذرانند، به نظر می رسد که در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری هستند. گربه هایی که روی تخت صاحب خود می خوابیدند بیشتر در معرض ابتلا به COVID-19 بودند.

نویسندگان این مطالعه می‌گویند که بیولوژی گربه‌ها، از جمله گیرنده‌های ویروسی آن‌ها که مانند «قفل‌هایی» هستند که ویروس برای ورود به سلول‌ها آنها را باز می‌کند، آن‌ها را نسبت به سگ‌ها بیشتر در معرض ابتلا به COVID-19 قرار می‌دهد. گربه‌ها چون بیشتر از سگ‌ها نزدیک صورت صاحب خود می‌خوابند، در معرض ابتلا به هر گونه عفونتی قرار می‌گیرند.

همچنین محققان با استناد بر این تحقیق و تحقیقات قبلی می گویند که بیشتر انسان ها حیوانات را مریض می کنند نه برعکس.

نویسنده اصلی این تحقیق نتیجه گیری می کند: اگر فردی مبتلا به COVID-19 باشد، به طور شگفت انگیزی احتمال زیادی وجود دارد که آن را به حیوان خانگی خود نیز انتقال دهد. در این مورد به نظر می رسد گربه ها، به ویژه آنهایی که روی تخت صاحب خود می خوابند، آسیب پذیرتر هستند. بنابراین، اگر مبتلا به کرونا هستید، توصیه می‌کنیم از حیوان خانگی خود فاصله بگیرید و در این زمان او را از اتاق خواب خود دور نگه دارید.

همچنین توصیه می کنیم حیوانات خانگی خود را از افراد دیگر و حیوانات خانگی دیگر نیز دور نگه دارید. با اینکه شواهدی مبنی بر اینکه حیوانات خانگی می توانند کرونا را به حیوانات خانگی دیگر منتقل کنند محدود است، اما نمی توان آن را رد کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram