ساخت ژل جدید برای درمان ریزش مو

ژلی متشکل از کره‌های کراتین کوچک باعث رشد مو در موش‌ها شد

محققان به‌تازگی ژلی متشکل از کره‌های ریز کراتین را توسعه داده‌اند که به رشد فولیکول‌های مو و در نهایت درمان ریزش مو کمک می‌کند.

به گزارش تکناک، با توجه به اینکه بدن ما به‌طور طبیعی کراتین تولید می‌کند، این تحقیق جدید کاربرد استفاده از میکروسفرهای کراتین را به عنوان یک درمان ایمن و موثر برای رشد مو نشان می‌دهد.

کراتین برای تقویت و بهبود ظاهر مو به شامپوها و نرم کننده ها اضافه می‌شود. همچنین خود ما نیز در بدن خود پروتئین تولید می‌کنیم که همین کار را انجام می‌دهد و مو، پوست و ناخن‌ها را سالم و قوی نگه می‌دارد. با توجه به زیست سازگاری  نانوذرات مبتنی بر کراتین، تاکنون آنها به عنوان حامل داروهای ضد سرطان، ضد میکروبی و التیام زخم مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

لایه بالایی پوست یا اپیدرم مانعی برای نفوذ است که این مسئله هم خوب و هم بد است. در حالی که اپیدرم مانعی در برابر پاتوژن‌ها و مواد شیمیایی است، این مانع می‌تواند از ورود عوامل درمانی نیز جلوگیری کند. با این حال، فولیکول‌های مو یک مسیر موثر برای ورود به لایه‌های عمیق‌تر پوست هستند. در یک مطالعه جدید، محققان دانشگاه تسوکوبا در ژاپن، ژلی ساخته‌اند که از کره‌های کوچک کراتین محلول در آب که برای رشد مجدد مو در موش ها به فولیکول مو نفوذ می‌کند، تشکیل شده است.

آناتومی پوست. سلول‌های پاپیلای پوستی که مسئول تنظیم رشد مو هستند در پایه فولیکول مو یافت می‌شوند

میکروسفرها که ذرات کروی با اندازه نانو هستند که از منابع آلی یا معدنی به دست می‌آیند، از خود پتانسیلی قوی برای رساندن مواد درمانی به پوست از طریق فولیکول مو نشان داده‌اند. در مطالعه حاضر، محققان میکروسفرهای سه بعدی کراتین محلول در آب را سنتز کردند. در تماس با آب، میکروسفرها متورم شدند و یک ژل را تشکیل دادند.

digikala

قسمتی از موهای پشت موش‌های نر هفت هفته‌ای با کرم موبر حذف شد. موش‌ها به گروه‌هایی تقسیم شدند که به مدت 20 روز با ماینوکسیدیل (دارویی که برای درمان ریزش مو استفاده می‌شود)، کراتین، کراتین میکروسفر یا آبی که به‌مدت 20 روز به‌صورت موضعی در ناحیه بدون مو استفاده می‌شد، درمان شدند. موش‌ها روزانه تحت نظر قرار گرفتند و  از آنها عکس‌هایی در روزهای اول، دهم و بیستم گرفته شد. پوست تیمار شده از همه گروه‌ها برای تجزیه و تحلیل فعالیت ژنتیکی آن جمع‌آوری شد.

در گروه تحت درمان با میکروسفر کراتین، رشد مجدد مو در روز دوم پس از درمان شروع شد و متعاقباً سرعت رشد آن تسریع شد. این اثر مشابه موش‌های تحت درمان با ماینوکسیدیل بود. رشد مجدد مو در گروه تحت درمان با کراتین نسبت به گروه تحت درمان با میکروسفر کراتین، کمتر مشخص بود.

تجزیه و تحلیل داده‌ها نشان داد که ژن‌های تنظیم‌شده در موش‌هایی که با میکروکراتین درمان شده بودند، مربوط به عملکردهای تنظیم‌کننده عمدتاً پوست از جمله رشد فولیکول‌های مو هستند. همچنین در این موش‌ها فعالیت ژن‌های دخیل در پاسخ به استرس، توسعه بافت و حفظ ثبات پوست نیز افزایش یافت. درمان میکروسفر کراتین باعث تحریک ژن‌های مرتبط با سلول‌های بنیادی، فعال کردن مسیرهای رشد مو و رشد فولیکول‌ها می‌شود و فعالیت نشانگرهای پیش التهابی را در مقایسه با موش‌های تحت کنترل به‌طور قابل توجهی کاهش داد. با در نظر گرفتن این موارد با هم، درمان با میکروسفر کراتین فعالیت ضد التهابی را از خود نشان داد و در عین حال فاز رشد فولیکول مو را ارتقا داد.

موش از تمام گروه‌های درمانی
موش از تمام گروه‌های درمانی

سپس محققان میکروسفرها را روی سلول‌های فولیکول موی انسان یعنی سلول‌های پاپیلای پوستی که رشد فولیکول را تنظیم می‌کنند، آزمایش کردند. با این کار مشخص شد که میکروسفرها از طریق اپیدرم جذب می‌شوند تا به سلول‌های پاپیلای پوستی برسند و آنها و نشانگرهای رشد موی مرتبط با آنها را فعال کنند. آنها برای سلول‌ها غیرسمی هستند.

محققان می‌گویند: ما مشاهده کردیم که درمان میکروسفر با موفقیت به لایه‌های مختلف اپیدرم نفوذ کرد تا به پاپیلای پوستی برسد و به‌طور قابل‌توجهی نشانگرهای مرتبط با رشد مو را فعال کرد. این یافته‌ها نشان می‌دهند که کراتین میکروسفر فرآیند رشد مو را تحریک می‌کند و تعامل بین لایه‌های مختلف پوست را بیشتر می‌کند.

محققان می‌گویند میکروسفرهای کراتین آنها پتانسیل توسعه روش‌های تحویل دارو با کاربرد در تحقیقات و اختلالات مرتبط با پوست و مو را دارد. تحقیقات بیشتر، روش‌های خاصی را که می‌توان از کراتین میکروسفر به عنوان یک سیستم دارورسانی و حامل هدفمند برای درمان بیماری‌های مرتبط با فولیکول استفاده کرد، بررسی خواهد کرد.

این مطالعه در مجله ACS Applied Bio Materials منتشر شد.

digikala

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.