فناوری 3GAE سامسونگ استخراج ارزهای دیجیتال را تسهیل می کند

فناوری 3GAE

همانطور که پیش بینی می شد سامسونگ با گذر از رقبای سنتی از فناوری 3GAE برای استخراج ارزهای دیجیتال در گوشی ها موبایل استفاده می کند.

به گزارش تک ناک، هنگامی که سامسونگ در اوایل سال جاری اعلام کرد که تولید انبوه تراشه‌ها را با استفاده از فناوری فرآیند 3GAE (کلاس 3 نانومتری، گیت همه‌جانبه) آغاز کرده است، هرگز فاش نکرد که چه نوع قطعاتی را در نود پیشرو خود ساخته است.
فناوری 3GAE مورد استفاده سامسونگ اولین فرآیند صنعت است که بر ترانزیستورهای گیت همه جانبه (GAA) تکیه دارد و سامسونگ آن را MBCFET (ترانزیستورهای اثر میدانی با کانال چند پل) می نامد.


معماری ترانزیستور GAA جریان نشتی را کاهش می دهد زیرا دروازه اکنون توسط کانال از چهار طرف احاطه شده است. همچنین با تنظیم ضخامت کانال ها عملکرد ترانزیستور و مصرف برق را تغییر می دهد.
GAAFET ها برای اجرای برنامه های کاربردی با کارایی بالا و موبایل مفید هستند، به همین دلیل است که شرکت هایی مانند اینتل و TSMC سخت تلاش می کنند تا در سال های 2024 تا 2025 از آنها استفاده کنند.
اما طبق گفته TrendForce، به نظر می رسد اولین تراشه تجاری که از GAAFET استفاده می کند، یک ASIC استخراج ارز دیجیتال است. تحلیلگران TrendForce معتقدند که این شرکت در سال آینده تراشه‌های سیستم روی تراشه تلفن همراه را با استفاده از فرآیند ساخت 3GAE تولید خواهد کرد.
تراشه‌های استخراج ارز دیجیتال نسبتاً ساده، کوچک هستند و شامل واحدها و ساختارهای مشابه متعددی هستند که می‌توان از آنها برای دستیابی به بازدهی قابل بیشتر استفاده کرد.
در مقابل، SoCهای موبایل قطعات کاملاً متفاوتی را که از ساختارهای مختلف ترانزیستور استفاده می کنند، ادغام می کنند و ساخت واحدهای اضافی را غیرممکن می کند. همانطور که گفته شد، منطقی است که سامسونگ از ASIC های استخراج رمزنگاری برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد عملکرد، قدرت و تراکم نقص گره 3GAE خود استفاده کند. بنابراین، SMIC همچنین از یک ASIC استخراج رمز عرض MinerVa برای آزمایش گره کلاس 7 نانومتری خود استفاده کرد.

یک سیستم روی یک تراشه یا سیستم روی تراشه SoC یک مدار مجتمع است که اکثر یا تمام اجزای یک کامپیوتر یا سایر سیستم های الکترونیکی را یکپارچه می کند.
این اجزا تقریباً همیشه شامل یک واحد پردازش مرکزی (CPU)، رابط‌های حافظه، دستگاه‌های ورودی وخروجی روی تراشه، رابط‌های ورودی وخروجی، و رابط‌های ذخیره‌سازی ثانویه، اغلب در کنار سایر مؤلفه‌ها مانند مودم‌های رادیویی و واحد پردازش گرافیکی (GPU) هستند.
ممکن است SoCشامل توابع پردازش سیگنال دیجیتال، آنالوگ، سیگنال مختلط و اغلب فرکانس رادیویی باشد (در غیر این صورت فقط یک پردازنده کاربردی در نظر گرفته می شود).
مدار مجتمع مخصوص کاربرد (ASIC) یک تراشه مدار مجتمع (IC) است که برای یک کاربرد خاص سفارشی شده است، نه برای استفاده عمومی. به عنوان مثال، تراشه ای که برای اجرا در یک ضبط کننده صدای دیجیتال یا یک کدک ویدیویی با کارایی بالا (مانند AMD VCE) طراحی شده است، یک ASIC است.


در حالی که سامسونگ معمولاً به طور رسمی از TSMC و اینتل با گره‌های کاملاً جدید جلوتر است، در بسیاری از موارد، تراشه‌های مشابه ساخته شده در TSMC می‌توانند سریع‌تر کار کنند و به بازده بالاتری برسند. شاید، این شرکت اهداف بسیار تهاجمی را تعیین می کند که نمی توان به طور همزمان به آنها دست یافت. با این حال، به نظر می رسد که 3GAE سامسونگ به اندازه کافی خوب است که ASIC های استخراج ارز دیجیتال را با SoC های تلفن همراه که گاهی اوقات بعدا عرضه می شوند، تولید کند.

زمان دقیق شاید سوال مهم تری باشد، زیرا سامسونگ معمولاً SoC های جدید خود را برای گوشی های هوشمند پرچمدار خود در اوایل سال معرفی می کند. استفاده از گره 3GAE سامسونگ برای ساخت یک SoC پیشرفته برای گوشی های هوشمند سامسونگ مفید خواهد بود، اگرچه به نظر می رسد 3GAE ممکن است آماده برآورده کردن برنامه سامسونگ برای تولید نسل بعدی گوشی گلکسی اس خود نباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.