ماموگرافی را از 40 سالگی آغاز کنید

گروه ویژه خدمات پیشگیرانه ایالات متحده آمریکا (USPSTF) به زنان توصیه کرد که ماموگرافی منظم را از سن ۴۰ سالگی آغاز کنند.

به گزارش تکناک، توصیه های فعلی درباره غربالگری سرطان سینه مبنی بر شروع آن از سن  50 سالگی  است. بنابراین، توصیه جدید  USPSTF، 10 سال زودتر معاینات دقیق را آغاز می کند که یک خبر عالی برای زنان است که به سردرگمی درمورد شروع ماموگرافی، پایان می دهد. تغییر سن توصیه شده غربالگری از 50 به 40 برای همه زنان ممکن است به طور ویژه ای در زمینه نابرابری های نژادی مهم باشد.

میزان مرگ و میر ناشی از سرطان سینه در زنان سیاه‌پوست در مقایسه با زنان سفیدپوست 40 درصد بیشتر است، اما تحقیقاتی که در ماه گذشته منتشر شد تا آنجا پیش رفت که رویکردی نژادی برای غربالگری سرطان سینه را پیشنهاد داد و توصیه کرد که زنان سیاه‌پوست، غربالگری را از زمان شروع 42 سالگی به دلیل خطر بالای ابتلای آنها انجام دهند.

USPSTF در اعلامیه خود همچنین خواستار تحقیقات بیشتر برای رسیدگی و اصلاح نابرابری‌های سلامت سرطان سینه و همچنین انتشار اطلاعات بیشتر در مورد غربالگری برای زنان مسن‌تر و کسانی که سینه‌های متراکم دارند، شد.

در این مطلب آنچه شما باید در مورد بروز رسانی های پیشنهادی برای توصیه های غربالگری سرطان سینه بدانید را برای تان عنوان خواهیم کرد.

عصر جدید برای اولین ماموگرافی

دستورالعمل‌های فعلی USPSTF که در سال 2016 وضع شدند، توصیه می‌کنند که همه زنانی که در معرض متوسط ​​خطر ابتلا به سرطان سینه هستند، ماموگرافی را از 50 سالگی شروع کنند. ماموگرافی هر دو سال یک‌بار تا سن 74 سالگی توصیه می‌شود.

بر اساس دستورالعمل های فعلی، به زنان 40 تا 49 ساله توصیه می شود که با پزشک خود در مورد زمان شروع ماموگرافی مشورت کنند. این مسئله بستگی به این دارد که فرد، مزایا پیدا کردن سرطان سینه اولیه را در مقابل معایب نمونه‌برداری‌های مثبت کاذب یا غیرضروری ارزیابی کند.

همچنین این دستورالعمل بیان می کند که زنان با سابقه خانوادگی سرطان سینه ممکن است در شروع غربالگری در 40 سالگی بیشتر از زنان با خطر متوسط ​​​​سود ببرند.

پیش‌نویس توصیه‌های جدید، سن شروع کلی ماموگرافی را تغییر می‌دهد و پیشنهاد می‌کند که همه زنان ، ماموگرافی دوسال یک بار منظم را در سن 40 سالگی برای غربالگری سرطان سینه آغاز کنند.

به گفته دکتر واندا نیکلسون، شواهد جدید در این زمینه، هیئت سلامت را وادار کرد تا سن توصیه شده کلی برای اولین غربالگری را تغییر دهد.دکتر نیکلسون به Health گفت: بیش از هر زمان دیگری، زنان بین 40 تا 49 سال، به سرطان سینه مبتلا می شوند.

دکتر نیکلسون توضیح داد که با نگاهی به پایگاه های داده ملی، USPSTF متوجه شد که تشخیص سرطان سینه برای زنان 40 تا 49 ساله از سال 2015 افزایش یافته است. داده‌های بیشتر از مؤسسه ملی سرطان نیز به اعضای USPSTF کمک کرد تا به این نتیجه برسند که توصیه‌ها باید تغییر کنند.

نتیجه این شد که همه زنان باید غربالگری با ماموگرافی را از 40 سالگی شروع کنند و تا 74 سالگی ادامه دهند.

تاثیر بالقوه شروع زودتر غربالگری سرطان پستان

برای زنان در ایالات متحده، سرطان سینه دومین نوع شایع سرطان و دومین علت شایع مرگ و میر ناشی از سرطان است. تنها در سال 2022، بیش از 43 هزار زن بر اثر سرطان سینه جان خود را از دست دادند.

در مقایسه با توصیه‌های ماموگرافی دوسال یکبار فعلی برای زنان 50 تا 74 ساله، تغییر سن شروع به 40 سالگی می‌تواند از 1.3 درصد مرگ و میر بیشتر سرطان سینه به ازای هر هزار زن جلوگیری کند. برای زنان سیاه‌پوست، حتی ممکن است از مرگ‌های بیشتری جلوگیری شود . در واقع در این جمعیت، غربالگری‌های اولیه می‌تواند از 1.8 درصد مرگ بیشتر به ازای هر 1000 زن جلوگیری کند.

شروع غربالگری ماموگرافی در سن 40 سالگی تضمین می کند که زنان آفریقایی آمریکایی که اغلب در سنین پایین تر به سرطان سینه مبتلا می شوند، در مراحل اولیه تشخیص داده می شوند و احتمال مرگ ناشی از این بیماری کمتر است.

به گفته دکتر نیکلسون، اجرای این توصیه‌های غربالگری جدید به طور کلی به نجات جان 19 درصد کمک می‌کند، اما این تاثیر که می تواند تا 24 درصد باشد، به طور ‌ویژه ای برای زنان سیاه‌پوست موثر است. او افزود که اگرچه غربالگری به طور کامل سرطان سینه را از بین نمی برد، اما امیدواریم مرگ و میر ناشی از سرطان را کاهش دهد.

برای این منظور، تحقیقات بیشتری برای رسیدگی به میزان بالاتر مرگ و میر ناشی از سرطان سینه در میان زنان سیاه‌پوست مورد نیاز است تا دلایل افزایش خطر مرگ و میر و همچنین اینکه متوجه شویم چرا زنان سیاه‌پوست بیشتر در معرض ابتلا به سرطان سینه قرار می‌گیرند، مورد نیاز است.

غربالگری های سالانه برای زنان دارای سینه های متراکم و زنان بالای 75 سال

اگرچه انجام زودتر غربالگری قاعدتا باید به نجات جان زنان از مرگ و میر ناشی از سرطان سینه کمک کند، اما هنوز سؤالاتی در مورد غربالگری سرطان سینه وجود دارد.

مثلا این که سازمان USPSTF توصیه می کند که زنان دو سال یک بار ماموگرافی انجام دهند، در حالی که سازمان های دیگر از غربالگری سالانه حمایت می کنند.

هنوز هیچ اطلاعات قانع کننده ای وجود ندارد که نشان دهد غربالگری سالانه سودمندتر از غربالگری دوسالانه است. اگرچه انجام ماموگرافی هر دوسال یکبار، فرصت بیشتری برای ابتلا به سرطان به وجود می آورد، اما خطر ابتلا به نتایج مثبت کاذب و درمان غیر ضروری نیز در این دوران بیشتر است.

USPSTF همچنین در بیانیه خود گفت که اطلاعات بیشتری در مورد غربالگری سرطان سینه برای زنان با سینه های متراکم و زنان بالای 75 سال مورد نیاز است.

افرادی که بافت سینه متراکم تری دارند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه هستند و ماموگرافی روش های غربالگری کمتر موثری برای آنهاست. USPSTF در حال حاضر شواهد کافی برای ارائه یک توصیه قاطع ندارد، اما ممکن است زنانی که سینه‌های متراکم دارند، علاوه بر سایر آزمایش‌های غربالگری مانند MRI یا سونوگرافی، به ماموگرافی نیز نیاز داشته باشند.

همچنین USPSTF توصیه می کند که زنان بالای 75 سال دیگر نیازی به غربالگری سرطان سینه ندارند، زیرا شواهد کافی در مورد مضرات و مزایای احتمالی ماموگرافی برای این جمعیت مسن وجود ندارد. با این حال برخی متخصصان می گویند زنان تا سن 79 سالگی باید غربالگری شوند.

در پایان لازم به تاکید است که بدانید ثابت شده است ماموگرافی می تواند جان افراد را نجات دهد، پس آن را جدی بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.