میلیون ‌ها گوشی اندرویدی به بدافزار آلوده شده ‌اند

اخیرا یک مطالعه نشان داده است که میلیون‌ها گوشی اندرویدی به بدافزار ها آلوده شده‌اند. به همین دلیل لازم است که تمهیداتی را برای ارتقای امنیت دستگاه تلفن همراهتان به کار ببندید.

به گزارش تکناک، اندروید پرطرفدارترین سیستم عامل موبایل در جهان با بیش از 3 میلیارد کاربر فعال است. با این حال، این محبوبیت همچنین آن را به هدف توسعه دهندگان بدافزار تبدیل می کند.

کشف بدافزار از پیش بارگذاری شده در میلیون ها گوشی هوشمند اندرویدی 

شرکت McAfee لیست کاملی از نرم‌افزارهای آلوده منتشر کرده است که به لیست روزافزون دستگاه‌های آلوده افزوده شده است. با این حال، یک مطالعه جدید نشان داده است که تعداد زیادی از گوشی‌های اندرویدی در لحظه خروج از کارخانه با بدافزار از پیش آلوده هستند. دلیل این امر این است که تولیدکنندگان برخی از وظایف خود را به تأمین‌کنندگان سیستم عامل واگذار می‌کنند که این اجازه را به افراد مخرب می‌دهد تا در زمان تحویل محصولات، آن‌ها را با کدهای مخرب آلوده کنند.

یک نوع افزونه که به عنوان یک تهدید بالقوه شناسایی شده است، افزونه‌های پروکسی هستند. این افزونه‌ها به مجرمان اجازه می‌دهند تا دستگاه‌ها را برای حداکثر پنج دقیقه اجاره کنند که به آن‌ها به اندازه کافی زمان می‌دهد تا گوشی‌های هوشمند را آلوده کنند. این روش وارد کردن بدافزار در زمانی آغاز شد که قیمت نرم افزار گوشی موبایل کاهش یافت. با افزایش رقابت بین تأمین‌کنندگان سیستم عامل، گزارش شده است که تولیدکنندگان به شرکت‌های کم هزینه‌تر مراجعه کرده‌اند.

فئودور یاروچکین، محقق اصلی شرکت Trend Micro، توضیح داد که  هیچ چیز رایگان نیست. وی همچنین اظهار داشت که به دلیل رقابت شدید بین فروشندگان سیستم عامل، سیستم عامل شروع به تجهیز به عملکرد نامطلوب به نام پلاگین های خاموش کرد. این محقق ده‌ها سیستم عامل را برای شناسایی بدافزاراسکن کرده و بیش از 80 پلاگین اینچنینی را پیدا کرده است.

بدافزار هایی که در این دستگاه‌ها یافت شده، آن‌ها را به پروکسی تبدیل کرده و سپس برای دزدیدن و فروش پیام‌های SMS، کنترل حساب‌های شبکه‌های اجتماعی و ایمیل آنلاین استفاده می‌شود. محققان تخمین زدند که میلیون‌ها دستگاه‌ در سراسر جهان و به خصوص در جنوب شرق آسیا و شرق اروپا آلوده هستند. این مطالعه همچنین ادعا می‌کند که خود افراد مخرب هم گفته‌اند تعداد دستگاه‌های آلوده حدود 8.9 میلیون است.

چگونه بدافزار دستگاه‌های اندرویدی را آلوده می‌کند؟

روش‌های مختلفی برای ورود بدافزار به دستگاه‌های اندرویدی وجود دارد. یکی از شیوه‌های کاربردی، نصب برنامه‌های مخرب است. توسعه دهندگان اغلب این برنامه‌ها را به صورت برنامه‌های معمولی معرفی می‌کنند اما آن‌ها حاوی کدهای مخفی هستند که می‌توانند اطلاعات شخصی مانند شماره کارت اعتباری و رمز عبور را بدون اطلاع کاربر بدزدند. بدافزار همچنین می‌تواند از طریق وبسایت‌ها و ایمیل‌های مخرب وارد دستگاه‌های اندرویدی شود.

آنچه بدافزارها می توانند در دستگاه های اندرویدی انجام دهند

بعد از نصب بر روی دستگاه اندروید، بدافزار می‌تواند کارهای مختلفی را انجام دهد. می‌تواند اطلاعات شخصی مانند رمز عبور و شماره کارت اعتباری را به سرقت ببرد. همچنین می‌تواند برنامه‌های مخرب دیگری را در دستگاه نصب کند. بدافزار می‌تواند برای ردیابی مکان کاربران، نظارت بر فعالیت‌هایشان و حتی در اختیار گرفتن کنترل دستگاه‌های آن‌ها استفاده شود.

چگونه از دستگاه اندرویدی خود در برابر بدافزار محافظت کنیم؟

برای محافظت از دستگاه اندرویدی خود در برابر بدافزار، چندین روش وجود دارد. در زیر چند نکته مفید ذکر شده است:

– برنامه‌ها را فقط از منابع قابل اعتماد مانند Google Play Store دانلود کنید.

– در مورد لینک‌هایی که در ایمیل‌ها و روی وبسایت‌ها می‌بینید، دقت کنید.

– با بروزرسانی سیستم عامل و برنامه‌های دستگاه، دستگاه خود را برروز نگه داشته و از آخرین ویژگی‌ها و تغییرات بهره‌مند شوید.

– یک برنامه امنیتی موبایل را نصب کنید.

– در مورد اطلاعات شخصی‌تان که در اینترنت به اشتراک می‌گذارید، دقت کنید.

اگر دستگاه اندرویدی به بدافزار آلوده شده است چه کاری باید انجام دهیم؟

اگر فکر می‌کنید که دستگاه اندرویدی شما با بدافزار آلوده شده است، چندین روش برای رفع آن وجود دارد. در ابتدا، سعی کنید برنامه مخرب را حذف کنید. اگر نتوانستید برنامه را حذف کنید، می‌توانید تلاش کنید دستگاه را به تنظیمات کارخانه بازگردانید. همچنین باید یک برنامه امنیتی موبایل را نصب کرده و دستگاه خود را برای یافتن بدافزار اسکن کنید. اگر هر گونه بدافزار پیدا کردید، برنامه امنیتی موبایل باید بتواند آن را حذف کند.

نتیجه‌گیری

بدافزار اندروید یک تهدید جدی‌ است، اما با رعایت موارد فوق می‌توانید از گوشی خود محافظت کنید. با پیروی از نکات ذکر شده در بالا، می‌توانید به دستگاه اندرویدی خود در برابر بدافزار امنیت بخشید.

علاوه بر نکات فوق، چندین کار دیگر را می‌توانید انجام دهید تا دستگاه اندرویدی خود را در برابر بدافزار محافظت کنید:

– از یک رمز عبور قوی برای دستگاه خود استفاده کنید.

– ورود دو مرحله‌ای به حساب Google خود را فعال کنید.

– در مورد مجوزهایی که به برنامه‌ها می دهید، دقت کنید.

– تنظیمات امنیتی دستگاه خود را بروز نگه دارید.

– دستگاه خود را به صورت منظم پشتیبان‌گیری کنید.

با پیروی از این نکات، می‌توانید از امنیت دستگاه اندرویدی خود در برابر بدافزار اطمینان حاصل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.