کشف درمانی جدید برای بیماری سپسیس

نتایج یک آزمایش جدید نشان داده است که یک فرم رایج از pH ویتامین C یعنی سدیم آسکوربات، در درمان سپسیس موثر است.

به گزارش تکناک، یوگیش لانکادووا، محقق اصلی این مطالعه در موسسه علوم اعصاب و سلامت روان فلوری در استرالیا گفت: سپسیس (sepsis : life-threatening organ dysfunction triggered by infection) عامل 35 تا 50 درصد از کل مرگ و میرهای بیمارستانی است. این بیماری زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی برای مبارزه با عفونت زمینه ای ناتوان می شود و باعث کاهش فشار خون تا حدی مرگبار، نارسایی اعضا و مرگ می‌شود.

با وجود این که درمان سپسیس بسیار دشوار است، اما دانشمندان فلوری در ملبورن پس از به دست آوردن نتایج بسیار امیدوارکننده از مرحله اول آزمایش بر روی مبتلایان به سپسیس، اکنون با آزمایش سراسری 300 بیمار به مرحله بعدی آزمایش می‌روند.

در اولین آزمایش روی 30 بیمار تحت درمان مراقبت‌های ویژه، به 15 نفر از طریق جریان خون، آسکوربات سدیم و به 15 نفر دارونما داده شد. افرادی که آسکوربات سدیم مصرف کردند ادرار بیشتری تولید کردند که این موضوع نشان دهنده بهبود عملکرد کلیه است و برای بازگرداندن فشار خون به محدوده ایمن نیاز به درمان نورآدرنالین کمتری داشتند. همچنین مصرف آسکوربات سدیم منجر به نشانه هایی از عملکرد بهتر اندام در سراسر اعضای بدن بیمار شد.

پروفسور بلومو گفت: سپسیس بزرگترین قاتل در بخش های مراقبت های ویژه است. این بیماری اغلب آنقدر سریع ایجاد می شود که بیماران تا زمانی که به ما مراجعه می کنند به شدت بیمار می شوند. درمانی که در این بیماری سریع عمل کند، ایمن و بسیار مؤثر باشد، یک نیاز فوری است.

هر سال حدود 1.7 میلیون بزرگسال آمریکایی به سپسیس مبتلا می شوند. علائم مشخص این بیماری عبارتند از تب، لرز، تنفس سریع و ضربان قلب، بثورات پوستی و گیجی. از آنجایی که این علائم در بسیاری از بیماری های جدی مشترک است، تشخیص سپسیس و درمان آن در مراحل اولیه بسیار دشوار است.

پروفسور کلایو می، که بیش از دو دهه را صرف تحقیق کرده است، گفت: ما نتایج چشمگیری را در آزمایش خود با مطالعات پیش بالینی مشاهده کرده ایم، جایی که دوز بسیار بالایی از آسکوربات سدیم منجر به بهبودی کامل تنها در عرض سه ساعت و بدون عوارض جانبی شد. مایه دلگرمی است که می بینیم تمام آن سال ها تحقیق پر زحمت با درمانی که اکنون در دسترس بیماران است، نتیجه داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.