کشف دلیل علمی بوی خوب نوزادان و بوی بد نوجوانان

یک مطالعه جدید به رهبری گروهی از محققان در آلمان، برای اولین بار ترکیب شیمیایی بوی بدن نوجوانان و نوزادان را با ترکیبات دقیقی که باعث می‌شود نوزادان بوی گل و نوجوانان بوی بدهند را مقایسه کرده است.

به گزارش تکناک، اگر تا به‌حال با گروهی از دانش‌آموزان دبیرستانی در یک وسیله حمل و نقل عمومی با تهویه ضعیف گیر افتاده باشید، قطعا می‌دانید که نوجوانان بوی بدی می‌دهند.

همه ما می‌دانیم که همراه با مجموعه‌ای از تغییرات رشدی همراه با بلوغ، این بوی متمایز نوجوانان از فعال شدن هورمونی غدد عرق ناشی می‌شود. عرق با جمعیت میکروبی منحصربفرد ترکیب می‌شود و بویی منحصر به فرد ایجاد می‌کند.

اما تاکنون ترکیب شیمیایی واقعی این بوی بدن متمایز، نسبتا ناشناخته بوده است. یک مطالعه جدید بوی بدن نوجوانان و نوزادان را بررسی کرده است.

این تحقیق شامل دو گروه بود 18 نوزاد بین صفر تا سه ماه و 18 نوجوان بین 14 تا 18 سال. هر شرکت‌کننده یک شب با یک تی شرت نخی حاوی پدهای کاشته شده در زیر بغل خوابید.

هر شرکت‌کننده به مدت 48 ساعت قبل از شب مطالعه، پروتکل‌های رژیمی و بهداشتی سختگیرانه‌ای را دنبال کرد. به‌ عنوان مثال از محصولات پاک‌کننده معطر خودداری کرد و از خوردن غذاهای پرادویه نیز پرهیز کرد.

سپس پدهای پنبه ای با استفاده از فرآیندهای مختلف از جمله کروماتوگرافی گازی، طیف‌سنجی جرمی و کروماتوگرافی گازی- بویایی، مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند. بر اساس این داده‌ها، محققان بوی بدن را به 42 ترکیب فعال بو تقسیم کردند.

به‌طور کلی، این مطالعه نشان داد که ترکیب شیمیایی بوی بدن بین گروه نوزادان و گروه نوجوانان نسبتاً مشابه است. با این حال، یک سری تفاوت‌های کلیدی شناسایی شد که برای توضیح ناهماهنگی بدنام در بو بدن نوزادان و نوجوانان پیشنهاد می‌شود.

در نوزادان، ترکیبی به نام α-ایزومتیلیونون در حجم بسیار بالا شناسایی شد. این ترکیب بویی شبیه بوی گل بنفشه ایجاد می‌کند. یکی بوی ناشناخته دیگر که شبیه عطر بود، نوزادان را از نوجوانان متمایز کرد. محققان حدس می‌زنند که این بوهای مطبوع احتمالاً یادگاری از شوینده‌های معطر یا محصولات پاک‌کننده هستند که ممکن است علی‌رغم پروتکل شستشوی 48 ساعته روی نوزادان باقی بمانند.

از طرف دیگر مشخصات بو در نوجوانان بسیار قوی‌تر بود. سطوح بالایی از ترکیباتی مانند اسید 4-اتیلوکتانوئیک (که به عنوان بوی تند و بد توصیف می‌شود) و اسید دودکانوئیک در کنار برخی از ترکیبات جدید که فقط در بوی بدن نوجوانان یافت می‌شوند، شناسایی شدند.

دو ترکیب استروئیدی – 5α-androst-16-en-3-one و 5α-androst-16-en-3α-ol – فقط در نمونه‌های نوجوان یافت شد. این ترکیبات به گونه‌ای توصیف شده‌اند که بویی شبیه عرق، ادرار، مشک و چوب صندل دارند.

یکی از نکات مهم این مطالعه این گمانه‌زنی است که دلیل اصلی بوی بهتر نوزادان نسبت به نوجوانان، عدم وجود این ترکیبات استروئیدی خاص است. این موضوع کمتر مربوط به بوی خوب نوزادان است و بیشتر مربوط به این است که آنها ترکیبات استروئیدی با بوی نامطبوع را ترشح نمی‌کنند.

مطالعه جدید در مجله Communications Chemistry منتشر شد.

1 دیدگاه برای “کشف دلیل علمی بوی خوب نوزادان و بوی بد نوجوانان

  1. tui bei tu گفته:

    فلسفه خلقت بوی خوب نوزاد اینه که پدر و مادر بتونن اونو تحمل کنند و در نتیجه بزرگش کنن اگر بدبود پدر و مادر نمیتونستن بهش نزدیک بشن و بزرگش کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.