10 ابزار نقشه برداری که هر برنامه ریز شهری باید بشناسد

با گذشت زمان، نیازهای زمین نیز در حال تغییر هستند. رشد جمعیت نیاز به شهرنشینی را به وجود آورده است. شهرهای سراسر جهان فرسوده شده اند و بیش از ظرفیت های خود استفاده می شوند. بنابراین، ما نیاز به برنامه ریزی شهرهای جدید و مناظر شهری داریم که به سهولت و دسترسی به زندگی شهری کمک کند.

به گزارش تک ناک، برنامه ریزی شهری در طول زمان با پیشرفت های تکنولوژیکی، سیستم های ساختمانی و نیازهای انسانی تکامل یافته و الگوهای مسکن پیچیده شده است. بنابراین، برنامه ریزی شهری در حال افزایش است و نیاز به دخالت فناوری دارد.

بنابراین، این دخالت فناوری از طریق ظهور ابزارها و نرم افزارهای مختلف دیده می شود که به برنامه ریزی شهری، نقشه برداری و توسعه دقیق تر و یکپارچه تر از همیشه کمک می کند.

در اینجا فهرستی از 10 ابزار نقشه‌برداری شهری است که فرآیند طراحی شهری را در حال حاضر در صنعت هدایت می‌کنند. اجازه دهید به آنها نگاهی بیندازیم!

1- CityCAD

CityCAD به برنامه ریزان و طراحان شهری کمک می کند تا طرح هایی را در سطح اولیه آزمایش کنند و ابزارهایی را برای انجام تجزیه و تحلیل شهر ارائه می دهد و بینش عمیق تری نسبت به استراتژی های طرح جامع ارائه می کند.

اگرچه در مرحله ساخت و ساز استفاده نمی شود، اما CityCAD به طراحان کمک می کند تا به راحتی نقشه های شهری را ترسیم کنند و آنها را به پیشرفت های سه بعدی تبدیل کنند.

علاوه بر این، به استخراج تحلیل کمی از طرح های اصلی طراحی مفهومی نیز کمک می کند. بنابراین، این نرم افزار کار نقشه برداری شهری کارآمد را از طریق ویژگی هایی که امکان محاسبه مصرف انرژی، مصرف آب و امکان سنجی طراحی را فراهم می کند، تسهیل می کند.

2- QGIS

QGIS یک GIS منبع باز با ویژگی های محوری و قابلیت های بسیار زیاد است. این نرم افزار با سازنده استاندارد صنعتی ArcGIS- Esri سازگار است. QGIS تمهیداتی برای نگاشت چندین لایه داده در یک زمان دارد. این ابزار را برای انجام فرآیندهای طراحی شهری مانند تجزیه و تحلیل رابطه بین لایه‌های داده نقشه‌برداری شده، مکان‌های گروه، یا عناصر و تعیین معیارهای تجزیه و تحلیل امکان‌پذیر می‌سازد. این ابزار همچنین به انجام محاسبات فاصله، بررسی مجاورت ها و ایجاد سریع نقشه های شکل زمین کمک می کند.

3-GIMP

GIMP یک برنامه دستکاری تصویر گنو است که دستکاری تصویر مبتنی بر Grid را تسهیل می کند. در مقایسه با Adobe Photoshop، GIMP به عنوان ابزاری موثرتر و قابل اجرا برای نقشه برداری شهری شناخته شده است. GIMP دارای طیف وسیعی از ویژگی‌ها است که امکان ویرایش تصاویر، افزودن متن به تصاویر و همپوشانی محتوای گرافیکی روی نقشه‌ها را فراهم می‌کند.

 

4-ESRI ArcGIS

یکی از پرکاربردترین ابزارهای GIS توسط طراحان شهری، ESRI ArcGIS، مورد توجه قرار گرفته است زیرا به ذینفعان برنامه‌ریزی اجازه می‌دهد تا روش‌های برنامه‌ریزی شهری معمولی را بسیار کارآمدتر و دقیق‌تر اجرا کنند. طیف وسیعی از عملکردهای ارائه شده توسط ESRI به طراحان و برنامه ریزان کمک می کند تا سناریوهای مختلف توسعه را با هم مقایسه کنند و تأثیرات برنامه های توسعه مختلف، طرح های کاربری زمین و موارد جمعیتی و اشتغال را ارزیابی کنند. بنابراین، این ابزار به طراحان در تصمیم گیری آگاهانه تر کمک می کند.

در اینجا فهرستی از 10 ابزارنقشه برداری شهری است که فرآیند طراحی شهری را در حال حاضر در صنعت هدایت می‌کنند. اجازه دهید به آنها نگاهی بیندازیم

5- Urban Footprint

Urban Footprint  به طراحان شهری در نقشه‌برداری شهری کمک می‌کند و به آنها کمک می‌کند تا شرایط موجود و کاربری زمین را دقیقاً از یک سطح واحد با داده‌های شهری، محیطی، و تحرک تحلیل کنند. همچنین به ارزیابی و تلاقی آسیب‌پذیری‌ها، تأثیرات و مداخلات سیاستی در سطح ایالت، شهر و محله کمک می‌کند.

یکی از ویژگی های کلیدی Urban Footprint این است که به برنامه ریزان شهری اجازه می دهد تا اثرات تغییرات آب و هوا و مخاطرات طبیعی را ارزیابی کنند و به ترسیم این جنبه ها به طور موثر کمک می کند.

6 -Google Earth

یکی دیگر از ابزارهای مهم برای برنامه ریزان شهری Google Earth است. ویژگی کلیدی آن این است که با اکثر ابزارها و نرم افزارهای نقشه برداری شهری سازگار است.

توانایی آن در ارائه نماهای شهرها در نمای آکسونومتری آن را از بقیه ابزارهای نقشه برداری شهری متمایز می کند. علاوه بر این، Google Earth همچنین به کاربران کمک می کند تا به طور دقیق چشم اندازهای سه بعدی و نمای خیابان را تجربه کنند. این ابزار دارای ویژگی هایی است که در آن کاربران می توانند فاصله را به دقت اندازه گیری کنند، در صورت نیاز اطلاعاتی را بر روی نقشه ها اضافه کنند و آن را با GIMP و SketchUp ادغام کنند. بنابراین گوگل ارث پیشرفت چشمگیری برای طراحان ایجاد کرده است که به آنها کمک می کند تا شهرها و مناظر شهری را در سراسر جهان به طور دقیق کاوش کنند.

7- Streetmix

Streetmix یک ابزار آنلاین منبع باز طراحی خیابان، یک سیستم تعاملی و کارآمد برای ایجاد پیشنهادات سریع برای مناظر شهری در اختیار کاربران قرار می دهد. Streetmix برای برنامه ریزان شهری، نهادهای دولتی و خصوصی و کاربران پیاده و دوچرخه ایجاد شده است تا در فرآیند برنامه ریزی شهری شرکت کنند و شهرها را برای همه در دسترس قرار دهند.

بنابراین، این یک پلت فرم برنامه ریزی شهری مشارکتی است که با ایجاد اکوسیستمی برای مردم برای طراحی، ترکیب و گنجاندن انتخاب ها و نظرات خود برای خیابان هایشان، مفاد مشارکت مدنی را فراهم می کند.

8- ArcGIS Urban

نرم افزار ESRI برای برنامه ریزی شهری طراحی شده است. ArcGIS Urban به طراحان و برنامه ریزان شهری کمک می کند تا یک تجربه سه بعدی برای درک واقعی تر از کاربری بالقوه زمین و توسعه شهری ایجاد کنند. این ابزار به تصمیم گیری بهتر کمک می کند زیر به تجسم تناسب بالقوه طرح ها و طراحی شهری با محیط محلی کمک می کند.

در اینجا فهرستی از 10 ابزار نقشه‌ برداری شهری است که فرآیند طراحی شهری را در حال حاضر در صنعت هدایت می‌کنند. اجازه دهید به آنها نگاهی بیندازیم

9- ArcGIS CityEngine

یکی دیگر از نرم افزارهای مدل سازی سه بعدی، ArcGIS CityEngine، توسط برنامه ریزان شهری، طراحان و معماران برای پیش بینی و برنامه ریزی طرح های شهری در مقیاس بزرگ استفاده می شود.

در اینجا فهرستی از 10 ابزارنقشه برداری شهری است که فرآیند طراحی شهری را در حال حاضر در صنعت هدایت می‌کنند. اجازه دهید به آنها نگاهی بیندازیم

این ابزار نیاز به مدل سازی هر ساختمان در طرح را به طور جداگانه از بین می برد و زمان و تلاش صرف شده برای نقشه برداری شهری در مقیاس بزرگ کاهش می یابد.

این ابزار نقشه‌برداری شهری همچنین ویژگی‌هایی را برای اندازه‌گیری دقیق مناطق، مسیرها و فواصل ارائه می‌دهد و در نتیجه مقایسه عملی برنامه‌های توسعه را تسهیل می‌کند. بنابراین، وقتی نوبت به تجزیه و تحلیل طراحی شهری و راه حل های نقشه برداری می شود، ArcGIS CityEngine ثابت می کند که یک ابزار شناخته شده است.

10- Modelur

Modelur در واقع یک برنامه افزودنی SketchUp با ویژگی ها و عملکردهای بسیار شبیه به ArcGIS CityEngine است. این یک ابزار ساده و ارزان است که به توسعه سه بعدی تاثیرگذار کمک می کند. بنابراین، در بین طراحان شهری در مورد توده‌بندی مفهومی شهری شهرت دارد.

در اینجا فهرستی از 10 ابزار نقشه‌برداری شهری است که فرآیند طراحی شهری را در حال حاضر در صنعت هدایت می‌کنند. اجازه دهید به آنها نگاهی بیندازیم

علاوه بر این، چیزی که Modelur را واقعاً از سایر ابزارهای نقشه‌برداری شهری متمایز می‌کند، توانایی آن در محاسبه پارامترهای طراحی و برنامه‌ریزی شهری مانند نسبت مساحت طبقه (FAR)، مساحت ناخالص طبقه (GFA)، مساحت ساخته شده (BUA)، پوشش سایت و غیره است. همچنین به تجزیه و تحلیل پارکینگ‌های پیشنهادی و پوشش‌های سبز مورد نیاز در طرح کمک می‌کند و در نتیجه به موقعیت موثر آنها بر روی نقشه‌ها کمک می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.