5 روش مفید برای تنظیم ریتم شبانه روزی خواب

اهمیت داشتن خواب کافی بارها و بارها به عنوان یکی از عوامل مهم سلامتی مورد تاکید قرار گرفته است.

به گزارش تکناک، خواب کافی به بهبود خلق و خو، متابولیسم، تمرکز و ایمنی و سایر فواید سلامتی مرتبط است.

چرخه خواب و بیداری انسان توسط یک ساعت بیولوژیکی تقریباً 24 ساعته به نام ریتم شبانه روزی دیکته می شود. ریتم شبانه روزی علاوه بر خواب‌آلودگی در شب، بر هضم غذا، ترشح هورمون، دمای بدن و گرسنگی نیز  تأثیر می‌گذارد. هنگامی که این چرخه بخاطر شیفت کاری، مسافرت، مراقبت از کودک، صرفه جویی در روز، یا هر کدام از عوامل موجود در دنیای مدرن مختل می شود،بسیاری از سیستم های بدن ممکن است دچار اختلال شوند.

در اینجا پنج راه ساده برای تنظیم ریتم شبانه روزی برای بهبود خواب و سلامت کلی آورده شده است:

1_زمان خواب و بیداری منظمی داشته باشید:

داشتن یک برنامه خواب نسبتاً ثابت، اساسی ترین راه برای تنظیم عملکرد بدن شما است. همه افراد متفاوت هستند، بنابراین سعی کنید زمان خوابی را پیدا کنید که برای بدن شما مناسب باشد. اگر شب‌ها حواس‌تان پرت می‌شود یا جلوی تلویزیون گیر می‌کنید،سعی کنید یک ساعت قبل از اینکه بخواهید بخوابید، یک آلارم روی تلفنتان تنظیم کنید. به این ترتیب، می‌توانید قبل از اینکه چراغ‌ها را خاموش کنید،شروع به ریلکس کردن کنید.

2_هنگام غروب آفتاب مقدار کمی ملاتونین مصرف کنید:

ملاتونین در حالی که اغلب به عنوان مکمل استفاده می شود،هورمون مسئول خواب آلودگی بدن انسان نیز هست که به طور طبیعی بین غروب و طلوع خورشید در مغز ما تولید می شود. مصرف 1 تا 3 میلی گرم مکمل ملاتونین هر روز هنگام غروب آفتاب ممکن است به بدن شما کمک کند تا تولید ملاتونین خود را تنظیم کند.مصرف دوز بالاتر همیشه بهتر نیستو نیازهای فردی متفاوت است، بنابراین با کم شروع کنید و آزمایش کنید تا مقداری را پیدا کنید که برای شما مفید باشد.

3_ صبح ها نور خورشید را دریافت کنید

قرار گرفتن در معرض نور طبیعی در صبح با بهبود ریتم شبانه روزی خواب مرتبط است. سعی کنید حداقل 10 دقیقه پس از بیدار شدن از خواب بیرون بروید.این موضوع می تواند به سادگی با یک پیاده روی یا نوشیدن یک فنجان قهوه انجام شود.

4-آلارم طلوع نور خورشید:

این دستگاه‌ها به‌جای زنگ هشدارهای استرس‌زا، شما را به آرامی با پر کردن آرام اتاقتان با نور محرک بیدار می‌کنند. این کار به بدن شما سیگنال می دهد که زمان بیدار شدن و شروع روز فرا رسیده است.

5_از پرده های خاموش کننده استفاده کنید:

اگر به دلیل شیفت کاری یا مسافرت نیاز به خوابیدن در ساعات روز دارید،مسدود کردن نور طبیعی بسیار مهم است. پرده‌های خاموشی که همراه با آلارم های طلوع خورشید استفاده می‌شوند، می‌توانند به تقلید از شب و نور خورشید برای کمک به خواب بدن شما کمک کنند.

در حالی که اهمیت یک ریتم شبانه روزی منظم می تواند بسیار زیاد باشد، اما چیزی وجود ندارد که باعث بی خوابی شود.یک یا دو مورد از این ترفندها را امتحان کنید، یک نفس عمیق بکشید و قبل از اینکه متوجه شوید به خواب خواهید رفت.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.