افزایش 75 درصدی استفاده از دستیار هوش مصنوعی کدنویسی تا سال 2028

دستیار هوش مصنوعی کدنویسی

طبق پیش‌بینی شرکت تحلیلی گارتنر، تا سال ۲۰۲۸، درحدود ۷۵ درصد از کل مهندسان نرم‌افزار شرکت‌ها از دستیار هوش مصنوعی کدنویسی استفاده خواهند کرد.

به‌گزارش تک‌ناک، براساس نظرسنجی‌ای که گارتنر از ۵۹۸ شرکت جهانی در سه‌ماهه سوم سال ۲۰۲۳ انجام داد، ۶۳ درصد از آن‌ها در حال آزمودن و پیاده‌سازی یا استفاده از دستیار هوش مصنوعی کدنویسی هستند. به‌گفته این شرکت، در‌حالی‌که نگرانی‌هایی درباره این مسئله وجود دارد که دستیارهای کد می‌توانند تعداد نیروی کار مورد‌نیاز را کاهش دهند، آن‌ها به افزایش رضایت شغلی و حفظ کارکنان نیز منجر می‌شوند.

گارتنر می‌گوید که بسیاری از سازمان‌ها دیدگاه محدودی به دستیار هوش مصنوعی کدنویسی دارند. این دیدگاه محدود بر کد‌نویسی سریع‌تر و صرفه‌جویی در زمان و کاهش هزینه تمرکز دارد. با‌این‌حال، گارتنر می‌گوید که مزایای دیگری نیز وجود دارد که به‌درستی شناخته نشده‌اند؛ از‌جمله کاهش جابه‌جایی وظیفه و حفظ حالت گردش کار، بهبود تجربه توسعه‌دهنده، بهبود حفظ توسعه‌دهنده، بهبود کیفیت و قابلیت نگه‌داری کد، بهبود تجربه مشتری، کاهش اشکال فنی و سریع‌تر رسیدن به بازار.

هفته گذشته، دو محیط توسعه یکپارچه (IDE) اصلی به‌روزرسانی‌های نسبتاً بزرگی را برای دستیار هوش مصنوعی کدنویسی خود دریافت کردند. اولین مورد، راه‌اندازی Gemini گوگل برای اندروید استودیو بود که جایگزین Studio Bot شد و دومین مورد، اعلام تجربه یکپارچه کوپایلت در Visual Studio 17.10 بود که ویژگی‌های Copilot و Copilot Chat را ترکیب می‌کرد.

درحالی‌که این ابزارها بی‌شک به افراد کمک می‌کنند تا کار خود را سریع‌تر انجام دهند، ممکن است به بیکاری تعداد زیادی از توسعه‌دهندگان یا تغییر شغل آنان منجر شوند. به‌تازگی، یکی از شرکت‌های کاریابی به نام Adecco Group داده‌های جدیدی منتشر کرده است که نشان می‌دهد بسیاری از شرکت‌ها به‌دلیل هوش مصنوعی مولد، در پنج سال آینده افراد کمتری را استخدام خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.