۸ مشکل که تکنولوژی هنوز راه حلی برای آن ندارد

۸ مشکل که تکنولوژی هنوز راه حلی برای آن ندارد

پیشرفت تکنولوژی در دو دهۀ گذشته بدون شک زندگی ما را آسان‌تر و بسیار راحت‌تر کرده است. امّا جنبه‌های خاصی از تکنولوژی وجود دارد که در مقایسه با 20 سال قبل پیشرفت چندانی نداشته است و برخی از مسائل اساسی که با آنها مواجه بودیم، حتی در سال 2024 نیز کم و بیش بدون تغییر باقی مانده‌اند. 

به گزارش تک‌ناک، اینترنت موضوعی کمتر از یک انقلاب نبود، تلفن‌های همراه در تاریخ فناوری ما تغییر بزرگی ایجاد کرده‌اند، و ابزارها و دستگاه‌های ما به طور جهانی در عملکرد و کاربرد بهبود یافته‌اند. امّا اگر نگاهی به تلفن‌ها، رایانه‌ها یا اینترنت بیندازیم، هنوز راه درازی برای رسیدن به آرمان‌ فناوری در پیش داریم. در این مطلب به هشت مشکلی که هنوز حل نشده‌اند می‌پردازیم.

8- عمر باتری

عمر باتری و طول عمر

باتری‌ها چه زمانی خوب می‌شوند؟

با وجود تمام پیشرفت‌هایی که در گوشی‌های هوشمند و لپ‌تاپ‌ها دیده‌ایم (عملکرد، نمایشگرها، کیفیت دوربین، عوامل ظاهری)، متأسفانه هنوز یک بخش بسیار مهم وجود ندارد. بله، منظور ما باتری است. عمر باتری تلفن‌ها و لپ‌تاپ‌ها در روزهای اولیه به اندازۀ کافی طولانی بود، زمانی که ما مطلقاً همه چیز را روی آنها اجرا نمی‌کردیم. امّا از آنجایی که فناوری به سرعت با زندگی ما ادغام شد و نیازهای برقی به طور تصاعدی افزایش یافت، باتری‌ها نتوانستند سرعت خود را حفظ کنند.

بله، سایز باتری و عمر باتری افزایش یافته است، ما قبل از GTA VI از شارژ بی سیم برخوردار بودیم و در برخی موارد اکنون تلفن هوشمند یا لپ‌تاپ گران قیمت شما می‌تواند با استفادۀ زیاد یک روز و نیم دوام بیاورد. امّا تکنولوژی باتری کم و بیش ثابت مانده است. بلأخره چه زمانی باتری‌هایی با عمر یک هفته‌ای دریافت می‌کنیم؟ باتری‌هایی که بعد از چند سال نیاز به تعویض ندارند، کجا هستند تا بتوانید به مرور زمان از همان کیفیت لذت ببرید؟

به اندازۀ کافی منتظر بوده‌ایم تا باتری‌ها به طور اساسی تکامل پیدا کنند و بتوانیم نگران شارژ روزانۀ دستگاه‌های خود نباشیم. ما مدام در مورد بسیاری از فناوری‌های نوپا که در آزمایشگاه‌ها مورد توجه قرار می‌گیرند می‌شنویم، امّا زمان آن رسیده است که کسی واقعاً محصولی را ارائه دهد که می‌تواند در یک تلفن هوشمند یا لپ‌تاپ مصرف‌کننده گنجانده شود تا تجربۀ ما را متحول کند.

7- اینترنت موبایل و Wifi

اینترنت موبایل و Wifi

گاهی اوقات پیام‌های واتس‌اپ ارسال نمی‌شوند.

 اینکه بگوییم اینترنت یکی از بزرگ‌ترین اختراعات تمام دوران می‌باشد، کاملاً درست است، امّا وقتی می‌گوییم که قابلیت اطمینان اینترنت همچنان در بدترین لحظات ما را ناامید می‌کند، موافق خواهید بود. اینترنت موبایل در روزهای اولیۀ اتصال EDGE یا 2G یک حیله بود، امّا با اینترنت 3G، 4G و 5G، ما به ندرت به این فکر می‌کنیم که چقدر پیشرفت کرده است.

با وجود این، تا به امروز، برخی در بسیاری از زمینه‌ها اغلب بدون اتصال به اینترنت هستند. مواقعی وجود دارد که برای انجام جست‌وجوی گوگل یا ارسال پیام واتس‌اپ مشکل پیش می‌آید. گسترش اینترنت مناسب به مناطق دوردست نیاز به کار دارد، امّا ما در مورد تجربیاتی صحبت می‌کنیم که به صورت مستقیم در وسط یکی از بزرگ‌ترین شهرهای جهان داشته‌ایم. اگر از   Wi-Fi استفاده می‌کنید به طور قطع تجربه کرده‌اید که حتی وقتی روی گوشی شما پیام “contect” می‌آید، اتصال ضعیف است.

خواه ازدحام شبکه، مشکلات سخت‌افزاری یا کمبود ISP باشد، ما حداقل چند بار در سال در تلاش هستیم تا آنلاین شویم. در سال 2024، این به نظر کمی زیاد است.

6- آفت تبلیغات

آفت تبلیغات

مسدودکننده‌های تبلیغاتی می‌توانند کارهای زیادی انجام دهند.

تبلیغات یک واقعیت اجتناب‌ناپذیر از زندگی ما هستند. آنها ما را در خیابان، در تلویزیون، از طریق رسانه‌های چاپی و بعداً به صورت آنلاین در رایانه‌های شخصی و تلفن‌های هوشمند پیدا می‌کنند. ممکن است به لطف خدمات پخش پولی از تبلیغات در تلویزیون خود فرار کنید (حتی این ممکن است به زودی کمکی نکند)، امّا در مورد تبلیغات آنلاین در رایانه و تلفن هوشمند خود چطور؟ تبلیغات در همه جا وجود دارد، در YouTube، در مرورگرهای اینترنت، داخل برنامه‌های شما، در سیستم عامل شما و حتی روی صفحه‌های قفل شما هستند.

مایکروسافت با یافتن راه‌های جدیدی برای ایجاد تبلیغات در ویندوز و سرویس‌های استریم که به تبلیغات درون محتوا مربوط می‌شوند، ابزارهای مسدودکننده تبلیغات دیگر نمی‌توانند کار زیادی انجام دهند. تماشای تبلیغات برای پشتیبانی از محتوای رایگان هنوز قابل درک است، اما اگر مجبور باشید آنها را در نرم‌افزاری که برای آن هزینه کرده‌اید تحمل کنید، به چه چیزی منجر می‌شود؟ شاید هیچ وقت تمام نشود و هرچه فناوری بیشتر تکامل یابد، شرکت‌ها راحت‌تر ما را با تبلیغات به روش‌های جدید هدف قرار می‌دهند.

5- دو نفر که همزمان با هم تماس می‌گیرند

بله، این یکی باورکردنی نیست.

این به احتمال زیاد بیش از یک بار در گذشته ذهن شما را درگیر کرده است، که چگونه وقتی شما و دوستتان همزمان با یکدیگر تماس می‌گیرید، هنوز نمی‌توانید ارتباط برقرار کنید؟ در این موارد غیر معمول امّا نه نادر، تنها چیزی که با آن مواجه می‌شوید این است که شماره مشغول می‌باشد. خوب، بله، مشغول تماس با من است. چطور است که شما فقط تماس را وصل کنید؟

رک و پوست کنده این باورکردنی نیست که زیرساخت‌های مخابراتی ما نتواند تشخیص دهد که فرد مقابل همزمان با شما تماس می‌گیرد. انجامش اینقدر سخت است؟ حتی اگر اینطور باشد، یک نفر باید روی این موضوع کار کند. چند بار اتفاق افتاده است که شما فقط تماسی را از دست داده‌اید که می‌خواهید به آن پاسخ دهید؟ و سپس شما در ثانیۀ بعد تماس می‌گیرید و متوجه می‌شوید که شماره مشغول است و آن شخص دوباره در حال تماس گرفتن با شما می‌باشد. این یک مشکل پیش پا افتاده برای حل نیست؟

4- گرم شدن بیش از حد سخت‌افزار

حتی سخت‌افزار ممتاز نیز مصون نیست.

از آنجایی که تولیدکنندگان سعی می‌کنند عملکرد بیشتری را در قالب یک فاکتور ایجاد کنند، همه چیز به‌طور قطعی خوب می‌شود. امّا نیازی به گرم شدن بیش از حد دستگاه‌ها و اجزای رایانۀ شخصی ما نیست، درست است؟ به هر حال، شرکت‌ها قرار است قبل از راه اندازی، دستگاه‌ها را تحت شرایط سخت آزمایش کنند. خوب، این همان چیزی است که انتظار داشتیم. امّا همانطور که معلوم است، همیشه این اتفاق نمی‌افتد.

چه گوشی‌های پرچم‌دار یا سخت‌افزار رایانه‌های شخصی رده بالا، هیچ چیز در برابر گرمای بیش از حد مصون نیست. (منظور از گرمای بیش از حد تا حدی است که مانع از انجام کار سخت‌افزار شما شود.) به عنوان مثال: در موارد متعدد، Pixel 7  اعلام کرده که دمای گوشی بسیار بالا است و به همین دلیل نمی‌تواند ویدیو ضبط کند و این در یک روز بسیار منظم با نور خورشید به نسبت ملایم بود.

Core i9-14900K همچنین شناخته شده است که در تنظیمات موجودی، حتی با خنک‌کنندۀ سطح بالا، از فشار حرارتی رنج می‌برد. Ryxen 7 5800X، علی‌رغم اینکه تراشۀ خاصی نیست، امّا در دمای غیرعادی بالا کار می‌کند. سخت‌افزارهای سطح بالا نباید گرفتار چنین مسائلی شوند. این پیچیدگی‌ها باید مدت‌ها قبل از اینکه سخت‌افزار به قفسه‌ها برسد، حل شود.

3- صفحۀ آبی BlueCrash

 درست مثل قبل غیرقابل توضیح است.

شاید هر کاربر رایانۀ شخصی با برنامه‌ها یا کل سیستم عامل که گهگاهی از کار می‌افتد آشنا باشد. یا بدون هیچ توضیحی به دسکتاپ بازگردانده می‌شوید، یا با صفحۀ آبی مرگ (BSOD) با کد خطای تصادفی و متنی که هیچ کمکی نمی‌کند، مواجه می‌شوید. این رفتار رایانه‌های ما از زمانی که حدود 20 سال پیش محبوب شدند، اغلب بدون تغییر باقی مانده است.

در گذشته رایانه‌ها با برنامه‌های کمتر نصب‌شده و احتمال خرابی کمتر، این مشکل  قطعاً اتفاق می‌افتاد و در حال حاضر، فقط تعداد دفعات خرابی و BSOD تغییر کرده است. این مشکلات هنوز ما را در مورد علت اصلی گیج می‌کنند (در بسیاری از موارد) و ما معمولاً سیستم خود را مجدد راه‌اندازی می‌کنیم و امیدواریم که دیگر هرگز با این مشکل مواجه نشویم. ممکن است سخت‌افزار رایانۀ شخصی پیشرفته‌تر شده باشد، امّا از خطاهای گاه به گاه مصون نیست.

2- قابلیت تعمیرپذیری دستگاه‌های الکترونیکی

 با مشکل مواجه شدید؟ شما نیاز به جایگزینی دارید.

هنگامی که برای اولین بار به رایانه‌ها، تلفن‌ها و سایر دستگاه‌های فنی دست پیدا کردیم، به ندرت احساس نیاز به جایگزینی را در صورت توقف ناگهانی داشتیم. به طور قطع شما سعی می‌کنید دستگاه خود را تحت ضمانت سازندۀ اصلی خود تعمیر کنید. امروزه کاربران بسیار بیشتر از حقوق خود آگاه هستند. امّا وقتی صحبت از قابلیت تعمیر دستگاه به میان می‌آید، این موضوع چیز زیادی را تغییر نداده است.

حتی امروزه، به جزء چند برند خاص، نمی‌توانید انتظار تعمیرپذیری زیادی را برای تلفن یا لپ‌تاپ خود داشته باشید و هر محصولی که قابل تعمیر است اغلب هزینۀ زیادی دارد. بزرگ‌ترین نام‌ها در صنعت برای افزایش هزینه‌های RMA شناخته می‌شوند، جایی که مشکلات جزئی با هزینه‌های زیاد قابل رفع هستند. صنعت، به عنوان یک کل، نیاز به سرعت بخشیدن به تلاش‌ها برای تقویت حق تعمیر دارد. تا زمانی که به آنجا نرسیدیم، بسیار مراقب باشید که سخت‌افزار گرانبهای خود را رها نکنید.

1- کابل استاندارد

USB-C اکنون Anakin Skywalker است.

طوفان کابل‌های اختصاصی سال‌ها قبل از اینکه همه متوجه شوند که باید کاری انجام شود، مشکل بزرگی بود. USB برای تبدیل شدن به استانداردی برای اتصال لوازم جانبی به رایانه در نظر گرفته شد و تا حدی کمک کرد، امّا نوع دستگاه‌هایی که ما استفاده می‌کردیم، رویکرد یکسان را دشوار می‌کرد. USB-C بعداً برای یکسان‌سازی انتقال نیرو، تحویل داده، نمایشگر و اتصال صوتی معرفی شد.

با وجود این، یک آشفتگی جدید از استانداردهای متضاد شارژ سریع و سرعت داده USB ایجاد کرد. امروزه، تعداد استانداردهای مختلف USB-C بیشتر از اینکه مشکلی را حل کند، مشکلاتی را ایجاد کرده است. به احتمال زیاد می‌توانید اکثر تلفن‌ها و لپ‌تاپ‌ها را با هر کابل USB-C شارژ کنید، امّا سرعت شارژی که دریافت می‌کنید به رتبه، کیفیت و طول کابل بستگی دارد.

حتی شارژرهای سریع USB Power Delivery (PD) کافی نیستند، شما اغلب برای حداکثر سرعت به پشتیبانی PD PPS (منبع تغذیه قابل برنامه ریزی) نیاز دارید. فهمیدن تفاوت بین USB 3.0، USB 3.1 Gen 1، USB 3.1 Gen 2، USB 3.2 Gen 2، USB 3.2 Gen 1×1، USB 3.2 Gen 1×2 و USB 3.2 Gen 2×2 تبدیل به یک سردرد شده است.

هر چه محصولات بیشتر تغییر کنند، بیشتر ثابت می‌مانند

پیشرفت‌های فناوری در دو دهۀ اخیر زندگی ما را به گونه‌ای متحول کرده است که برای افرادی از دهۀ 2000 غیرقابل باور به نظر می‌رسد. امّا موضوعی که برای آنها تکان‌دهنده می‌باشد، انبوهی از مشکلات فنی است که ما هنوز هر روز با آن روبه‌رو هستیم. بسیاری از این مشکلات نزدیک به 20 سال به شکلی وجود داشته است.

برخی از این مشکلات امکان دارد به طور مصنوعی ایجاد شوند، در حالی که برخی دیگر به سادگی موانعی هستند که ما هنوز به سختی می‌توانیم بر آنها غلبه کنیم. شاید روزی باتری‌های انقلابی به دست آوریم که ماه‌ها یا حتی سال‌ها بدون شارژ دوام می‌آورند، یا بالأخره بتوانیم به کسی که دقیقاً در همان لحظه‌ای که با او تماس می‌گیریم با ما تماس می‌گیرد، وصل شویم.

1 دیدگاه برای “۸ مشکل که تکنولوژی هنوز راه حلی برای آن ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram