ADHD می تواند منجر به افسردگی شود

یک مطالعه جدید نشان می دهد افراد مبتلا به ADHD یا اختلال بیش فعالی کمبود توجه ممکن است در معرض خطر اختلالات سلامت روان مانند افسردگی، اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) و خودکشی باشند.

به گزارش تکناک، برآوردها نشان می دهد که ADHD در حدود 3-6٪ از جمعیت بزرگسال دیده می شود.علائم این اختلال عصبی از ناتوانی در تمرکز تا تکانشگری و طبق تحقیقات جدید، مشکلات روانی بیشتر را شامل می شود.

دکتر دنیس فرویر، محقق این مطالعه گفت: مطالعه ما بینش جدیدی را در مورد شبکه پیچیده روابط بین اختلالات روانپزشکی ناشی از ADHD ارائه می دهد.

او به Health گفت: ما در تحقیق خود، رابطه ای بین ADHD و اختلال افسردگی اساسی را مشاهده کردیم. هر دو اختلال روانی ممکن است به طور جداگانه و به طور مشترک خطر اقدام به خودکشی یا اختلال استرس پس از سانحه را افزایش دهند.

فرویر توضیح داد که این مطالعه نشان داد که افزایش خطر بی اشتهایی عصبی را می توان به طور کامل به ADHD نسبت داد. از سوی دیگر، او می گوید هیچ مدرکی دال بر ارتباط علنی بین ADHD و اختلال دوقطبی، اضطراب یا اسکیزوفرنی وجود ندارد.

سوزان نوگوگوو، پرستار منطقه ای و متخصص در درمان ADHD گفت: پیامدهای بالینی ایجاب می کند که پزشکان باید بیماران مبتلا به ADHD را از نظر سایر اختلالات روانی، به ویژه آنهایی که در مطالعه گنجانده شده اند، تحت نظر داشته باشند، و اقدامات پیشگیرانه باید در صورت امکان برای آنها آغاز شود.

او گفت: این مطالعه، درمان زودهنگام و موثر ADHD را تقویت می کند، خطر ابتلا و متعاقبا بروز شدیدتر سایر بیماری های روانی را کاهش می دهد.

بررسی ارتباط بین ADHD و اختلالات سلامت روان

برای تعیین ارتباط بین ADHD و هفت اختلال سلامت روان، محققان از تکنیکی به نام تصادفی سازی مندلی (MR) استفاده کردند. فرویر MR را به عنوان ابزار قدرتمندی که از تنوع ژنتیکی برای استنباط علیت بین یک عامل خطرناک و یک نتیجه استفاده می کند، توضیح داد.

به گفته فرویر، این روش مزایای بیشتری نسبت به طرح مطالعه مشاهده‌ای معمول دارد.

تمرکز تیم تحقیقاتی بر روی ADHD و اختلال دوقطبی، اضطراب، افسردگی، بی اشتهایی، PTSD، خودکشی و اسکیزوفرنی بود. آنها متوجه شدند که داشتن ADHD به روش های زیر بر خطرات تأثیر می گذارد:

  • خطر اقدام به خودکشی را 34 درصد افزایش می دهد
  • خطر ابتلا به PTSD را 20 درصد افزایش می دهد
  • خطر بی اشتهایی را تا 28 درصد افزایش می دهد

علاوه بر این، محققان متوجه شدند که داشتن افسردگی شدید خطر اقدام به خودکشی را تا 42 درصد و PTSD را تا 67 درصد افزایش می دهد.

فرویر گفت: نتایج ما به نیاز به درمان زودهنگام متناسب با بیمار اشاره دارد. از دیدگاه پزشک، لازم است بیماران مبتلا به ADHD از نظر علائم اولیه بیماری های روانی تحت نظر باشند و در صورت لزوم، اقدامات پیشگیرانه برای آنها آغاز شود.

مهم است که هیچ علامتی از خود بیماری گرفته تا عواقب احتمالی آن را دست کم نگیریم و به موقع از متخصص کمک بگیریم.

این غیرمعمول نیست که افراد در صورت داشتن یک بیماری اولیه، دچار بیماری های روانی ثانویه شوند. همین امر در مورد افراد مبتلا به ADHD نیز صادق است.ADHD ممکن است کسی را از زندگی کردن باز دارد. این مسئله می تواند منجر به یک مشکل سلامت روان ثانویه مانند افسردگی شود.

اگر یک فرد جوان مبتلا به ADHD تشخیص داده شده باشد و علائم به طور قابل توجهی بر زندگی روزمره او تاثیر بگذارد، و او از این موضوع آگاه باشد، این موضوع  می تواند منجر به کاهش عزت نفس، مشکلات رفتاری و مشکلات بیشتر سلامت روانی مانند افسردگی و اضطراب در او شود.

عکس آن نیز صادق است. اگر یک فرد جوان افسرده یا مضطرب است، و همچنین به ADHD  مبتلا شده است، علائم ADHD می تواند بر روند درمان افسردگی یا اضطراب او تأثیر بگذارد، به ویژه از آنجایی که حافظه کاری و مهارت های عملکرد اجرایی کلی معمولاً تحت تأثیر ADHD قرار می گیرند.

محیط شخصی نیز می تواند در این زمینه نقش داشته باشد.بیش از 90 درصد از افراد مبتلا به ADHD ، این اختلال را از والدین خود به ارث برده اند. حتی تجربیات در کار یا مدرسه می تواند منجر به بروز بیماری دیگر سلامت روان برای افراد مبتلا به ADHD شود.

یکی از چالش‌ها این است که اکثر مربیان و والدین رفتار کودک را بر اساس خلاقیت و اشتیاق ارزش می‌دهند. بنابراین،پ در آن سال‌های اولیه، کودکان مبتلا به ADHD اغلب مورد بی مهری قرار می‌گیرند و همه ما می‌دانیم که انزوای اجتماعی و طرد شدن از طرف همسالان، عوامل قوی افسردگی هستند. این امر به طور ویژه ای در نوجوانان صادق است.

کاهش خطر ابتلا به اختلالات روانی بیشتر

در مورد کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های روانی برای افراد مبتلا به ADHD، درمان و آموزش روانی باید در صدر فهرست قرار گیرند.

ارتباط با یک تیم ماهر و با تجربه از متخصصان سلامت روان می‌تواند دیدگاه‌ها و راه‌حل‌های متعددی را ارائه دهد که همگی با بیمار برای رسیدن به بهترین نتیجه همکاری می‌کنند.

همچنین اصلاح سبک زندگی می تواند به کاهش خطر ابتلا به بیماری های همزمان کمک کند.

افراد مبتلا به ADHD باید بر روی عوامل سبک زندگی تمرکز کنند که بر سلامت روان و بهزیستی کلی آنها تأثیر می گذار. این عوامل شامل خواب کافی، داشتن یک رژیم غذایی خوب، تکنیک های مدیریت استرس، ورزش منظم و داشتن دوستان خوب است.

همچنین مهم است که با پزشک خود در مورد علائم خود، نحوه تأثیر آنها بر زندگی شما و هر سابقه پزشکی مرتبط دیگر، صریح و صادق باشید.

به عنوان مثال، شما می توانید دفترچه ای از علائم خود و چگونگی تأثیر آنها بر زندگی خود نگه دارید و سپس آنها را با پزشک خود در میان بگذارید.

مشتاق باشید تا گزینه‌های درمانی مختلف را امتحان کنید تا زمانی که گزینه‌ای را که برای شما مفید است بیابید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.