تولید برق با توربین‌های دیواری

تولید برق با توربین‌های دیواری

تیمی از محققان در حال کار بر روی یک دیوار توربین بادی چرخشی مدولار به نام Airiva هستند و قرار است برای نصب بر روی ساختمان‌ها و زیرساخت‌های شهری ساخته می‌شود تا بتواند برق تولید کند.

به گزارش تک‌ناک، از زمان افشای کانسپت دیوار مولد انرژی در سال 2021، طراحی به نام جویی دوچت بر روی اجرای این ایده کار می‌کند. این ایده در سال 2021 شکل گرفت که ساخت دیواری مسحورکننده از 25 توربین با محور عمودی را شامل می‌شد، که هر کدام به یک ژنراتور برای حداکثر توان خروجی 10 کیلووات متصل بودند.

این ایده خیلی جذاب به‌نظر می‌رسد، امّا طبیعت متناوب باد می‌تواند تولید انرژی روزانۀ 240 کیلووات ساعت را به بخشی از آن کاهش دهد که ما 84 کیلووات ساعت را بر اساس میانگین ظرفیت سه پرۀ عظیم توربین‌های زمینی در آمریکا تخمین زدیم. حتی این رقم نیز با توجه به اینکه توربین‌های محور عمودی کارایی کمتری نسبت به آن توربین‌های عظیم با محور افقی دارند، بسیار بی‌نظیر است.

چند سال بعد، دوچت و شرکا، 16 پیکربندی تیغه را بر روی چهار، سپس دو و سپس بر روی یک طرح مارپیچ تغییر دادند و آزمایش کردند. اصلاحات بیشتری با سیستم Airiva دنبال شد که اکنون از توربین‌های قابل‌توجهی تشکیل شده است که شامل دو بخش 1.05 x 2.1 x 2.1 متر به اضافۀ یک واحد هاب انتهایی می‌شود، که محل کنترل‌ها، سیستم‌های ارتباطی و مدیریت قدرت است.

هر واحد دارای هشت توربین است و تخمین زده می‌شود که می‌تواند سالانه حدود 2200 کیلووات ساعت تولید برق داشته باشد، هر چند مقدار زیادی نیست، امّا به طور قطع می‌تواند به کاهش هزینه‌های انرژی خانگی کمک کند. Fast Company گزارش می‌دهد که یک خانه با اندازۀ متوسط ​​در ایالات متحده به پنج واحد از این قبیل توربینن نیاز دارد تا 100 درصد برق مورد نیاز توسط این سیستم برآورده شود.

همان بررسی اجمالی نشان می‌دهد که منازل مسکونی بازار اصلی سیستم Airiva نیستند. چندین واحد از این توربین‌ها می‌توانند در امتداد بزرگراه‌ها یا پل‌ها به‌هم زنجیر شوند. با این توربین‌ها شرکت‌ها یا دانشگاه‌ها نیز ممکن است بتوانند تأسیسات بزرگ‌تری، مانند: فرودگاه‌ها، بندرها، مراکز حمل‌ونقل و غیره را در خود جای دهند.

دوچت در پست اخیر لینکدین خود گفت: Airiva یک سیستم انرژی باد ماژولار، مقیاس‌پذیر و هوشمند است که از مجموعۀ توربین‌های بادی عمودی در یک چارچوب معاصر تشکیل شده است. طراحی مرتفع این توربین‌ها نقش معنی‌داری در پذیرش آنها دارد و در معماری و زیرساخت‌های مناظر شهری و حومه‌ای ما ادغام می‌شود تا انرژی پاک را به محل زندگی و کار ما نزدیک‌تر کند.

این شرکت هنوز در مرحلۀ ساخت نمونۀ اولیۀ  Airiva است، امّا انتظار می‌رود در نیمۀ دوم سال جاری و پیش از افتتاح دفتر سفارش در سال 2025، آزمایش‌های مربوط به مشتریان را آغاز کند. اگرچه در حال حاضر هیچ ارقامی به اشتراک گذاشته نشده است، وب‌سایت Airiva بیان می‌کند که LCOE یا هزینۀ تولید برق تمام شدۀ هدفمند شرکت، هم در داخل و هم در سطح بین‌المللی در برابر سایر منابع انرژی توزیع‌شده در مقیاس کوچک‌تر، رقابتی خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram