شرکت AMD ابرکامپیوتر هوش مصنوعی با ۱/۲میلیون پردازنده گرافیکی می سازد

شرکت AMD ابرکامپیوتر هوش مصنوعی با ۱/۲میلیون پردازنده گرافیکی می سازد

AMD در حال برنامه‌ریزی برای ساخت ابرکامپیوتر هوش مصنوعی با 1/2میلیون پردازنده‌ی گرافیکی است که به آن اجازه می‌دهد تا با غول هوش مصنوعی انویدیا رقابت کند.

به‌گزارش تک‌ناک، با‌توجه‌به رشد نجومی تقاضا برای توان محاسباتی بیشتر در مراکز داده، AMD اعلام کرده است که درخواست‌های جدی برای ساخت خوشه‌های هوش مصنوعی باورنکردنی با 1/2میلیون پردازنده گرافیکی و حتی بیشتر دریافت کرده است.

این اعتراف AMD حاصل بحثی مفصل بین نشریه‌ی The Next Platform و فارست نورود، نایب‌رئیس اجرایی و مدیر‌کل بخش راهکارهای مراکز داده AMD، درباره‌ی آینده این شرکت در حوزه‌ی مراکز داده است. یکی از شوکه‌کننده‌ترین پاسخ‌ها در این مصاحبه به بزرگ‌ترین خوشه‌ی آموزشی هوش مصنوعی مربوط بود که به‌طور جدی در حال بررسی است.

تامزهاردور می‌نویسد که وقتی از فارست نورود پرسیده شد که «آیا AMD برای خوشه‌هایی به بزرگی 1/2میلیون پردازنده‌ی گرافیکی سفارش دریافت کرده است یا خیر؟»، او پاسخ داد که این ارزیابی عملاً انجام شده است.

1/2میلیون پردازنده‌ی گرافیکی عددی عجیب‌و‌غریب است! خوشه‌های آموزشی هوش مصنوعی معمولاً با چند‌هزار پردازنده‌ی گرافیکی ساخته می‌شوند که از‌طریق اتصالات پرسرعت به چندین رک سرور یا حتی کمتر متصل می‌شوند. در‌مقابل، ایجاد یک خوشه‌ی هوش مصنوعی با 1/2میلیون پردازنده‌ی گرافیکی تقریباً غیرممکن به‌نظر می‌رسد.

می‌توانیم تصور کنیم کسی که بخواهد خوشه‌ی هوش مصنوعی با بیش از یک‌میلیون پردازنده‌ی گرافیکی بسازد، با چه مشکلاتی روبه‌رو خواهد شد. تأخیر و مصرف برق و خرابی اجتناب‌ناپذیر سخت‌افزار، تنها چند نمونه از مشکلاتی هستند که به ذهن خطور می‌کنند.

کارهای هوش مصنوعی به تأخیر، به‌ویژه تأخیرهای ناشی از بسته‌های انتهایی صف (Tail Latency) و داده‌های پرت (Outliers) بسیار حسا‌س‌اند که در آن‌ها انتقال برخی داده‌ها بسیار بیشتر از سایرین طول می‌کشد و کل فرایند را مختل می‌کند.

علاوه‌بر‌این، ابرکامپیوترهای امروزی باید خرابی‌های پردازنده‌ی گرافیکی یا سایر سخت‌افزارها را کاهش دهند که در مقیاس آن‌ها هر چند ساعت یک بار اتفاق می‌افتد،. این مسائل با رسیدن به مقیاسی 30 برابر بزرگ‌تر از بزرگ‌ترین خوشه‌های شناخته‌شده‌ی فعلی بسیار حادتر خواهد شد.

این مسئله قبل از آن است که حتی به تأمین برق مورد‌نیاز برای چنین هدف جسورانه‌ای بپردازیم که به‌اندازه‌ی یک نیروگاه هسته‌ای است. حتی قدرتمندترین ابرکامپیوترهای جهان هم به میلیون‌ها پردازنده‌ی گرافیکی ارتقا نمی‌یابند. برای مثال، سریع‌ترین ابرکامپیوتر عملیاتی حال‌حاضر، فرانتیر، فقط 37,888 پردازنده‌ی گرافیکی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram