شرکت AMD کامپایلر منبع‌باز Peano را رونمایی کرد

شرکت AMD کامپایلر منبع‌باز Peano را رونمایی کرد

شرکت AMD پروژه‌ی جدید Peano را رونمایی کرد. این کامپایلر LLVM منبع‌بازی است که به‌طور خاص برای پردازنده‌های AI Ryzen طراحی شده است.

به‌گزارش تک‌ناک، با جلب توجهات به هوش مصنوعی در بخش کامپیوترهای شخصی، روند استفاده از موتورهای اختصاصی هوش مصنوعی (NPUها) در پردازنده‌های پیشرفته به امری عادی تبدیل شده و هر شرکتی در حال رقابت برای دستیابی به بیشترین نرخ TOPS (مقیاسی برای قدرت پردازش هوش مصنوعی) است.

در‌این‌میان، AMD با معرفی پروژه‌ای به نام کامپایلر منبع‌باز Peano امکان استفاده‌ی بهینه‌تر از منابع و بهره‌گیری از زبان‌های برنامه‌نویسی موجود برای توسعه‌ی برنامه‌هایی را فراهم می‌کند که از پردازنده‌های AI Ryzen نیرو می‌گیرند.

کامپایلر LLVM جدید تیم قرمز به‌طور خاص برای موتورهای هوش مصنوعی Ryzen طراحی شده است. به‌زبان ساده، کامپایلر LLVM اختصاصی با بهره‌گیری از زبان‌های برنامه‌نویسی و ابزارهای موجود برای توسعه‌دهندگان، به استفاده‌ی کارآمدتر از منابع و امکان توسعه‌ی برنامه‌هایی کمک می‌کند که می‌توانند قدرت پردازشی این موتورهای هوش مصنوعی را به‌کار بگیرند.

استفن نئودورفر از AMD پروژه‌ی مذکور را این‌چنین توصیف می‌کند:

از طرف AMD از متن‌باز‌کردن بک‌اند LLVM برای پردازنده‌های موتور هوش مصنوعی AMD/Xilinx خوشحالم. این پردازنده‌ها در تعدادی از دستگاه‌ها ازجمله SoCهای Ryzen AI وجود دارند. در‌حال‌حاضر، مخزن مذکور روی پشتیبانی از معماری AIE2 تمرکز دارد که شتاب‌دهنده‌های XDNA در دستگاه‌های Phoenix و Hawk Point پیاده‌سازی کرده‌اند.

توجه کنید که این شتاب‌دهنده‌ها شامل مجموعه‌ای از پردازنده‌ها هستند؛ در حالی که بک‌اند LLVM تنها از یک پردازنده پشتیبانی می‌کند. پشتیبانی از کل دستگاه در ابزارهای متن‌باز مبتنی‌بر MLIR در‌دسترس است.

در‌حال‌حاضر، کامپایلر Peano LLVM با Phoenix و Hawk Point ای‌ام‌دی سازگار است؛ در‌حالی‌که پشتیبانی برای APUهای جدید Ryzen AI 300 در حال انجام است.

Phoronix اهمیت متن‌باز‌بودن Peano و چگونگی امکان توسعه‌ی گسترده‌ی مرتبط با موتورهای هوش مصنوعی Ryzen را برجسته کرده و این امر تضمین‌کننده‌ی پیشرفت سریع پلتفرم و پذیرش گسترده‌تر اکوسیستم است.

دراین‌بین، باید به این نکته نیز توجه کرد که رقیب AMD، اینتل، هم‌زمان با معرفی سری Meteor Lake، درایور هسته‌ی IVPU خود را عرضه کرده است؛ بنابراین، از‌نظر فعال‌سازی تیم قرمز کمی عقب است.

موتورهای اختصاصی هوش مصنوعی مانند XDNA از AMD و VPUs اینتل نقش مهمی در شکل‌دهی بازارهای کامپیوتر نسل بعدی ایفا خواهند کرد و تأثیرات آن با روایت هوش مصنوعی در کامپیوترهای شخصی فعلی مشهود است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram