AMD: ما باعث تمرکز انویدیا روی برنامه‌ هوش مصنوعی‌اش شدیم

AMD: ما باعث تمرکز انویدیا روی برنامه‌ هوش مصنوعی‌اش شدیم

عرضه‌ی پردازنده‌های گرافیکی Instinct شرکت AMD باعث شده است تا انویدیا با قدرت بیشتری روی برنامه‌ریزی هوش مصنوعی خود تمرکز کند.

به‌گزارش تک‌ناک، AMD ادعا می‌کند که ماهیت رقابتی پردازنده‌های گرافیکی Instinct این شرکت باعث شده است تا انویدیا با تمام قوا روی برنامه‌ریزی هوش مصنوعی خود برای مرکز داده (Data Center) متمرکز باشد؛ اما تیم قرمز در آینده قصد ندارد در این رقابت عقب‌نشینی کند. این جزئیات از مصاحبه‌ی CRN با فارست نورود (Forrest Norrod)، معاون اجرایی و مدیر‌کل بخش راه‌حل‌های مرکز داده‌ی AMD، به‌دست آمده است.

Wccftech می‌نویسد که این اتفاق نه‌تنها روی انویدیا، بلکه روی AMD و اینتل نیز تأثیر گذاشته است و هر سه شرکت با برنامه‌ی عرضه‌ی سالانهU به‌شدت در حال پیشبرد اهداف خود در حوزه‌ی هوش مصنوعی هستند. به‌نظر می‌رسد این شتاب که از سال ۲۰۲۳ آغاز شده، همچنان ادامه پیدا خواهد کرد.

فارست نورود بیان می‌کند که بخش هوش مصنوعی با سرعت زیادی در حال پیشرفت است و با تعهد لیندا سو، مدیرعامل AMD، به این بخش، آن‌ها اطمینان می‌دهند که با نوآوری‌های مداوم در هر دو بخش سخت‌افزار و نرم‌افزار، نیازهای مشتریان را برآورده کنند.

شرکت AMD در حال بهینه‌سازی مجموعه‌ی نرم‌افزاری قدرتمند ROCm برای مراکز داده و مصرف‌کنندگان بوده است و اخیراً شاهد رونمایی مجموعه‌ای گسترده از شتاب‌دهنده‌های هوش مصنوعی Instinct بوده‌ایم که در بازه زمانی ۲۰۲۴ تا ۲۰۲۶ با عناوین سری MI325 و MI350 و MI400 عرضه خواهند شد.

جالب‌ترین اظهارنظر معاون اجرایی و مدیر‌کل بخش راه‌حل‌های مرکز داده‌ی AMD درباره‌ی فشار اخیر انویدیا بود که برنامه‌ی عرضه‌ی خود را با معرفی بلک‌ول (Blackwell) در سال جاری و بلک‌ول الترا (Blackwell Ultra) در سال آینده و شتاب‌دهنده‌های نسل بعدی روبین (Rubin) به‌همراه نسخه‌ی اولترای آن به‌ترتیب در سال‌های ۲۰۲۶ و ۲۰۲۷ تسریع می‌کند.

AMD اعلام کرده است که سرمایه‌گذاری زیادی روی تحقیق‌و‌توسعه (R&D) در بخش مراکز داده انجام و تولید تراشه‌هایش را به‌طور پیوسته افزایش می‌دهد. این شرکت نمی‌خواهد مردم فکر کنند که آن‌ها فقط در‌حال‌حاضر به اعلامیه‌های انویدیا واکنش نشان می‌دهند؛ بلکه مدتی است که با انویدیا در حال رقابت هستند.

AMD هنگام صحبت درباره‌ی به‌روزرسانی‌های آینده‌ی MI325 و MI350 بیان می‌کند که این شتاب‌دهنده‌های هوش مصنوعی شکاف میان عرضه‌های انویدیا را حتی بیشتر کاهش خواهند داد. گفته می‌شود شتاب‌دهنده‌ی آینده‌ی MI325X که برای عرضه در سال جاری برنامه‌ریزی شده است، از شتاب‌دهنده‌ی Hopper H200 انویدیا پیشی می‌گیرد و در چندین جنبه با Blackwell B100 رقابت می‌کند که انتظار می‌رود اواخر امسال عرضه شود.

نسل بعدی سری MI350 با معماری CDNA 4 رقابت با بلک‌ول B200 را ادامه خواهد داد. هم سری بلک‌ول B200 انویدیا و هم سری MI350 شرکت AMD برای عرضه در بازه‌ی زمانی ۲۰۲۵ برنامه‌ریزی شده‌اند؛ بنابراین، این رقابت نزدیک و تماشایی خواهد بود.

درباره‌ی محصولات Grace Hopper و Grace Blackwell مبتنی‌بر معماری GB200 انویدیا، AMD اذعان می‌کند که بهینه‌سازی هر دو معماری پردازنده‌ی مرکزی (CPU) و پردازنده‌ی گرافیکی (GPU) کار هوشمندانه‌ای است.

آن‌ها با عرضه‌ی پردازنده‌های مرکزی EPYC (ترنتو) و پردازنده‌های گرافیکی Instinct MI250 برای ابرکامپیوتر Frontier، اولین ابرکامپیوتر عبورکننده از مرز اگزافلاپ (Exaflop) و کارآمدترین ابرکامپیوتر با قدرت محاسباتی این‌چنینی در جهان‌، پیش‌زمینه‌هایی را در این بخش ایجاد کرده‌اند.

با سری MI300A شرکت AMD بسته‌ای فشرده‌تر در قالب APU ارائه می‌دهد؛ اما همیشه تقاضا برای APU وجود ندارد. ازاین‌رو، این شرکت محصولات MI300X و MI300A را برای مشتریان خاص ارائه می‌دهد. AMD درباره‌ی اکوسیستم باز خود نیز صحبت کرده است که با پلتفرم‌های UE (اترنت فوق‌سریع) و UAL (لینک فوق شتاب‌دهنده) پشتیبانی می‌شود.

این پلتفرم‌ها به مشتریان حق انتخاب بیشتری می‌دهند و ماهیت انعطاف‌پذیری در طراحی را ارائه می‌کنند. با استفاده از این پلتفرم‌ها، مشتریان می‌توانند بدون نگرانی بابت ماهیت اختصاصی که با استفاده از انویدیا همراه است، از CPU ،GPU، شتاب‌دهنده و سایر IPها استفاده کنند.

در‌نهایت، فارست نورود به اینتل و قیمت‌های اخیراً فاش‌شده‌‌اش برای شتاب‌دهنده‌های Gaudi 3 کنایه می‌زند و می‌گوید فهرست قیمت‌ها کاملاً اتلاف وقت است. اینتل در تمامی اطلاعیه‌های مرتبط با هوش مصنوعی بر ارزش رقابتی پلتفرم‌های Gaudi خود تأکید کرده است؛ اما AMD می‌گوید که بسیار شگفت‌زده خواهد شد اگر بیش از ۱۰ درصد از محصولات هوش مصنوعی اینتل با قیمت فاش‌شده فروخته شوند و این موضوع بیشتر شبیه ترفند بازاریابی به‌نظر می‌رسد.

هر سه غول فناوری، یعنی AMD و اینتل و انویدیا، درگیر نبردی داغ برای تصاحب سهم خود از بازار هوش مصنوعی هستند. در‌حالی‌که انویدیا همچنان با سهم بازار عظیم خود پیشتاز است، به‌نظر می‌رسد AMD و اینتل تعهد جدی به این بخش دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram