اینتل با معرفی Gaudi 3 برای تراشه H100 انویدیا خط‌ونشان کشید

Gaudi 3

اینتل تراشه هوش مصنوعی Gaudi 3 را معرفی کرد. این شرکت ادعا می‌کند که گائودی 3 برای رقابت با H100 انویدیا طراحی شده و حدوداً ۵۰ درصد سریع‌تر از آن است.

به‌گزارش تک‌ناک، اینتل Gaudi 3، جدیدترین تراشه هوش مصنوعی خود را با هدف مقابله با سلطه انویدیا بر صنعت تراشه‌های هوش مصنوعی رونمایی کرد. این تراشه جدید عملکرد و بازدهی به‌مراتب بهتری از پردازنده گرافیکی H100 انویدیا را نوید می‌دهد؛ هرچند انویدیا مدل سریع‌تری به نام HGX H200 نیز دارد.

نئووین می‌نویسد که براساس ادعای اینتل، Gaudi 3 ازنظر مصرف انرژی دو برابر بهینه‌تر است و می‌تواند وظایف هوش مصنوعی را ۱/۵ برابر سریع‌تر از H100 انجام دهد. این بهبود در بازدهی می‌تواند به کاهش هزینه‌های گزاف مرتبط با آموزش مدل‌های بزرگ هوش مصنوعی کمک کند. همچنین، تراشه یادشده در قالب‌های مختلفی ازجمله پیکربندی 8 تراشه‌ای روی مادربرد و یک کارت سازگار با طراحی‌های سرور موجود اینتل عرضه می‌شود.

اینتل می‌گوید این تراشه را روی مدل‌های محبوب هوش مصنوعی از پروژه Llama 2 و Falcon متا آزمایش کرده است که نشان می‌دهد Gaudi 3 قادر به آموزش ترانسفورماتورها و اجرای برنامه‌های کاربردی پیچیده است.

طبق معیارهای اینتل، Gaudi 3 در آموزش مدل‌های زبان بزرگ مانند Llama با 7 میلیارد و 13 میلیارد پارامتر و GPT-3 با 175 میلیارد پارامتر به‌طور متوسط 50 درصد سریع‌تر است. علاوه‌بر‌این، انتظار می‌رود این تراشه هوش مصنوعی جدید برای استنتاج (استخراج اطلاعات) نزدیک به 40 درصد بازدهی انرژی بهتری از تراشه H100 داشته باشد. در تصویر زیر، مشخصات کامل گائودی 3 را می‌توانید مشاهده کنید:

Gaudi 3 ازطریق اتصال پرسرعت PCIe نسل 5 x16 به پردازنده مرکزی میزبان خود متصل می‌شود. همچنین، اینتل در حال توسعه مدل‌های خنک‌کننده مایع برای عملکرد حتی بیشتر است. این تراشه هوش مصنوعی جدی‌ترین تلاش تیم آبی (اینتل) برای رقابت با سلطه تیم سبز (انویدیا) محسوب می‌شود که سهمش از بازار تراشه‌های هوش مصنوعی حدود 80 درصد است.

اینتل با حضور مشتریانی مانند دل و اچ‌پی و سوپرمیکرو برای ساخت سرور با تراشه‌های جدید، به‌دنبال کسب سهم درخورتوجهی از بازار است. طبق اعلام این شرکت، Gaudi 3 در سه‌ماهه دوم سال 2024 برای تولیدکنندگان تجهیزات اصلی، از‌جمله دل، لنوو، اچ‌پی و سوپرمیکرو در‌دسترس خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.