چیپست‌های X870 و X870E شرکت AMD معرفی شدند

چیپست‌های X870 و X870E شرکت AMD معرفی شدند

هم‌زمان با معرفی پردازنده‌های نسل بعد Ryzen 9000 در نمایشگاه کامپیوتکس 2024، شرکت AMD چیپست‌های X870 و X870E خود را نیز رونمایی کرد.

به‌گزارش تک‌ناک، هفته‌ی گذشته، شایعه‌ای غیرمنتظره‌ درباره‌ی آماده‌سازی چیپست جدید X870 شرکت AMD برای عرضه در‌کنار پردازنده‌های سری Ryzen 9000 مطرح شد. این گزارش با در‌نظر‌گرفتن این موضوع که AMD تاکنون هیچ‌گاه از یک عدد ردشده در سیستم نام‌گذاری AM4 و AM5 خود استفاده نکرده است، کمی تعجب‌آور بود. امروز، در نمایشگاه کامپیوتکس ۲۰۲۴، با معرفی چیپست‌های جدید X870 و X870E ای‌ام‌دی صحت این شایعات را تأیید کرد.

نئووین می‌نویسد که فراتر از مسئله‌ی نام‌گذاری، AMD معمولاً با معرفی نسل جدیدی از پردازنده‌های Ryzen، سری جدیدی از چیپست‌ها را نیز عرضه می‌کند که به‌طور کلی، ویژگی‌های جدیدی به‌همراه دارند. این بار نیز تفاوتی وجود ندارد. AMD می‌گوید که چیپست جدید روی ویژگی‌هایی مانند USB4 و پشتیبانی از سرعت بیشتر رم DDR5 ازطریق EXPO تمرکز دارد.

در‌حال‌حاضر، سیستم‌های AMD به‌خوبی با سرعت رم حدود ۶۰۰۰ مگاهرتز‌بر‌ثانیه کار می‌کنند. اگرچه بهبودهای زیادی در‌زمینه‌ی مدیریت مشکلات آموزش حافظه اعمال شده است، کاربران هنوز‌هم گاهی اوقات با این مشکلات مواجه می‌شوند. این احتمال وجود دارد که پردازنده‌های جدید سری Ryzen 9000 مبتنی‌بر Zen 5 از کنترلرهای حافظه‌ی بهبودیافته و درنتیجه، توانایی مدیریت بهتر سرعت حافظه برخوردار باشند. بدیهی است که چیپست نیز در این امر نقش مؤثری ایفا می‌کند.

با عرضه‌ی این چیپست‌های جدید، تولیدکنندگان مادربورد سرانجام پشتیبانی از USB4 را به‌طور گسترده خواهند پذیرفت. در‌حالی‌که USB4 روی سوکت AM5 شرکت AMD تازگی ندارد، گزینه‌های زیادی برای طرفداران آن وجود نداشت. بنابراین، به‌نظر می‌رسد پشتیبانی از USB4 اکنون برای کاربران دسکتاپ AMD همه‌گیر خواهد شد.

فراتر از پشتیبانی گسترده‌تر از USB4، درگاه PCIe 5.0 نیز رواج بیشتری پیدا خواهد کرد؛ زیرا پیش‌از‌این، تنها مادربوردهای X670E و شاید برخی از مادربوردهای گران‌قیمت X670 سری ۶۰۰ از نسل پنجم پشتیبانی می‌کردند.

AMD درباره‌ی طول عمر پلتفرم‌های خود نیز صحبت کرده است. این شرکت از سال ۲۰۱۷ از AM4 با آپدیت‌های درایور و امنیتی و پردازنده‌های جدید پشتیبانی می‌کند. در‌واقع، AMD علاوه‌بر سری Ryzen 9000، پردازنده‌های جدید Ryzen 5000XT را هم معرفی کرده است. اگر کنجکاو هستید که AMD چه برنامه‌ای برای لپ‌تاپ‌ها دارد، این شرکت تراشه‌ی جدید Ryzen AI 300 را برای کامپیوترهای کوپایلت پلاس معرفی کرده است.

فراموش نکنید که این چیپست‌های جدید با پردازنده‌های Ryzen 7000 و APUهای ۸۰۰۰ سری G نیز کار خواهند کرد و برعکس. به‌همین‌ترتیب، پردازنده‌های Ryzen 9000 نیز با مادربوردهای قدیمی سری ۶۰۰ سازگار‌ند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram