استفاده اپل از بسته‌بندی SoIC شرکت TSMC در پردازنده M5

استفاده اپل از بسته‌بندی SoIC شرکت TSMC در پردازنده M5

اپل با هدف دستیابی به تراشه‌ای مشابه در هر دو محصول مک و سرورهای هوش مصنوعی خود، ممکن است از بسته‌بندی SoIC شرکت TSMC برای پردازنده M5 استفاده کند.

به‌گزارش تک‌ناک، اپل احتمالاً از بسته‌بندی بسیار پیشرفته‌ی SoIC شرکت TSMC در پردازنده M5 بهره ببرد. پیش‌از‌این، گفته می‌شد کوپرتینویی‌ها به‌دنبال استفاده از این فناوری هستند و حالا این احتمال وجود دارد که با معرفی پردازنده M5، از آن استفاده کند.

گزارش جدیدی ادعا می‌کند که اپل قصد دارد از تراشه‌ی سیلیکونی مشابه در هر دو محصول مک و سرورهای هوش مصنوعی خود استفاده کند و به‌نظر می‌رسد فناوری بسته‌بندی پیشرفته به دستیابی به این استراتژی کمک می‌کند.

Wccftech می‌نویسد که پیش‌تر گزارش شده بود که اپل از تراشه‌های M2 اولترا و M4 جدید برای سرورهای هوش مصنوعی استفاده خواهد کرد؛ اما طبق گزارش از دیجی‌تایمز، این شرکت برنامه‌های دیگری برای ارائه‌ی جدیدترین و قدرتمندترین تراشه‌ها به دستگاه‌های مختلف در نظر گرفته است.

شرکت TSMC بسته‌بندی SoIC را اولین‌بار در سال ۲۰۱۸ معرفی کرد که امکان چینش تراشه‌ها به‌صورت سه‌بعدی را فراهم می‌کند. این فناوری در‌مقایسه‌با طراحی دو‌بعدی تراشه، مدیریت حرارتی بهتر و کاهش نشتی جریان و عملکرد الکتریکی بهتری را به‌ارمغان می‌آورد.

از اواخر سال ۲۰۲۳، مشخص شد که اپل روی پردازنده M5 کار می‌کند. افشاگری جدیدی حاکی از آن است که همین سیستم-روی-چیپ (SoC) مدل‌های به‌روزرسانی‌شده‌ی آیپد پرو ۱۱ و ۱۳ اینچی را نیز نیرو خواهد بخشید. هنوز مشخص نیست که اپل قصد دارد از همان فناوری بسته‌بندی برای نسخه‌ای به‌کاررفته در آیپدهای مدل ۲۰۲۴ خود استفاده کند یا خیر.

با‌این‌حال، یک موضوع قطعی است: استراتژی اپل برای استفاده از سیلیکون (تراشه) مشابه در چندین دسته محصول، مزایای اقتصادی نیز به‌همراه دارد. بدین‌ترتیب، تیم‌های اپل زمان و منابع بی‌شماری را صرف طراحی و تکمیل تراشه‌ی جدید نمی‌کنند و می‌توانند تراشه‌ی فعلی را برای تأمین نیروی محرکه‌ی انواع محصولات ارتقا دهند.

پردازنده M5 می‌تواند به‌عنوان دروازه‌ای برای اپل نیز عمل کند تا نیازمندی‌های سخت‌افزاری سرورهای هوش مصنوعی را برای آینده تضمین کند. همان‌طور‌که می‌دانید، محاسبات ابری به توان پردازشی فراوانی نیاز دارد و با انتظار انتشار «هوش مصنوعی اپل» (Apple Intelligence) در اواخر سال جاری، این شرکت پیش‌بینی می‌کند که هوش مصنوعی مولد (generative AI) به‌قدری گسترش یابد که SoCهای M2 اولترا و M4 به محدودیت تبدیل شوند.

گفته می‌شود پردازنده M5 در مرحله‌ی تولید آزمایشی است و تولید انبوه آن امکان دارد در سال ۲۰۲۵ یا ۲۰۲۶ اتفاق بیفتد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram