اوج گیری دوباره قیمت بیت کوین با عبور از مرز 65 هزار دلار

قیمت بیت کوین لحظاتی پیش با رسیدن به بالاترین رقم چند ساله اخیر یعنی ۶۵ هزار دلار، بالاترین ارزش تاریخی خود را در برابر یورو ثبت کرد.

به گزارش تک‌ناک،بر اساس داده‌های تریدینگ‌ویو، بیت‌کوین در ساعت 11:30 صبح به قیمت ۶۰ هزار و ۳۹۳ یورو رسید که حدود ۵ درصد نسبت به پایین‌ترین قیمت روزانه خود یعنی ۵۷ هزار و ۵۲۱ یورو افزایش یافته بود. در زمان نگارش این متن، بیت‌کوین با قیمت ۵۹ هزار و ۹۸۱ یورو معامله می‌شود که تقریبا ۵۶ درصد نسبت به ابتدای سال جاری افزایش یافته است.

بیت‌کوین پیش از رسیدن به قیمت ۶۰ هزار یورو، رکوردهای دیگری را نیز شکست. در تاریخ ۲۸ فوریه، بیت‌کوین برای اولین بار رکورد قیمتی حدود ۵۳ هزار یورو را که در اواخر سپتامبر ۲۰۲۱ ثبت شده بود، شکست.

بیت‌کوین در سال ۲۰۲۴ موفق به شکستن رکوردهای قیمتی خود در برابر ارزهای فیات متعددی از جمله یوآن چین، که بزرگترین ارز فیات جهان از نظر ارزش بازار است، شده است.

بر اساس داده‌های وبسایت XE، بیت‌کوین در اواخر فوریه رکورد قیمتی خود در برابر یوآن را با عبور از قیمت ۴۱۴ هزار یوآن شکست. در زمان نگارش این متن، هر بیت‌کوین معادل ۴۶۷ هزار و ۵۰۶ یوآن است.

digikala

به گفته Balaji Srinivasan ، سرمایه‌گذار و مدیر اسبق مالی کوین‌بیس، تا تاریخ ۲۸ فوریه، بیت‌کوین در بیش از ۳۰ کشور از جمله چین، هند، ژاپن، کره جنوبی و آرژانتین بالاترین قیمت تاریخی خود را ثبت کرده است.

با رسیدن قیمت بیت کوین به ۶۵ هزار دلار، این ارز دیجیتال هنوز نتوانسته در برابر برخی از ارزهای فیات مانند دلار آمریکا، پوند انگلیس، فرانک سوئیس، رئال برزیل و پزوی مکزیک رکوردهای جدیدی ثبت کند.

ارز فیات نوعی پول است که توسط دولت یا بانک مرکزی صادر می‌شود و پشتوانه آن هیچ کالای فیزیکی مانند طلا یا نقره نیست. به عبارت دیگر، ارزش این نوع ارز به دلیل حکم و اعتبار دولت یا بانک مرکزی صادرکننده آن است و نه به دلیل کالای خاصی که پشتوانه آن باشد.

در زمان نگارش این متن، بیت‌کوین با قیمت ۶۵ هزار دلار معامله می‌شود که تقریبا ۶ درصد پایین‌تر از بالاترین قیمت تاریخی خود یعنی ۶۹ هزار دلار است که در نوامبر ۲۰۲۱ در صرافی کوین‌بیس ثبت شده بود.

به گفته سم ووترز، مدیر بخش بازاریابی ریور اینتلیجنس، پزوی مکزیک بلندپروازانه‌ترین هدف بیت‌کوین برای شکستن رکورد است. بر اساس داده‌های وبسایت XE، در زمان نگارش این متن، هر بیت‌کوین با ۱.۱ میلیون پزوی مکزیک معامله می‌شود که تقریبا ۲۴ درصد کاهش نسبت به رکورد قبلی خود در حدود ۱.۴ میلیون پزوی مکزیک است که در نوامبر ۲۰۲۱ ثبت شده بود.

بیت‌کوین پس از راه‌اندازی صندوق‌‌های قابل معامله‌پذیر مبتنی بر بیت‌کوین (ETF) در ایالات متحده در ۱۱ ژانویه ۲۰۲۴، در حال شکستن رکوردهای قیمتی خود در برابر ارزهای فیات مختلف است. پس از راه‌اندازی، تا تاریخ ۱ مارس، صادرکنندگان صندوق‌های قابل معامله‌پذیر مبتنی بر بیت‌کوین دست‌کم ۳۴۰ هزار بیت‌کوین خریداری کرده‌اند، که فروش گسترده بیت‌کوین توسط صندوق اعتماد بیت‌کوین گری‌اسکیل را شامل نمی‌شود.

digikala

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.