تغییر کفه شاخص ترس و طمع رمزارزها به‌نفع ترس

تغییر کفه شاخص ترس و طمع رمزارزها به‌نفع ترس

داده‌های برگرفته از پایگاه‌های مرجع نشان می‌دهد که شاخص ترس و طمع رمزارزها به کمترین سطح خود از ژانویه‌ی ۲۰۲۳ به این سو رسیده است.

به‌گزارش تک‌ناک، داده‌های کوین‌گلس نشان می‌دهد که شاخص ترس و طمع رمزارزها به عدد ۳۰ کاهش یافته که نشان‌دهنده‌ی تغییر جوّ حاکم بر بازار از طمع به ترس است. گفتنی است که این شاخص در یک سال اخیر، بیشتر در محدوده‌ی خنثی تا طمع قرار داشت.

همان‌طور‌که احتمالاً می‌دانید، شاخص ترس و طمع احساسات حاکم بر بازار را اندازه‌گیری می‌کند. این شاخص پس از وقوع هاوینگ بیت کوین، شاهد نوسان‌های چشمگیری بوده است.

داده‌های برگرفته از الترناتیو به‌نقل از کریپتواسلیت نیز نشان می‌دهد که این شاخص در مارس ۲۰۲۴ در اوج خود به عدد ۷۰ رسیده بود. در آن زمان، تب بازار صعودی به‌شدت داغ شده بود و همگان ثبت قله‌های قیمتی تازه را انتظار می‌کشیدند.

شاخص ترس و طمع

بااین‌حال، روند نزولی اخیر که از اوایل ماه ژوئن آغاز شده و به افت پیاپی قیمت‌ها در بازار رمزارزها دامن زده است، باعث شده تا کفه‌ی ترس در شاخص ترس و طمع سنگین‌تر شود.

شاید بتوان گفت که عوامل اقتصاد کلان و تحولات نظارتی ازجمله عواملی‌اند که باعث شده‌اند سرمایه‌گذاران کمی محتاط شوند و با دیده‌ی تردید به رشد قیمت دارایی‌های رمزارزی نگاه کنند.

شاخص ترس و طمع

روی‌هم‌رفته باید گفت که وقتی شاخص یادشده در محدوده‌ی ترس قرار می‌گیرد، فرصت‌های مناسبی برای ورود به بازار و اقدام به سرمایه‌گذاری پدید می‌آید. پایش این شاخص می‌تواند سرنخ‌های خوبی برای تحلیل روان‌شناسانه‌ی رفتار حاکم بر معامله‌گران دراختیار بگذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram