استفاده از هوش مصنوعی گوگل برای جست‌وجو شاید رایگان نباشد

گوگل ممکن است به‌زودی برای ویژگی‌های جست‌وجوی مبتنی‌بر هوش مصنوعی، هزینه دریافت کند و آن‌ها را بخشی از سرویس اشتراک پریمیوم خود، یعنی گوگل وان، قرار دهد.

به‌گزارش تک‌ناک، گوگل همیشه موتور جست‌وجوی خود را به‌رایگان ارائه داده است. این موضوع حتی زمانی‌که اهالی مانتین‌ویو اضافه‌کردن محتوای تولید‌شده با هوش مصنوعی به موتور جست‌وجوی خود را شروع کردند، با نمایش پاسخ‌های کامل به‌صورت لحظه‌ای، همچنان برقرار بود.

به‌نقل از فایننشیال تایمز، گوگل در حال‌ کار روی افزودن برخی از قابلیت‌های جست‌وجوی مبتنی‌بر هوش مصنوعی به سرویس‌های اشتراک پریمیوم است. این امر ممکن است به‌معنای قرار‌دادن بخشی یا همه قابلیت‌های SGE پشت دیوار پرداخت باشد.

با‌توجه‌به اطلاعات کنونی، به‌احتمال زیاد این قابلیت بخشی از بسته‌ موجود «گوگل وان» خواهد شد که درحال‌حاضر، شامل اشتراک هوش مصنوعی برای دسترسی به Gemini Pro و قابلیت‌های هوش مصنوعی درون Workspace است.

این احتمال وجود دارد که گوگل فقط برخی از قابلیت‌های پیشرفته SGE مانند تولید تصویر یا پرسش‌های دنباله‌دار را پولی کند. درهر‌صورت، طبق گزارش‌ها حتی با استفاده از پلن هوش مصنوعی پولی برای جست‌وجو، همچنان تبلیغات نمایش داده خواهند شد. این موضوع نشان می‌دهد که گوگل بیشتر از تجربه بدون تبلیغ، ارزش ویژه‌ای برای قابلیت‌های هوش مصنوعی قائل است.

دلیل این تغییر احتمالی مشخص نیست؛ اما شاید گوگل به‌دنبال راهی سرراست برای تأمین هزینه فناوری گران‌قیمت هوش مصنوعی تولیدی است که به قدرت پردازش و انرژی بسیار بیشتری از جست‌وجوی معمولی نیاز دارد.

از زمان ظهور ChatGPT شرکت OpenAI، گوگل در تلاش بوده است تا پاسخی واضح برای آن پیدا کند. این شرکت مدت‌هاست روی محصولات هوش مصنوعی مولد خود کار می‌کند؛ اما همچنان از موفقیت یک‌شبه‌ OpenAI با محصولش غافل‌گیر شده است. به‌نظر می‌رسد بعد از یک سال پرهیاهو که شامل آزمایش‌های مختلفی مانند بارد بود، گوگل به‌آرامی و به‌طور قطع در حال پیدا‌کردن مسیری برای پیشبرد استراتژی هوش مصنوعی خود است.

درحال‌حاضر، گوگل اعلام کرده است که محصولی برای رونمایی ندارد؛ اما این احتمال وجود دارد که تا کنفرانس سالانه توسعه‌دهندگانش (Google I/O) که در ۱۴ می ۲۰۲۴ برگزار می‌شود، از اظهارنظر عمومی درباره آینده محصول اصلی‌اش صرف‌نظر کند. انتظار می‌رود در این رویداد مهم، گوگل درباره اندروید ۱۵ و تمام برنامه‌های آینده‌اش برای تلاش‌های هوش مصنوعی خود نیز اطلاعات بیشتری به ما ارائه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.