گوگل اضافه‌شدن ۱۱۰ زبان جدید به گوگل ترنسلیت را تأیید کرد

گوگل اضافه‌شدن ۱۱۰ زبان جدید به گوگل ترنسلیت را تأیید کرد

گوگل با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که پشتیبانی از ۱۱۰ زبان جدید را به گوگل ترنسلیت اضافه می‌کند. پیش‌از‌این، مترجم گوگل از ۱۳۳ زبان پشتیبانی می‌کرد.

به‌گزارش تک‌ناک، گوگل ترنسلیت به‌لطف هوش مصنوعی ۱۱۰ زبان جدید یاد گرفت و مجموع تعداد زبان‌های تحت‌پشتیبانی‌اش به ۱۴۳ زبان رسید.

مدل هوش مصنوعی زبان شرکت گوگل با نام PaLM 2 به گوگل ترنسلیت در یادگیری این زبان‌های جدید کمک کرده است. این مدل به‌طور ویژه در یادگیری زبان‌های مرتبط با‌هم عملکرد خوبی داشته است.

به‌عنوان‌ مثال، به‌گفته‌ی ایساک کسوِل (Isaac Caswell)، این مدل در یادگیری زبان‌هایی نزدیک به هندی مانند آوادی (Awadhi) و مارادی (Marwadi) و نیز زبان‌های کریول فرانسوی مانند کریول سیشلی (eychellois Creole) و کریول موریتیوسی (Mauritian Creole) موفق بوده است.

کسوِل می‌افزاید زبان کانتونی (Cantonese) که برای مدت‌ها یکی از پرتقاضاترین زبان‌ها برای مترجم گوگل بوده است، در فهرست زبان‌های جدید پشتیبانی‌شده‌ی گوگل ترنسلیت قرار دارد.

او توضیح می‌دهد ازآنجا‌که نوشتار کانتونی اغلب با ماندارین (Mandarin) هم‌پوشانی دارد، یافتن داده و آموزش مدل‌ها برای این زبان دشوار است. کسوِل همچنین اشاره می‌کند که حدود یک‌چهارم از زبان‌های جدید متعلق به قاره‌ی آفریقا هستند.

کسوِل در مصاحبه‌ای با وب‌سایت ورج، بیان می‌کند که اکثر این زبان‌های جدید را حداقل یک‌میلیون نفر صحبت می‌کنند؛ درحالی‌که چندین زبان‌ را نیز صدها‌میلیون نفر تکلم می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram