تولید انبوه تراشه Tensor G5 گوگل برعهده شرکت TSMC خواهد بود

تولید انبوه تراشه Tensor G5 گوگل برعهده شرکت TSMC خواهد بود

به‌نظر می‌رسد گوگل برای تولید نسل بعدی پردازنده‌های Tensor خود، یعنی Tensor G5، با TSMC همکاری خواهد کرد. این پردازنده قرار است در سری پیکسل ۱۰ گوگل به‌کار گرفته شود.

به‌گزارش تک‌ناک، Tensor G5 اولین چیپست اختصاصی واقعی گوگل خواهد بود که تولید انبوه آن را شرکت TSMC برعهده خواهد داشت و در سال ۲۰۲۵ در ساخت سری پیکسل ۱۰ به‌کار برده خواهد شد. در گذشته، شواهد کافی وجود نداشت که این غول تبلیغاتی و غول صنعت نیمه‌رسانا با‌هم همکاری کنند؛ اما طبق تازه‌ترین خبرها، شواهد کافی وجود دارد که سامسونگ مسئول ساخت Tensor G5 نخواهد بود.

Wccftech می‌نویسد تصویر زیر ثابت می‌کند که گوگل با TSMC همکاری کرده است. Android Authority این اطلاعات را ازطریق پایگاه داده عمومی دردسترس پیدا کرده است. هر شرکتی که کالا را وارد یا خارج از کشور می‌کند، باید محتوا و ارزش آن کالاها را اعلام کند. برخی از مناطق این جزئیات را با طرف‌های ثالث به‌اشتراک می‌گذارند و آن اطلاعات در پایگاه‌های داده مختلف فهرست می‌شود.

به‌احتمال زیاد این موضوع به نشریه‌ی مذکور اجازه داده است تا اطلاعاتی را به‌دست آورد که در تصویر زیر نشان داده شده است؛ تصویری که صورت‌حساب حمل‌ونقل نمونه‌ی اولیه‌ی Tensor G5 گوگل را نمایش می‌دهد. با‌این‌حال، در هیچ کجای نتایج اصطلاح «Tensor G5» یا چیزی شبیه به آن ذکر نشده است؛ پس چگونه می‌دانیم که دقیقاً به چیپست بعدی گوشی هوشمند گوگل اشاره می‌کند؟ عبارت اختصاری LGA که در جدول «شرح کالا» وجود دارد، نام رمز کوتاه‌شده G5، یعنی «Laguna Beach» است.

گوگل ممکن است برای جلوگیری از پوشش خبری اطلاعاتی از‌این‌قبیل در این گزارش‌ها، با استفاده از چنین اختصاراتی سعی کرده باشد تا ردپای خود را پنهان کند؛ اما این بار چندان خوش‌‌اقبال نبوده است. ویرایش چیپ «A0» است و این یعنی اولین نسخه‌ی موجود از این سیلیکون است و به‌احتمال زیاد در وضعیت نامناسبی قرار دارد.

علاوه‌بر‌این، «NPI-OPEN» مدرکی دیگر است که نشان می‌دهد این نمونه‌ای بسیار اولیه از Tensor G5 و طبق «SLT» که آزمایشی در سطح سیستم است، نشان می‌دهد که SoC مذکور به‌نوعی تأیید شده است.

در تصویر بالا، عبارت ۱۶ گیگابایت رم به‌چشم می‌خورد و این یعنی گوگل قصد دارد رم زیادی را در سری پیکسل ۱۰ خود تعبیه کند. پیش‌ازاین، گفته شده بود که پیکسل ۹ پرو با ۱۶ گیگابایت رم عرضه می‌شود؛ بنابراین، کاملاً منطقی است که پیکسل ۱۰ پرو نیز از این میزان رم بهره‌مند شود. با نوشته‌شدن نام صادرکننده به‌عنوان گوگل در تایوان، متوجه می‌شویم که واردکننده شرکتی به نام Tessolve Semiconductor است که دفترش در هند قرار دارد.

Tessolve در تأیید و آزمایش نیمه‌رساناها تخصص دارد و شاید گوگل به‌جای سامسونگ، این نمونه‌ها را برای این شرکت فرستاده باشد. ارسال به هند برای تأیید می‌تواند به‌منظور صرفه‌جویی در هزینه انجام شده باشد؛ زیرا به‌احتمال زیاد آزمایش این نمونه‌ها در مرکزی محلی برای گوگل گران‌تر خواهد بود.

هنوز چند ماه تا معرفی Tensor G5 باقی مانده است؛ اما این واقعیت که شواهد گفته‌شده در این مطلب در‌دسترس قرار گرفته‌اند، نشان می‌دهد که TMSC و گوگل به‌شدت در حال همکاری برای ساخت این تراشه‌ی اختصاصی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram