ابزاری تشخیصی مدل‌های آینده پردازنده‌های اینتل را تأیید کرد

ابزاری تشخیصی مدل‌های آینده پردازنده‌های اینتل را تأیید کرد

ابزاری تشخیصی که برای مادربردهای اینتل استفاده می‌شود، وجود مدل‌های آینده پردازنده‌های تیم آبی را تأیید کرده است. این ابزار با نام Intel Diagnostic Tool for EFI شناخته می‌شود.

به‌گزارش تک‌ناک، یادداشت‌های وصله برای CPU-Z نسخه‌ی ۲.۱۰ نام چندین پردازنده‌ی دسکتاپ آینده‌ی Arrow Lake-S و پردازنده‌های موبایل Lunar Lake را تأیید کرده است. این فهرست تغییرات شامل دو مدل Ultra 9، دو مدل Ultra 7، دو مدل Ultra 5 با SKU آنلاک‌شده K و مدل قفل‌شده پایین‌‌رده است. همچنین، تراشه‌های Lunar Lake شامل چندین مدل Ultra 9 و Ultra 7 و Ultra 5 می‌شوند؛ اما از اصطلاح کاملاً جدید V استفاده می‌کنند که برای این نسل جدید است.

تامزهاردور می‌نویسد مدل‌های Arrow Lake-S که در فهرست تغییرات CPU-Z دیده می‌شوند، عبارت‌اند از: Core Ultra 9 285K و Ultra 9 275 و Core Ultra 7 265K و Ultra 255 و Core Ultra 5 245K و Ultra 240. این نام‌گذاری تأیید می‌کند که اینتل برای هر سری، یک مدل اورکلاک‌شدنی با پسوند K و یک مدل معمولی بدون پسوند ارائه خواهد کرد. تنها تفاوت این است که مشابه پردازنده‌های Meteor Lake، سری Arrow Lake نیز از نام‌گذاری جدید Core Ultra استفاده می‌کند.

قطعاً این تنها پردازنده‌های Arrow Lake-S نیستند که از اینتل انتظار داریم؛ بلکه مدل‌های بیشتری در زمان عرضه معرفی خواهند شد؛ ازجمله مدل‌های کم‌مصرف و احتمالاً مدل‌های Core Ultra 3؛ مگر اینکه اینتل بخش پایین‌رده را با مدل‌های Raptor Lake Refresh به‌روز کند. بااین‌همه، این شش مدل اصلی بدنه‌ی اصلی پردازنده‌های دسکتاپ Arrow Lake اینتل را تشکیل می‌دهند.

پردازنده‌های اینتل

براساس فهرست تغییرات CPU-Z، تعداد مدل‌های Lunar Lake به‌مراتب بیشتر از مدل‌های Arrow Lake است. این فهرست چهار مدل Core Ultra 7 و سه مدل Core Ultra 5 را نشان می‌دهد. مدل‌های ذکر‌شده عبارت‌اند از: Core Ultra 9 288V و Core Ultra 7 268V و 266V و 258V و 256V و Core Ultra 5 236V و 228V و 226V. این مدل‌ها تقریباً مشابه ۹ مدل Core Ultra 200V هستند که قبلاً لو رفته بودند.

انتظار می‌رود هر دو معماری Lunar Lake و Arrow Lake اواخر امسال عرضه شوند. Lunar Lake معماری نسل بعدی پردازنده‌های موبایل اینتل است که حداکثر ۶۸ درصد IPC بیشتر در هسته‌های E و ۱۴ درصد IPC بیشتر در هسته‌های P درمقایسه‌با Meteor Lake ارائه می‌دهد. این معماری در نمایشگاه کامپیوتکس ۲۰۲۴ معرفی شد و بخش اعظمی از بهبودهای اینتل درمقایسه‌با معماری‌های قبلی را به‌نمایش گذاشت.

Lunar Lake عمدتاً برای لپ‌تاپ‌های باریک و سبک طراحی شده و رقیب اصلی آن پردازنده‌های سری اسنپدراگون X کوالکام است. Arrow Lake انشعابی از Lunar Lake است که برای عملکرد بهینه شده است. Arrow Lake جایگزین معماری قبلی Raptor Lake Refresh خواهد شد و نسل بعدی پردازنده‌های دسکتاپ و نسل بعدی پردازنده‌های موبایل با کارایی بالا را برای اینتل به‌ارمغان خواهد آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram