انتشار راهنمای جدید حل مشکل ناپایداری CPU نسل ۱۳ و ۱۴ اینتل

انتشار راهنمای جدید حل مشکل ناپایداری CPU نسل ۱۳ و ۱۴ اینتل

شرکت اینتل در‌حالی‌که هنوز در حال بررسی ریشه‌ی مشکل ناپایداری پردازنده‌های دسکتاپ نسل‌های 13 و 14 خود است، راهنمایی جدیدی برای کاربران منتشر کرده است.

به‌گزارش تک‌ناک، اینتل همچنان به بررسی گزارش‌های مربوط به ناپایداری در پردازنده‌های نسل ۱۳ و ۱۴ سری K/KF/KS خود ادامه می‌دهد. اگرچه اینتل هنوز نتوانسته است دلیل اصلی این مشکل را شناسایی کند، برای کمک به جلوگیری از ناپایداری، راهنمایی‌هایی را منتشر کرده است. همچنین، تیم آبی باگ مرتبط با مدیریت انرژی را کشف و اعلام کرده است که برای رفع آن در حال همکاری با تولیدکنندگان مادربرد برای انتشار وصله‌ی نرم‌افزاری است.

تامزهاردور می‌نویسد که اینتل به‌همراه شرکای تولیدکننده‌ی مادربرد، گزارش‌های مربوط به ناپایداری پردازنده‌های نسل ۱۳ رپتور لیک و نسل ۱۴ رپتور لیک رفرش زیر بار سنگین پردازشی را به‌طور عمیق بررسی می‌کند. پیش‌تر گزارش‌هایی منتشر شده بود که اینتل دلیل مشکلات ناپایداری را کشف کرده است.

چندین نشریه اعلام کرده بودند که اینتل به‌زودی وصله‌ی میان‌افزار برای رفع این مشکل منتشر خواهد کرد. با‌این‌حال، اینتل به تامزهاردور اعلام کرده است:

هنوز دلیل اصلی را تأیید نکرده و همچنان به همراه شرکای خود در حال بررسی گزارش‌های کاربران درباره‌ی مشکلات ناپایداری در پردازنده‌های دسکتاپ آنلاک (قابل اورکلاک) نسل ۱۳ و ۱۴ سری K/KF/KS اینتل است.

اینتل می‌گوید یکی از عوامل مؤثر ولتاژ ورودی بسیار زیاد پردازنده است که به آن اجازه می‌دهد حتی در دمای زیاد با فرکانس‌های توربو کار کند. این شرایط به‌دلیل تنظیمات بایوس اعمال‌شده قبلی ایجاد می‌شود؛ اما تحلیل‌های اینتل باگی را نیز آشکار کرده است.

باگ مذکور در الگوریتم Enhanced Thermal Velocity Boost (eTVB) آن‌ها قرار دارد و می‌تواند بر شرایط عملکرد پردازنده‌های آسیب‌دیده تأثیر بگذارد. این الگوریتم باید به‌طور خودکار فرکانس هسته‌ی CPU را افزایش دهد؛ اما فقط در‌صورتی‌که دما کمتر از حد مشخصی باشد.

برای رفع مشکل باگ eTVB، اینتل وصله‌ای را برای تولیدکنندگان مادربرد منتشر کرده است. این وصله‌ها باید تا پیش از ۱۹ جولای (۲۹ تیر) در قالب به‌روزرسانی بایوس ارائه شوند. در همین حال، اینتل جدولی از تنظیمات توصیه‌شده برای تأمین انرژی پردازنده‌های نسل ۱۳ و ۱۴ خود ارائه کرده است.

این اولین‌باری نیست که تیم آبی برای کمک به رفع مشکل ناپایداری، پیشنهادهایی برای تنظیم بایوس ارائه می‌کند. در ماه آوریل، ایسوس بایوس جدیدی منتشر کرد تا از دستورالعمل‌های این شرکت درباره‌ی تأمین انرژی پیروی کند. سپس در ماه می، اینتل روی شرکای تولیدکننده‌ی مادربرد پافشاری کرد تا از «پروفایل پیش‌فرض اینتل» برای تنظیم صحیح میزان انرژی پردازنده‌های نسل ۱۳ و ۱۴ استفاده کنند.

اینتل همچنین هشدار می‌دهد کاربرانی که همچنان به اورکلاک‌کردن یا استفاده از تنظیمات تأمین انرژی بیش‌از‌حد توصیه‌شده تمایل دارند، این کار را با مسئولیت خود انجام دهند؛ زیرا اورکلاک‌کردن ممکن است باعث باطل‌شدن گارانتی یا آسیب به سلامت سیستم شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram